شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ,19 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۵
بازگشایی مدارس زیرسایه کرونا؛
خانواده‌ها و دانش ­آموزان ازعلائم بیماری کرونا مطلع باشند/از حذف کلاس های فوق برنامه تا استفاده از ماسک و دستکش در مدارس
 
قمر شهریاری، رئیس گروه سلامت محیط مرکز بهداشت سیستان وبلوچستان با بیان اینکه خانواده‌ها و دانش­آموزان باید از علائم بیماری کووید-19 مطلع باشند، گفت: در صورت داشتن هر یک از علائم در دانش‌آموز یا اعضاء خانواده، باید از فرستادن کودک به مدرسه خودداری کرد.
به گزارش عصرهامون، در حالی بازگشایی مدارس پس از 80 روز تعطیلی با استقبال کم و بیش دانش آموزان مواجه شدکه همچنان برخی از والدین این بازگشایی را عامل انتقال ویروس به فرزندان می دانند.

شیوع ویروس کرونا که از اواخر بهمن شروع شد، مدارس را از همان زمان به همراه دانشگاهها، ورزشگاهها، اماکن عمومی و بسیاری از بخش های اقتصادی تعطیل کرد.

اگر چه گاها از اوج آن کاسته می شود اما مدتی نمی گذرد که با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی شیوع آن سیر صعودی می گیرد به گونه ای که در سیستان وبلوچستان آمار مبتلایان به این بیماری از مرز هزار و 99 نفر گذر کرد.

پایان سه ماه تعطیلی متفاوت

قمر شهریاری، رئیس گروه سلامت محیط مرکز بهداشت سیستان وبلوچستان درگفت وگو با خبرنگار عصرهامون در خصوص دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا در مدارس گفت: دانش آموزان می‌توانند از عوامل اصلی گسترش عفونت در جامعه و منازل خود و انتقال آن به والدین و افراد سالمندی باشند که اغلب دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند بر همین اساس با توجه به بازگشایی مدارس و لزوم پیشگیری از تجمعات باید برنامه صبحگاه، ساعت ورزش، اردوها، مسابقات، گردهمایی‌ها، جلسات تا زمان اعلام رسمی انتهای اپیدمی لغو شود.

وی کاهش زمان استراحت بین کلاس‌های دانش­آموزان را یکی از مولفه های پیشگیری از بیماری دانست و افزود: عدم انجام همزمانی استراحت دانش­آموزان کلاس‌ها مختلف، جلوگیری از تجمع در محیط‌های خاص مدرسه مانندآبدارخانه، آزمایشگاه و نمازخانه، جلوگیری از هم‌زمانی رفت و آمد دانش­آموزان با تعیین ساعت شروع و پایان مدرسه، حذف کلاس های فوق برنامه وکوتاه تر شدن ساعات مدرسه به نحوی که برای هر پایه 3 روز در هفته کلاسها دایر باشد، از دیگر اقدامات موثر در قطع زنجیره انتقال کرونا است.

این مقام مسئول با تاکید بر این مطلب که خانواده‌ها و دانش­آموزان باید از علائم بیماری کووید-19 مطلع باشند، ادامه داد: در صورت داشتن هر یک از علائم در دانش‌آموز یا اعضاء خانواده، باید از فرستادن کودک به مدرسه خودداری کنند، همچنین به هنگام بازگشايی مدارس باید آموزش‌ها به صورت حضوری و عملی به كليه مخاطبين به ويژه دانش آموزان ارائه و بر تمرین رفتارهای بهداشتی صحیح، از جمله پوشاندن دهان و بینی به هنگام سرفه و عطسه به ‌وسیله دستمال تمیز یا استفاده از داخل آرنج خمیده و شستشوی مداوم دست‌ها، تأکید شود.

شهریاری رعایت پروتکل های اجتماعی و فاصله گذاری اجتماعی را راهکار مهم در پیشگیری از بیماری بیان و تصریح کرد: رعایت فاصله حداقل یک تا دو متری از دوستان، پرهیز از ازدحام، نداشتن تماس فیزیکی غیر ضروری بادیگران و... به ‌عنوان یکی از اقدامات مهمی است که می‌تواند ایمنی و سلامت دانش آموزان را تأمین کند.

وی در بخش دیگر سخنان خود به ارائه آموزش سرایداران و مستخدمین مدارس اشاره کرد و گفت: از آنجایی که رانندگان سرویس ایاب و ذهاب مدارس با دانش آموزان در ارتباط هستند باید نسبت به اصول پیشگیری و کنترل بیماری آموزش ببینند، همچنین پوستر آموزشی مراقبت تنفسی و نحوه­ صحیح شستن دست‌ها در سرویس‌های بهداشتی باید در تابلو اعلانات و سرویس های بهداشتي مدرسه نصب شود.

رئیس گروه سلامت محیط مرکز بهداشت استان خطاب به دانش آموزان افزود: دانش آموزانی که تمایل برای رفتن به مدرسه برای رفع اشکالات درسی دارند باید حتما گچ و ماژیک وایت برد همراه داشته باشند، همچنین مسئول گندزدایی مدرسه باید آبخوری، دستشویی‌ها و توالت‌ها را روزانه و حداقل دو بار در طول ساعات کار مدرسه و یک‌بار در انتهای کار مدرسه یا انتهای نوبت و سطوحی که توسط افراد زیادی لمس می‌شوند (نرده‌ها، دستگیره‌های در و پنجره‌ها، میز و صندلی‌ها، لوازم ورزشی، ابزار کمک ‌آموزشی و غیره) باید حداقل روزی دو مرتبه براساس دستورالعمل‌های ابلاغ ‌شده گندزدایی کنند.

وی با بیان اینکه گواهی سلامت و کارت بهداشت مستخدمين و سرايداران مدارس و رانندگان سرویس كنترل باید کنترل شود، افزود: از مصرف و یا توزیع هرگونه فراورده‌های کنسروی یا فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس و غیره باید ممانعت و برای حداقل دو هفته دستکش و مواد ضدعفونی و ماسک در مدارس مهیا باشد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۰۶۵


ارسال