شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ,19 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۳
سایه سیل و کرونا بر هنرمندان؛
بسته حمایتی ارشاد برای هنرمندان متضرر جنوب شرق/ اصحاب هنر سیستان و بلوچستان از مستمری و بیمه تکمیلی بهره مند شدند
 
این روزها که کرونا بر همه شئون زندگی بشری سایه افکنده است، هنرمندان سیستان و بلوچستان نیز از گزند این ویروس منحوس در امان نبوده و علاوه بر این برخی هم تحت تاثیر سیل اخیر قرار گرفته اند.
به گزارش عصرهامون؛ از دی ماه سال گذشته سیستان و بلوچستان شاهد اتفاق هایی شامل سیل و کرونا بود، حوادثی که به واسطه مشکلاتش زندگی بسیاری از مردم منطقه را تحت تاثیر قرار داد و دراین میان هنرمندان زیادی هم دچار آسیب شدند.

هنرمندانی که در سیل خانه ها و لوازم زندگی شان را از دست داند یا آن هایی که در پی شیوع کرونا بیکار شدند، افرادی که با ایفای نقش یا تولید اثری هنری سهمی در شادی زندگی مردم داشتند سال نو را با خاطرات تلخی تحویل کردند و همچنان گرفتار مشکلاتی هستند.

به همین منظور با نصیر احمد ملازهی، معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در خصوص حمایت های این اداره کل از هنرمندانی که در پی سیل و شیوع کرونا آسیب دیدند گفت و گویی انجام شده است.

بهره مندی هنرمندان از بیمه و تسهیلات

این مقام مسئول به خبرنگار ما گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور خدمات دهی به هنرمندان، صندوق اعتباری هنر را تاسیس کرده است که خدمات مختلفی را برای هنرمندان ارائه می دهد که از جمله آن می توان به بیمه هنرمندان اشاره کرد.

وی با بیان این که ارائه تسهیلات قرض الحسنه به هنرمندان از دیگر خدمات صندوق اعتباری هنر است، ادامه داد: این صندوق برای هنرمندان بالای 60 سال یا اشخاص از کار افتاده، بیمه تکمیلی نیز در نظر گرفته است.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: طرح تکریم از دیگر برنامه هایی است که برای هنرمندانی که درجه هنری دریافت کرده اند یا سنشان بالای 60 سال است اجرا می شود.

اختصاص مستمری برای هنرمندان شاخص و پیشکسوت

ملازهی تصریح کرد: در قالب این طرح ماهانه حدود 800 هزار تومان به هنرمندان مشمول پرداخت می شود، وام ها و کمک های بلاعوض نیز برای اشخاصی که گرفتار مشکلی خاص یا بیماری می شوند نیز اختصاص می یابد.

به گفته وی، در پی سیل اخیر در جنوب سیستان و بلوچستان بسیاری از هنرمندان این خطه نیز آسیب دیدند و گرفتار مشکل شدند، خانه های برخی تخریب ومنازل عده ای هم دچار خسارت شد.

این مقام مسئول ادامه داد: در این راستا ابتدا قائم مقام صندوق اعتباری هنر با حضور خود در همه شهرهای سیل زده، ضمن بررسی وضعیت زندگی هنرمندان، درصد آسیب دیدگی آن ها را به منظور جبران خسارت رصد کرد.

حمایت 2 تا 5 میلیونی از هنرمندان سیل زده

ملازهی با بیان این که در پی سیل اخیر 90 هنرمند استان آسیب دیدند، اذعان کرد: در پی این بازدید به تمام هنرمندانی که در این رابطه دچار آسیب شدند مبلغ 2 تا 5 میلیون تومان متناسب با درصد خسارت وارده، کمک بلاعوض صورت گرفت و بخشی از کمک ها در حال انجام است.

وی افزود: همچنین بسیاری از هنرمندان در پی شیوع کرونا آسیب دیدند که از جمله آن ها می توان به هنرمندان موسیقی اشاره کرد، چراکه پیک کارشان از اواخر اسفند تا قبل از ماه رمضان بود اما به دلیل عدم برگزاری مراسم یا برنامه ای خاص در این ایام بیکار بودند.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: گزارش خسارت ها در بخش های فرهنگ، هنر و رسانه و کسب کارهای فرهنگی توسط این اداره کل استان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۲۳۴


ارسال