پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ,2 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۸
در پی تعطیلی مدارس؛
حضور دانش آموزان در گیم‌نت‌ها و نگرانی‌ها از انتشار کرونا
 
این روزها که «کرونا ویروس»، صدرنشین اخبار شده به طور طبیعی حساسیت ‏خانوده ها نیز نسبت به سلامتی فرزندانشان افزایش یافته است، ویروسی که در پی ‏شیوع آن در کشور و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، مراکز آموزشی این استان را ‏نیز با هدف افزایش اقدام های پیشگیرانه به تعطیلی کشاند.‏
به گزارش عصرهامون، در حالی که موضوع تعطیلی مدارس به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، لزوم ماندن در خانه و انجام مراقبت های بهداشتی مطرح و عملی شد اما در کمال تعجب مشاهده می کنیم که این تعطیلی باعث افزایش حضور دانش‌آموزان در مراکز بازی و سرگرمی شده و نگرانی خانواده‌ها را نسبت به ابتلای فرزندانشان به این ویروس چند برابر کرده است.

گیم نت هایی که می تواند مدتی همچون دیگر مراکز تجمعی تعطیل باشد تا شاید کودکان و نوجوانان تمایل کمتری برای بیرون آمدن از خانه داشته باشند، اما در بیشتر خیابان های شهر که قدم می گذاریم چنین مراکزی را می بینیم که دانش آموزان زیادی را گرد هم جمع کرده است، مکان های شلوغی که خود می تواند عاملی برای شیوع بیماری باشد.

گیم نت های شلوغ و افزایش استرس خانواده ها

یکی از شهروندان زاهدانی نیز در این خصوص به خبرنگار ما می گوید: با وجود این که بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور، مدارس و باشگاه های ورزشی تعطیل شد تا دانش آموزان با ماندن در خانه از بیماری محفوظ بمانند، اما متاسفانه شاهد حضور کودکان و نوجوانان در گیم نت ها هستیم در حالی که به دلیل جمعیت زیاد افراد حاضر در چنین مراکزی، خطر شیوع این ویروس کشنده می تواند بیشتر باشد.
 

 
زاهدای ادامه می دهد: فرزندم که قبل از شیوع این ویروس در ساعت های فراغت از مدرسه و درس اوقات بیکاری اش را با حضور در باشگاه و انجام فعالیت های ورزشی سپری می کرد، این روزها به دلیل تعطیلی مدارس و باشگاه ها سرگرمی ندارد و به دلیل فعال بودن گیم نت ها اصرار زیادی بر حضور در این مراکز دارد، وقتی هم مانع حضورش می شویم اظهار می کند که بییشتر دوستانش این روزها را در گیم نت ها سپری می کنند و اگر خطر شیوع این بیماری جدی است چرا خانواده آن ها مانع حضورشان نمی شوند؟!

وی می افزاید: ما به روش های مختلف سعی داریم مانع حضور فرزندانمان در چنین مراکزی شویم اما اگر دیگر شهروندان موضوع را جدی تر بگیرند و از رفتن بچه هایشان به سمت گیم نت ها جلوگیری کنند و همچنین صاحبان این مراکز همچون دیگر اصناف تا بهبودی شرایط اقدام به تعطیلی مغازه خود کنند در جلوگیری از افزایش مبتلایان به این ویروس کمک خواهند کرد.

کنترل دانش آموزان سخت شده است

شهروند دیگری می گوید: در نزدیکی خانه مان یک مغازه کوچک تحت عنوان گیم نت فعالیت دارد، از روزی که مدارس تعطیل شده است به سختی می توانم پسرم را در خانه نگهدارم چراکه مدام تمایل به بازی دارد، در حالی که بچه های زیادی در این مرکز حضور می یابند که در جریان سلامت آن ها نیستیم.

ولایتی ادامه می دهد: با افزایش خطر شیوع کرونا در کشور، استرس پدر و مادرها نیز نسبت به سلامت اعضای خانواده بیشتر شده است، به  طور قطع فعال بودن چنین مراکزی و افزایشش اشتیاق دانش آموزان به حضور در آن می تواند به افزایش شیوع این بیماری کمک کند.

وی اظهار می کند: این روزها از رسانه های مختلف اخبار تعطیلی مراکز تجمعی از جمله بازارها، باشگاه های ورزشی و ... مخابره می شود، این در حالی است که گیم نت ها به عنوان یکی از مراکزی که افراد زیادی را گرد خود جمع می کند همچنان فعال بوده و کنترل فرزندانمان برای حضور نیافتن در چنین مکان هایی سخت است.
 

 
استقبال گرم دانش آموزان

صحبت های خانواده ها را که می  شنوم وارد یکی از این مراکز در زاهدان می شوم، کودکان و نوجوانانی را می ببینم که با فاصله بسیار کمی روی صندلی های چرخ دار دور میزهای مستطیلی که سیستم های بازی روی آن چیده شده است، نشسته اند و با اشتیاق مشغول بازی هستند، مغازه ای نقلی که در یکی از کوچه های شهر، برای دورهمی بچه ها و سرگرمی آن ها ایجاد شده است، اما این روزها می تواند در افزایش مبتلایان به کرونا سهیم باشد.

سراغ جوانی که به نظر می رسد صاحب این مرکز بازی باشد می روم، وی که تمایلی به  ذکر نامش ندارد می گوید: با قرض گرفتن از دوست و آشنا و دریافت وام، این مغازه کوچک را راه اندازی کردم چراکه تمام امیدم به درآمد حاصل از این کار بود.

وی با اشاره به علاقه بیشتر کودکان و نوجوانان به گیم نت ها و افزایش استقبال آن ها در پی تعطیلی مدارس از این مراکز بازی می افزاید: اگر این جا را که این روزها سود خوبی برایم دارد تعطیل کنم با قرض هایم که سررسید آن نزدیک است چه کنم؟ به همین دلیل مجبور هستم که با رعایت بهداشت، فعالیتم را ادامه دهم تا بتوانم گوشه ای از بدهی هایم را جبران کنم.

وی به مواد ضد عفونی کننده و دستکش های پلاستیکی روی میزش اشاره می کند و ادامه می دهد: روزانه چند مرتبه لوازم مورد استفاده را ضدعفونی می کنم، همه ما باید برای ریشه کن شدن این بیماری همکاری داشته باشیم که با رعایت بهداشت از افزایش مبتلایان جلوگیری کرد.

در حالی که آنچه پروتکل های بهداشتی مشخص کرده فراتر از صحبت های این جوان است و باید با حساسیت بیشتری به موضوع نگریست تا بتوان آن را کنترل و از مبتلا شدن دیگر افراد جلوگیری کرد.

فعالیت آزاد در صورت رعایت پروتکل بهداشتی

برای پیگیری این موضوع با وجود تماس های مکرر با رئیس اتاق اصناف و اتحادیه محصولات  فرهنگی زاهدان پاسخی دریافت نکردیم. اما جانشین استاندار سیستان و بلوچستان در ستاد استانی مدیریت کرونا در این خصوص می گوید: فعالیت صنوفی که می توانند پروتکل های بهداشتی را برابر نظام نامه دانشگاه علوم پزشکی رعایت کنند و محل تجمع مردم نیست، مشکلی ندارد.

عباسلی ارجمندی با بیان این که با توجه به وضعیت موجود براساس پروتکل های بهداشتی باید فاصله دو متری بین افراد رعایت شود ادامه می دهد: با توجه به این که برخی از افراد در مغازه های اجاره ای فعالیت دارند در صورتی که اصول بهداشتی را رعایت کنند و آسیبی در این مغازه ها وجود نداشته باشد فعالیت آن ها آزاد است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۸۷۲


ارسال