پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ,6 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۰
نارنجی پوشان در خط مقدم؛
900 پاکبان زاهدانی بی دفاع در برابر کرونا
 
در این روزهای سخت که سفید پوشان جبهه سلامت در خط مقدم مبارزه با کرونا ویروس قرار دارند، نارنجی پوشانی هم هستند که در کنار مدافعان سلامت ایستاده‌ و در کوچه‌ پس کوچه های شهر، با همه توان می کوشند تا با پاکسازی و نظافت شهر گامی برای کاهش شیوع این بیماری بردارند.
به گزارش عصرهامون، در حالی که این روزها بسیاری از مردم به «در خانه ماندن» توصیه می شوند اما هستند کسانی که به اقتضای شغلشان باید بیرون بروند، همچون پاکبانان که در این روزهای کرونایی به واسطه نوع شغلی که دارند نمی‌توانند قرنطینه شوند و برای حفظ سلامتی مردم در خیابان ها و کوچه ها به نظافت شهر مشغول هستند. بنابراین نباید از وضعیت سلامتی این قشر بی ادعا غافل شد، افرادی که حاضر می‌شوند در این شرایط هم در شهر وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد.

ماسک ها و دستکش های رها شده در معابر تهدیدی برای سلامتی پاکبانان
یکی از شهروندان زاهدانی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: همه مردم می توانند با همکاری هم در جلوگیری از افزایش آمار مبتلایان به کرونا سهیم باشند، بنابراین علاوه بر سعی در خانه ماندن باید یاری گر سلامتی دیگر افراد جامعه هم باشیم، اما متاسفانه مشاهده می کنیم که خیلی ها بی توجه به این موضوع این روزها دستکش های پلاستیکی، دستمال های کاغذی و ماسک هایشان را در گوشه و کنار کوچه ها و خیابان ها رها می کنند.

به گفته محمود بازیاری، اکنون که در شرایط خطر شیوع ویروس کرونا قرار داریم، استفاده از این اقلام افزایش یافته است و نیرو‌های خدمات شهری به طور مستقیم با این زباله ها سرو کار دارند که بدون شک می تواند بسیار آلوده و تهدیدی برای سلامتی شان باشد، بنابراین می طلبد که مردم در سلامتی رفتگران سهیم باشند.  

شهروندان در این روزهای سخت با ما همکاری کنند

یک پاکبان زاهدانی نیز در گفت گو با خبرنگار ما بیان کرد: متاسفانه همیشه بسیاری از مردم با رها کردن زباله در شهر کار ما را سخت می کنند اما این روزها که دستکش و ماسک در خانه‌، محل کار و خیابان توسط مردم استفاده و در معابر رها می‌شود، متاسفانه شرایط برای ما سخت تر شده است.

غفوری ادامه داد: این در حالی است که نمی توانیم هر زمان که به جسم آلوده ای دست می زنیم دست هایمان را بشوییم، از طرفی طبق وظیفه ای که بر عهده داریم در شرایط فعلی که خطر شیوع کرونا جامعه را تهدید می کند سعی داریم تا با نظافت شهر در افزایش سلامت مردم نقش خود را به خوبی ایفا کنیم.

وی اذعان کرد:  با توجه به این که گفته می شود این ویروس می‌تواند در هر کدام از لوازم حفاظتی ساعت ها زنده بماند انتظار می رود مردم با خودداری از رها کردن آن در معابر آن هم بدون پوشش از انتشار این ویروس کشنده جلوگیری کنند.

رفتگران؛ خواستار همکاری مردم و عدم رهاسازی زباله در شهر هستند

یکی دیگر از پاکبانان در گفت و گو با خبرنگار ما خاطرنشان کرد: در طول روز مردم بسیاری در شهر تردد دارند و برای محافظت از سلامتی خود در برابر ویروس کرونا از دستکش های پلاستیکی استفاده و آن را در معابر رها می کنند در حالی که متوجه این موضوع نیستند که این اقدام تهدیدی برای سلامتی خودشان و دیگر افراد جامعه به ویژه رفتگران است.

شهرکی ادامه داد: به ویژه نزدیک جایگاه های سوخت مشاهده می کنیم که دستکش های زیادی رها شده است، کاش حداقل حال که بسیاری از مردم متوجه جدیت موضوع نیستند مسئولان این جایگاه ها سطل هایی را در کنار جایگاه ها قرار دهند تا  شاید مردم از آن برای انداختن دستکش ها استفاده کنند.

به گفته وی، رهاسازی اقلامی چون ماسک و دستکش آلوده در کف کوچه و خیابان، ما را در مقابل این ویروس بی دفاع کرده است، چراکه در کوچه پس کوچه های شهر امکان شست و شوی مکرر دست هایمان را نداریم و هر چند که از دستکش استفاده می کنیم اما به طور مستقیم با این زباله ها که ممکن است آلوده باشد در ارتباط هستیم.

پاکبان ها در خط مقدم مبارزه با کرونا

محمد امیر براهویی، معاون خدمات شهری شهرداری زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ما گفت:  900 پاکبان کار جمع آوری زباله معابر را در زاهدان بر عهده دارند و به نوعی می توان گفت بعد از پزشکان که در بیمارستان ها در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا هستند، دومین قشری که مستقیم در خط مقدم مقابله با این ویروس و نظافت شهری قرار دارند پاکبانان هستند.

وی ادامه داد: درخواست می شود مردم زاهدان در این شرایط به اصول بهداشتی دفع زباله و پسماند توجه داشته باشند، زباله ها را در کیسه ها و پلاستیک های مخصوص قرار دهند، در آن را محکم ببندند و از گذاشتن زباله در طول روز در مسیرهای شهری خودداری کنند.

معاون خدمات شهری شهرداری زاهدان تصریح کرد: زمان جمع آوری زباله در شب است، اگر چنانچه خودروهای طرح جمع آوری زباله به محله ای مراجعه نکنند یا این که در زمان جمع آوری، برخی از شهروندان در منزل نبودند حتما شب ها زباله را بیرون بگذارند تا پاکبان ها با آسایش کامل آن را جمع آوری کنند و مشکلی در شهر از نظر سیما و منظر نداشته باشیم.

براهویی با تاکید بر این که پاکبان ها بر اساس برنامه زمان بندی و در شیفت مربوطه اقدام به جمع آوری زباله ها می کنند، افزود: مردم زاهدان از انداختن ماسک و دستکش در معابر که ممکن است به ویروس آلوده باشد خودداری کنند زیرا احتمال پراکندگی ویروس وجود دارد و از آن جایی که شهروندان زیادی در شهر تردد دارند، این کار به طور قطع بازی با جان انسان هاست و بیشتر از همه پاکبانان در معرض خطر قرار می گیرند.

به گفته وی، در این روزها 15خودرو ویژه جمع آوری زباله های رها شده در معابر زاهدان فعال شده است و کار جمع آوری را 24 ساعته انجام می دهد‌ تا این پسماندها با سرعت جمع آوری شود و مدت زیادی در معابر یا سطل ها نماند.

معاون خدمات شهری شهرداری زاهدان تصریح کرد: امسال هزار مخزن زباله در معابر زاهدان جانمایی و به همین میزان مخزن نیز ویژه پیاده روها تامین شده است که همزمان با پیاده روسازی به معابر اضافه می شود، در تعدادی از خیابان های شهر این اقدام انجام شده و کار پیاده روسازی و جانمایی مخازن زباله در بولوار امام خمینی (ره)، شریعتی و طالقانی نیز آغاز شده است.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۹۹۴


ارسال