سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ,14 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۸
همزمان با سیر صعودی مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان؛
بازگشایی باشگاه های ورزشی جنوب شرق ابلاغ شد/ سرگیجه باشگاه داران برای اجرای تنها نسخه حمایتی متولیان
 
با وجود سیر صعودی تعداد مبتلایان به کرونا در جنوب شرق، بازگشایی باشگاه های ورزشی به عنوان تنها نسخه حمایتی متولیان به باشگاه داران ابلاغ شد.
به گزارش عصرهامون، تعطیلی مراکز جمعیتی از جمله باشگاه های ورزشی طی سه ماهی که از شیوع کرونا در کشور می گذرد، گذشته از این که اقدام به جایی به منظور مقابله با این ویروس بود، اما خسارت زیادی را به مالکان این مراکز وارد کرد.

این تعطیلی باعث شد، آن ها نه تنها درآمدی نداشته باشند بلکه برخی از هزینه ها از جمله اجاره ملک، حقوق کارکنان، اقساط تجهیزات و تسهیلاتشان را از جیب بپردازند، در این میان هیچ حامی نیز نداشتند و از نظر مالی به آن ها کمکی صورت نگرفت.

آن ها طی این مدت، تماس های زیادی با تحریریه ورزشی این رسانه داشتند و در خصوص شرایط این روزهایشان و وضعیت دخل و خرج و عدم حمایت از سوی متولیان و بی برنامگی گلایه مند بودند که در قالب گزارش های متعددی منتشر شد.

اما تنها اقدامی که برایشان صورت گرفت، ابلاغ بازگشایی باشگاه ها با رعایت پروتکل های بهداشتی است، آن هم  در شرایطی که وضعیت استان از نظر تعداد ابتلایان به کرونا طی روزهای اخیر صعودی بوده و این بازگشایی نه تنها گره ای از مشکلاتشان باز نمی کند، بلکه آن ها بر سر دوراهی قرار داده است.

چراکه باید با توجه به شرایط موجود تعداد محدودی ورزشکار را در هر تایم پذیرش کنند و از طرفی هم خیلی ها در چنین شرایطی سلامتی خود و خانواده شان را به ورزش در باشگاه ها ترجیح می دهند و از حضور در این اماکن پرهیز می کنند.

در حالی که می شد، متولیان امر با برنامه ریزی درست و اختصاص تسهیلات و کمک های مالی در چنین شرایطی از باشگاه داران حمایت کنند تا مجبور به بازگشایی این اماکن نشوند و از طرفی ضررهای ماه های اخیرشان جبران شود.
 
در ادامه صحبت های این باشگاه داران تقدیم مخاطبان می شود، لازم به ذکر است در این گزارش نیز با هدف ممانعت از شناسایی این افراد، از انتشار اسامی اشخاص و باشگاه ها در متن معذوریم.
 
دو راهی برای تصمیم گیری

 یکی از باشگاه داران به خبرنگار ما گفت: باشگاه های ورزشی طی ماه های اخیر با توجه به شیوع کرونا متحمل خسارت های زیادی شدند، اما تنها اقدام متولیان ورزش و جوانان ارسال چند نامه در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی در راستای بازگشایی باشگاه بود که امروز انجام شد.

وی با بیان این که هنوز هیچ حمایت مالی از باشگاه داران صورت نگرفته است، ادامه داد: در حالی که طبق خبرهای اعلام  شده تعداد مبتلایان به کرونا در استان در حال افزایش است، این موضوع باعث شده که به خود اجازه بازگشایی ندهم.

این باشگاه دار افزود: مدیریت مراجعه کنندگان در این شرایط سخت است و تصمیم گیری برای بازگشایی باشگاه ها برایمان سخت شده است.

نیاز مبرم باشگاه ها به حمایت مالی

 یکی دیگر از باشگاه داران بیان کرد: طبق بخشنامه وزارت ورزش و جوانان تنها بیمه شدگان تامین اجتماعی می توانند از تسهیلات کرونایی دولت بهره مند شوند، در حالی که هیچ کدام از باشگاه های استان بیمه نیستند.

وی با بیان این که هر روز با یک مشکل جدید مواجه هستیم، ادامه داد: در راستای بیمه تامین اجتماعی موسسان و مربیان ورزش و جوانان برای باشگاه داران اقدامی انجام نداده است، برای تسهیلات نیز متولیان اعلام می کنند که پیگیر هستند.

این باشگاه دار افزود: قرار است از فردا باشگاه ها با رعایت پروتکل های بهداشتی  بازگشایی شود، دیگر کارد به استخوان باشگاه داران رسیده است و چاره ای جز بازگشایی نداریم، چراکه باشگاه داری تنها منبع درآمد خیلی از فعالان این عرصه است.

به گفته وی، بازگشایی بسیاری از مشاغل پر خطر باعث شد که آمار مبتلایان به کرونا افزایش یابد، در حالی که در باشگاه ها می توان با رعایت بهداشت با شیوع این ویروس مقابله کرد.

این فعال ورزشی تصریح کرد: سلامتی خودمان و اطرافیانمان در اولویت  قرار دارد، قرار نیست باشگاه ها شلوغ شود و در هر رشته فقط 5 تا 10 نفر را می توانیم پذیرش کنیم، برای سالم سازی این اماکن نیز اقدام هایی انجام داده ایم.

وی گفت: همه باشگاه داران در این  چند ماه که از تعطیلی اماکن ورزشی می گذرد از جیب خالی خرج کردند و تحت شرایط سختی هستند، هزینه هایشان جبران نشده، بنابراین نیاز است که حتما تسهیلاتی به ما اعطا شود.

این باشگاه دار اذعان کرد: از طرفی مردم هم با توجه به شرایط موجود استقبال چندانی از باشگاه نخواهند داشت و این مدل بازگشایی هزینه هایمان را جبران نمی کند.

بازگشایی باشگاه ها از فردا

محسن درانی، معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان نیز گفت: قرار است باشگاه های ورزشی استان با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی که از سوی وزارت ورزش و جوانان اعلام شده است، از فردا بازگشایی شود.

وی ادامه داد: در این بازگشایی فقط رشته های کم خطر امکان فعالیت دارند، از جمله این رشته های می توان  به تنیس، تنیس روی میز، دارت، پتانگ، شطرنج، وزنه برداری، بدمینتون، قایقرانی انفرادی، دو و میدانی، اسکیت، بولینگ،  تیر اندازی،تیر اندازی با کمان، سوار کاری، اتومبیلرانی و موتور سواری اشاره کرد.

این مقام مسئول اضافه کرد: دوچرخه سواری، کوهنوردی، گلف، جهت یابی، اسکی، پیاده روی، بازی‌های فکری،  طناب زنی، ورزش‌های طبیعی، ماهیگیری ورزشی، فریزبی، یوگا، ورزش تفریحی، مهارت فردی و ورزش آمادگی جسمانی فدراسیون ورزش‌های همگانی از دیگر رشته هایی است که امکان فعالیت دارند.

درانی خاطرنشان کرد: فعالیت سایر رشته های ورزشی تا تصویب و ابلاغ ستاد مبارزه با کرونای ورزشی ممنوع بوده و در صورت دایر بودن برابر قانون رفتار اعمال می شود.

به گفته وی، تسهیلات دولت به باشگاه های ورزشی آسیب دیده از بیماری کرونا فقط به موسسان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی پرداخت می  شود، این در حالی است که متاسفانه 90 درصد باشگاه های استان این شرایط را ندارند و به نوعی برایشان محقق نمی شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۰۳۴


ارسال