دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ,6 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۹
کارشناس مذهبی:
تسهیل ازدواج سبب کاهش جرائم و معصیت هاست/نباید به دلیل تعصبات احکام اسلامی را نادیده بگیریم
 
حجت الاسلام احمد راهداری گفت: خانواده ها اگر برای جوانان، چه دختر و چه پسر شرایط ازدواج را فراهم کنند جلوی بسیاری از جرائم، معصیت ها و آسیب های اجتماعی گرفته می شود.
به گزارش عصرهامون، رومینا اشرفی دختر 14 ساله تالشی اوایل خرداد ماه به دست پدرش در خواب به قتل رسید به گفته اهالی محلی رومینای 14 ساله به یکی از پسرهای همشهری خود علاقه مند بود و پدرش به دلیل تفاوت های زیادی که میان این دو وجود داشت اجازه ازدواج نمی داد و مخالفت شدیدی داشت.

همین امر سبب شد این دو فرار کنند و پس از پیگیری خانواده ها توسط پلیس دستگیر شوند و رومینا به خانه برگشت، اما این بازگشت سبب شد تا سرانجام به دست پدرش در خواب به قتل برسد و قربانی تعصبات قومی و فرهنگی شود.  

حکم فرار از خانه قتل نیست

احمد راهداری، یکی از کارشناسان مذهبی سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: بر اساس قوانین اسلام اگر دختر و پسر مجرد فرار کنند حتی اگر عمل زشت زنا صورت گیرد حکم آن قتل نیست و حکم تازیانه برای آن در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: اما گاهی اوقات تعصبات قومی و فرهنگی سبب می شود مردم حکم اسلام را زیر پا بگذارند و نظر آمیخته با تعصب خود را اجرا می کنند که در نتیجه آن اتقافاتی از این قبیل رخ می دهد و موجب به قتل رسیدن برخی افراد می شود.

به گفته این کارشناس مذهبی، ازدواج در سن پایین بر اساس قوانین و شرایط دادگاه معین می شود، دادگاه در صورتی که طرفین به لحاظ جسمی و عقلی رشد کرده باشند و شرایط کافی را برای ازدواج داشته باشند اجازه این کار را می دهد و نامه به محضر ارسال و عقد صورت می گیرد که در مراجعه به دادگاه باید تمکین قانون صورت گیرد.

وی ادامه داد: اما گاهی دختران از نظر سنی به تکلیف رسیدند ولی رشیده نیستند و جسم ضعیفی دارند و نباید ازدواج کنند تا از نظر جسمی مهیا شوند که همه این قوانین در دادگاه مشخص شده است.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۶۵۰


ارسال