پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ,2 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۵
کووید 19 همچنان جولان می دهد؛
محله رسالت زاهدان؛ رها از هیاهوی کرونا
 
با وجود این که آمار مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان رو به افزایش است، اما مردم بسیاری از مناطق حاشیه نشین زاهدان از جمله محله رسالت از خدمات شهری بی بهره هستند که خود می تواند در ابتلای ساکنان این محله به کووید 19 اثرگذار باشد.
به گزارش عصرهامون؛ وارد یکی از مناطق حاشیه شهر زاهدان می شویم، محله ای قدیمی که از وضعیت خانه هایش مشخص است قدمتی چند ساله دارد، خانه هایی که در حاشیه کوه ساخته شده اند و البته برخی فراتر از آن، بر بلندای کوه نیز اقدام به ساختن آشیانه ای برای خود کرده اند.

منطقه ای که اگرچه اندک فاصله ای با هسته مرکزی زاهدان دارد اما گویا جزو شهر نیست، به طوری که وقتی به این محله می روی، گمان می کنی وارد یک روستای بزرگ شده ای.

محله ای که به رسالت معروف و نام گذاری شده و درست در دل شهر قرار دارد، نسیم خنکی در حال وزیدن است، اما بوی تعفن، لذت تنفس در خنکای هوا را از بین می برد، مسیلی بین خانه ها و کوه فاصله انداخته است، رودی که بر خلاف نامش به جای آب، مملو از فاضلاب و زباله است.

اگرچه اطراف آن سر سبز است اما انباشت زباله در برخی قسمت هایش به اندازه ای است که این سرسبزی در میان آن گم شده و حتی در بعضی نقاط آن جریان پساب دیده نمی شود و بوی فاضلاب به شدت مشام را می آزارد.

در این میان کودکانی هم در حاشیه مسیل در حال بازی هستند، آن هم در شرایطی که کرونا در گوشه گوشه دنیا جولان می دهد و به راحتی می تواند در این روزها میهمان ناخوانده این کودکان و خانواده هایشان باشد.
 

بوی نامطبوع زباله

در ادامه با تعدادی از ساکنان این محله هم صحبت شدیم، سعادت یکی از اهالی این محله به خبرنگار ما گفت: کوچه های خاکی، زباله های دپو شده، بوی نامطبوع فاضلاب و تجمع حشرات از جمله مهم ترین مشکلاتی است که در این منطقه ساکنان را می آزارد.

وی ادامه داد: این رود به منظور هدایت آب های سطحی ناشی از بارندگی ایجاد شده اما مملو از زباله است، شاید اگر آب تمیز در آن روان بود منظره زیبا و چشم نوازی داشت و ما ساکنان نیز زندگی راحت تری داشتیم که این مهم با ارائه خدمات شهری مناسب و جمع آوری زباله ممکن می شود.

به گفته این شهروند، قرار بود مسئولان چاره ای برای رودخانه بیندیشند و کوچه ها را آسفالت کنند اما هنوز هیچ اقدامی انجام نداده اند و از طرفی بوی فاضلاب خیلی اذیت می کند.

سعادت اضافه کرد: حال که کرونا بر جامعه سایه افکنده است، انتظار می رود مسئولان امر توجه بیشتری به این مناطق داشته باشند، چراکه انباشته شدن زباله در معابر تاثیر چشمگیری در افزایش مبتلایان به کرونا دارد.
 

هجوم حشرات

یکی دیگر از ساکنان رسالت گفت: خودروی شهرداری در خیابان، زباله ها را جمع می کند و به این قسمت نمی آید، به همین دلیل رود مملو از زباله است.

شیبک ادامه داد: انباشت زباله باعث شده است که علاوه بر بوی تعفن، هجوم حشرات نیز ساکنان این محله را اذیت کند، کاش مسئولان علاوه بر خیابان ها و معابری که در معرض دید است به نقاط حاشیه شهر هم سر بزنند و شرایط این مناطق را ببینند.

به گفته وی، با توجه به این که روند آمار مبتلایان به کرونا صعودی است، این وضعیت باعث شده است این روزها را با استرس بیشتری سپری کنیم، چراکه با توجه به آلوده بودن محیط زندگی امکان مبتلا شدن به این ویروس زیاد است.
 

خارج از محدوده شهری

معاون خدمات شهر شهرداری زاهدان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: تا قسمت پل اصلی رسالت که جزو وظایف شهرداری است، پاکسازی انجام می شود و روزانه کارگر اقدام به نظافت و پاکسازی جوی می کند.

امیرمحمد براهویی افزود: بعد از پل، خارج از محدوده خدماتی شهر است، این محدوده جزو حریم شهر محسوب می شود که در چنین محدوده هایی خدمات رسانی نداریم.

گقتنی است: در پی پیگیری خبرنگار مقرر شد با توجه به شیوع کرونا و امکان ابتلای مردم به این ویروس، پاکسازی این محدوده از شهر جزو برنامه های شهرداری زاهدان قرار گیرد و جمع آوری زباله انجام شود.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۷۷۸


ارسال