جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۲
موج نوعدوستی در پایتخت وحدت؛
کمک مؤمنانه؛ تجلی وحدت و همدلی مردم سیستان و بلوچستان/رسانه ملی در خط مقدم مواسات قرار گرفت
 
رزمایش کمک مومنانه صحنه ای از همدلی و وحدت، ایثار و فداکاری مردم سیستان و بلوچستان در کمک به نیازمندان را به نمایش گذاشته است و در این راستا همه به پا خواسته اند تا گوش به فرمان ولی فقیه برای کمک به هم نوعان گام های ارزشمندی را بردارند.
به گزارش عصرهامون، رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی اخیرشان به‌ مناسبت نیمه شعبان با اشاره به مشکلات و سخت شدن شرایط زندگی برای برخی افراد جامعه به علت تبعات ناشی از کرونا فرمودند: «خوب است که در ماه مبارک رمضان یک رزمایش گسترده برای مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان و فقرا در جامعه شکل بگیرد و برای اثبات ارادتمان به امام زمان(عج) صحنه‌ها و جلوه‌هایی از جامعه مهدوی را که جامعه‌ای همراه با قسط، عدل، عزت، علم، برادری و همیاری است، به‌وجود آوریم».

بسیج مستضعفان با راه اندازی رزمایش کمک مومنانه به بیانات رهبری لبیک گفت و در پی آن مردم و مسئولان با فرماندهی سپاه در همه استان از جمله سیستان و بلوچستان بسیج شدند تا برای کمک به نیازمندان آسیب دیده از بحران کرونا گام های ارزشمندی بردارند، در این میان رسانه های استان از جمله رسانه ملی نیز در خط مقدم مواسات و همدلی قرار گرفتند تا با تشویق مردم به این امر خیر و انتشار اخبار و تصاویر سیل مهربانی آن ها، جلوه ای دیگر از همدلی و وحدت مردم سیستان و بلوچستان را به نمایش بگذارند.
 
همدلی و همراهی اجتماعی

یکی از کارشناسان مسائل اجتماعی سیستان و بلوچستان در خصوص این رزمایش به خبرنگار ما بیان کرد: هر جامعه علاوه بر دارایی ها و سرمایه های مالی، دارای سرمایه ای گرانبها به نام سرمایه اجتماعی است که داشتن آن برای جوامع شاید از ذخایر نفت یا معادن طلا و الماس نیز باارزش تر و ضروری تر باشد.

به گفته حسنیه ارباب افضلی، وجود این سرمایه در هر جامعه از طریق مولفه هایی مانند مشارکت اجتماعی و اقتصادی، آگاهی و احساس امنیت سنجیده می شود.

وی ادامه داد: زمانی که مشارکت اجتماعی و به عبارتی همدلی و همراهی در یک جامعه به صورت داوطلبانه انجام شود، گفته می شود که آن جامعه از سرمایه اجتماعی فراوانی برخوردار است.

این کارشناس افزود: مواجه شدن کشور با بحران های مختلف در طول سال های گذشته تا کنون عرصه خوبی برای به نمایش گذاشتن این سرمایه گرانقدر توسط مردم بوده و است.

ارباب افضلی اضافه کرد: این بار نیز شیوع ویروس کرونا در ایران صحنه ای فراهم کرد تا باز هم میزان سرمایه اجتماعی کشور سنجیده شود، آنچه توسط مردم ایران با لبیک گویی به بیانات مقام معظم رهبری و در قالب رزمایش کمک های مومنانه در حال انجام است، نشان می دهد همچنان موج همدلی در میان مردم ایران به ویژه سیستان و بلوچستان خروشان است.

وی گفت: این مشارکت گسترده و خیرخواهانه مردم ایران در کمک به بیماران مبتلا به کرونا و همچنین توانمند سازی اقشار ضعیف جامعه در برابر این ویروس در حالی اتفاق افتاد که در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی همزمان با شیوع این بیماری قفسه فروشگاه ها خالی شد و بسیاری از مردم برای تهیه مایحتاج اولیه زندگی با مشکل مواجه شدند.

این کارشناس تصریح کرد: به همین دلیل است که گفته می شود سرمایه اجتماعی یک جامعه از دیگر سرمایه های مالی ارزش و اهمیت بیشتری دارد، چرا که جایگاه خود را در زمان بحران و سختی نشان می دهد.

ارباب افضلی اذعان کرد: رزمایش کمک مومنانه بعد از شیوع ویروس کرونا تکرار دوباره کمک های مردمی برای پشتیبانی از جبهه های ۸ سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است، همان کمک هایی که بارها و بارها در بحران هایی مانند سیل و زلزله در نقاط مختلف ایران تکرار شده است.

وی تاکید کرد: اگر سرمایه اجتماعی در جامعه ای وجود داشته باشد چه در مواجهه با دشمن خارجی، چه در برابر بلایای طبیعی و چه در زمان شیوع بحرانی همه گیر مانند کرونا خود را نشان می دهد و برای حل زودتر و بهتر مشکل به کمک جوامع می آید.

لبیک گویی به فرمان رهبر معظم انقلاب

مدیرکل صدا و سیمای سیستان و بلوچستان نیز در این خصوص به خبرنگار ما گفت: با توجه به شیوع کرونا و آغاز رزمایش کمک مومنانه برنامه های سحر و افطار صدا و سیمای سیستان و بلوچستان در ماه رمضان بر اساس شرایط فعلی کشور تولید و پخش می شود.

محمود کردستانی افزود: با توجه به این که امسال تا عادی نشدن شرایط مساجد و هیات ها تعطیل است و بخش زیادی از مردم از نظر اقتصادی شرایط مناسبی ندارند و از کارخانه دار تا دست فروش تحت تاثیر این شرایط اقتصادی آسیب رسان قرار گرفته اند، برنامه کمک مومنانه با لبیک گویی به فرمان رهبر معظم انقلاب همزمان با دیگر نقاط کشور در این استان آغاز شده است.

وی با اشاره به وحدت و همدلی مردم استان در کمک به همنوعان ادامه داد: صدا و سیما مسئول کمیته اطلاع رسانی این امر خیرخواهانه است و برنامه های رادیو و تلویزیون با این رویکرد آماده پخش خواهد شد، در این راستا با همکاری سپاه و دیگر ادارات کمک های مردمی جمع آوری و تقدیم نیازمندان می شود.

مدیرکل رسانه ملی در سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در این راستا ویژه برنامه حدیث آرزومندی و مهمانی خدا از طریق رادیو در ماه رمضان پخش می شود و ویژه برنامه های دعوت و ماه نشان در بخش سیما روی آنتن می رود.

کردستانی ادامه داد: ویژه برنامه جمع خوانی قرآن کریم نیز که هر سال از طریق رادیو و تلویزیون پخش می شد در صورت سفید شدن وضعیت کرونا و امکان برگزاری تجمعات مذهبی به مردم استان تقدیم می شود.

وی خاطرنشان کرد: صدا و سیمای استان در ماه مهمانی خدا علاوه بر اطلاع رسانی های اولیه شامل رویت هلال ماه مبارک رمضان تا برنامه های ویژه این ماه و گلریزان در کنار خانواده های سیستانی و بلوچستانی است.

مدیرکل صدا و سیمای سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به اقداماتی که در برنامه های تلویزیونی ماه مهمانی و دعوت و برنامه های رادیویی مهمانی خدا و حدیث آرزومندی در ماه مبارک رمضان سال گذشته تولید شد، گفت: در نتیجه پخش این برنامه ها  23 میلیارد ریال فطریه جمع آوری شد.

کردستانی با بیان این که اجرای این برنامه ها با مشارکت کمیته امداد، ستاد دیه استان و حضور خیران همراه بود، ادامه داد: جذب 645 حامی برای فرزندان نیازمندان و جمع آوری 20 میلیارد و 610 میلیون ریال کمک توسط  حامیان طرح اکرام ایتام از دیگر نتایج برگزاری این ویژه برنامه ها بود.

وی افزود: همچنین طبق آمار مدیرعامل جمعیت هلال احمر مردم استان 2 میلیارد و 452 میلیون و 738 هزار و 232 ریال کمک نقدی و 8 میلیارد و 439 میلیون و 660 هزار ریال کمک غیرنقدی برای سیل زدگان داشتند.

به گفته مدیرکل رسانه ملی در سیستان و بلوچستان، 68 نفر زندانی مرد در حوزه جرایم غیرعمد که مبلغ آزادی آن ها 120 میلیارد ریال است در استان وجود دارد که در آینده ای نزدیک با برپایی جلسات گوناگون و طرح پرونده ها موجبات آزادی تعدادی از این زندانیان محقق می شود.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۳۰۶۶


ارسال