دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ,28 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۹
بازار داغ شایعات کرونا در فضای مجازی؛
اینبار سینه زردها عامل انتقال ویروس کرونا شدند!
 
با توجه به شیوع ویروس کرونا، بازار داغ شایعات در فضای مجازی همچنان پررونق است به گونه ای که کاربران برخی از شبکه های اجتماعی اینبار سینه زردها را عامل انتقال ویروس کووید 19 دانسته اند.
به گزارش عصرهامون، با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و به تبع آن سیستان و بلوچستان این روزها شایعات زیادی به ویژه در فضای مجازی همچون ابتلای برخی از مسئولان به کرونا انتشار می یابد که زمینه نگرانی شهروندان را دوچندان کرده است.

در همین راستا روز گذشته نیز مطلبی مبنی بر ابتلای کرونای برخی از شکارچیان به واسطه شکار پرندگان منتشر شده بود که در آن آمده است: "پرندگان مهاجری مثل سینه زرد(زردگوریا همان زریچک) که ازکشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا ،استرالیا وعمان برای یافتن گندم وارد بخش هایی از جنوب شرقی کشور شده و حاوی ویروس کووید۱۹یا همان کرونا ویروس هستند که تا قبل از ورود این پرندگان وضعیت سیستان وبلوچستان نسبت به سایراستانها مطلوب بود.

در ادامه این پیام نوشته شده است که پس از ورود پرندگان سینه زرد طبق آمار تاکنون چندنفر در اثر شکار به این ویروس آلوده شدند. بر این اساس از شکارچیان خواسته شده به هیچ وجه  به این پرندگان نزدیک نشوند و از خوردن و شکار این پرندگان جدا خوداری کنند.
 
انتشار این دست مطالب در فضای مجازی در حالیست که فصل شکار از 15 اسفندماه سال گذشته به اتمام رسیده و هم اکنون در فصل زاد و ولد پرندگان قرار داریم.
 
تاکنون موردی از ابتلای شکارچیان به کرونا به واسطه سینه زرد نداشته ایم

با این تفاسیر در پی تماسی که خبرنگار عصرهامون با مهدی حسینی، مدیرکل دامپزشکی سیستان وبلوچستان داشت، وی گفت: چنین موضوعی صحت ندارد.

وی افزود: تاکنون از دانشگاه علوم پزشکی گزارشی در این خصوص اعلام نشده و محیط زیست نیز در خصوص مهاجرت این پرنده جزییاتی اعلام نکرده است.

مدیرکل دامپزشکی استان بیان کرد: هم اکنون با توجه به اینکه وضعیت هوا رو به گرما می باشد شاهد برگشت پرندگان به مناطق سردسیر هستیم که این خود گواه بر عدم تایید موضوع انتشار یافته در فضای مجازی می باشد.
 
محمدهادی عباسی، مدیرروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: اطلاعاتی در این خصوص به ما گزارش نشده و تاکنون موردی از ابتلای شکارچیان به کرونا به واسطه این پرندگان نداشته ایم.

به گزارش عصرهامون "سینه زرد" پرنده ای آسیب پذیر از گروه زردپره ها در راسته گنجشک سانان است. این پرنده در اروپا و آسیا زندگی می کند و پرنده کوچنده است که در زمستان به جنوب شرق آسیا، هند و جنوب چین می رود. زیستگاه پره سینه زرد در مناطق باز دارای درخت و بوته است و اغلب نزدیک آب به سر می‌برد، آشیانه‌اش را روی زمین می‌سازد و ۴ تا ۶ تخم می‌گذارد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۶۳۶


ارسال