چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ,27 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۳
مرزهای شرقی مکانی امن برای تجارت؛
سیستان نقطه اتکای تقویت کریدور شمال به جنوب /توجه به مناطق آزاد گامی استوار برای رسیدن به رونق اقتصادی است
 
حبیب اله دهمرده، نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی گفت: مناطق آزاد سیستان و چابهار می‌توانند مکمل یکدیگر بوده و در پیشرفت و آبادانی استان و توسعه پایدار، نقش بسزایی داشته باشند.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان با دارا بودن بیش از هزار و 200کیلومتر مرزی خشکی و آبی و از سویی هم مرز بودن با دو کشور افغانستان و پاکستان و همچنین دسترسی به آبهای آزاد بین المللی، موقعیت و ظرفیت های تجاری بسیار خوبی را به خود اختصاص داده که با بهره گیری درست از آن، علاوه بر تامین نیازهای داخلی، به جهش تولید و افزایش صادرات کشور نیز کمک شایانی خواهد شد.

در این میان اما برخورداری از منطقه آزاد یکی دیگر از مزیت های این استان چهار فصل است که در صورت تحقق منطقه ویژه اقتصادی و منطقه آزاد سیستان، می توان در آینده نزدیک شاهد ایجاد اشتغال پایدار و پویایی اقتصاد مردم منطقه جنوب شرق کشور بود.

براساس آمار و اطلاعات، کشور افغانستان با توجه به مسائل و جنگ های داخلی، یک باراز بزرگ مصرف برای کشور ایران و خصوصا سیستان و بلوچستان محسوب می شود که می توان کالاهای تولیدی داخل را براساس تقاضا، به این کشور صادر کرد و کالاهای وارداتی و ترانزیتی تاجران و بازرگانان افغان را نیز از طریق منطقه آزاد چابهار به راحتی از مسیر منطقه آزاد سیستان جابجا و با توسعه راه آهن چابهار به میلک، مسیر جابجایی کالاهای صادراتی و وارداتی را تسهیل کرد.

با این تفاسیر تحقق منطقه آزاد سیستان در تکمیل منطقه آزاد چابهار می تواند فرصت استراتژیکی بی نظیری را برای سیستان و بلوچستان رقم زند که در کنار همه مزایا، باعث آبادانی و سازندگی در این خطه پهناور و بهبود کیفیت زندگی مردم نیز خواهد شد.
 
تحول اقتصادی در گرو ایجاد منطقه آزاد سیستان
 
در این خصوص بارها حجت الاسلام علی اکبر کیخا، امام جمعه شهرستان زابل تذکر داده و یادآور شده که منطقه آزاد تجاری سیستان یکی از طرح هایی است که به طور مداوم توسط اهل فن و کارشناسان مربوطه مورد مطالعه قرار گرفته که در صورت اجرایی شدن سطح معیشت مردم ارتقا پیدا می کند و ارزش افزوده ای که به واسطه آن در منطقه ایجاد می شود، زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می دهد و از لحاظ اقتصادی برای آنها بسیار مفید خواهد بود.
 
نسخه نجات مردم از شرایط بحرانی فعلی

منصور حجازی‌نیا، مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان هم چندی پیش در این خصوص با تاکید بر اینکه سیستان حدود 20 سال است که در خشکسالی به‌سر می‌برد،‌ گفت: از آنجایی که کمبود اشتغال در سیستان یک معضل جدی به شمار می رود ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان می‌تواند به‌عنوان نسخه نجات مردم سیستان از شرایط بحرانی فعلی باشد.
 
فرصتی برای تقویت کریدور شمال به جنوب

حبیب اله دهمرده، نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی در  گفت وگو با خبرنگار ما گفت: مناطق آزاد سیستان و چابهار می‌توانند مکمل یکدیگر بوده و در پیشرفت و آبادانی استان و توسعه پایدار، نقش بسزایی داشته باشند.

وی بیان کرد: منطقه آزاد، یک ظرفیت منحصر به فرد برای سیستان است که علاوه بر تغییر چهره اقتصادی منطقه و رونق محور ترانزیتی چابهار_میلک، سبب متحول شدن شرق کشور می شود.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: منطقه آزاد سیستان برای فعال شدن خط ترانزیت چابهار  به «میلک» فرصت استراتژیکی را برای وفور سرمایه و رشد اقتصادی منطقه سیستان فراهم خواهد کرد و نیز عاملی برای بین المللی شدن ایران و توسعه کریدور شمال به جنوب خواهد بود.

وی تصریح کرد: با بهره گیری از قوانین مناطق آزاد در منطقه آزاد سیستان، استان دچار تغییر و تحول خواهد شد.

وی اضافه کرد: شکل گیری منطقه آزاد سیستان رونق بیشتری به منطقه آزاد چابهار می‌دهد و در این جهت باید هرچه سریعتر راه آهن چابهار به میلک تکمیل و به بهره برداری برسد که درصورت ایجاد منطقه آزاد سیستان با نبود زیرساخت مناسب روبرو نشویم.
 
به گزارش عصرهامون سیستان نقطه امنی برای رونق تجارت ایران با کشورهای مجاور محسوب می‌شود و از آنجایی که مرز مشترک سیستان و افغانستان به بازارهای آسیای میانه متصل است از طریق آن می‌توان صادرات گسترده‌ای را محقق کرد.   
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۹۷۹


ارسال