شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ,4 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۹
صف های طولانی و ساعت ها انتظار در روزهای کرونایی؛
جای حقوق شهروندی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی خالی است/نظارت بر عملکرد مراکز خصوصی، خواسته به حق مردم
 
سردرگمی و تجمع مردم در روزهای اوج کرونا برای انجام امور قضایی، ثبت رمز شخصی ثنا و گواهی عدم سوءپیشینه در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی سبب گلایه مندی شهروندان شده است.
به گزارش عصرهامون، با عصبانیت برگه های روی پیشخوان را پاره کرد و با سر و صدای زیاد تلاش می کرد متصدی باجه را مجبور به انجام کارش کند.

پیرمرد می گفت: دیروز برای دریافت نوبت به این دفتر قضایی مراجعه کردم که گفتند نوبت ها تمام شده وفردا 6و نیم صبح برای دریافت نوبت بیایم، امروز که آمدم و نوبت گرفتم متوجه نشدم نوبتم رد شده و پرسیم نوبتم چه نوبتم چه زمانی است این آقا گفت نوبتت رد شده و فردا دوباره بیا و نوبت بگیر.

این مشاهدات خبرنگار عصرهامون است که به این دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده بود.

تهدید شهروندان به حضور نیروهای یگان ویژه

دختر این شهروند که از برخورد متصدی باجه عصبانی بود در این خصوص گفت: 30 میلیون تومان سرمایه را از دست دادیم و برای طی مراحل قضایی به این دفتر مراجعه کردیم، به متصدی باجه اعلام کردم پدرم مشکل اعصاب دارد، اما او بدون درک این موضوع به پدرم گفت آخر وقت و بعد از رسیدگی به همه نوبت ها به کار شما رسیدگی می کنم و با این کار خشم پدرم را بر انگیخت.

وی ادامه داد: با این که خودم اعلام کردم پدر بیمار است اما متاسفانه او را دیوانه خطاب کردند و پس از آن که در اتاق رئیس دفتر دعوا شد آژیر خطر را به صدا درآوردند و ما را به حضور نیروهای یگان ویژه تهدید کردند.

این شهروند ادامه داد: در این میان پدرم به دلیل فشار عصبی وارد شده به وی دچار افزایش فشار شد و از حال رفت و مجبور شدیم به اورژانس اطلاع دهیم.

به گفته این مراجعه کننده متصدی باجه مذکور جلوی درب ورودی این دفتر حضور داشت و منتظر آمدن نیروهای یگان ویژه بود و هنگامی که نیروهای اورژانس می خواستند پدرم را به آمبولانس منتقل کنند جلوی این کار را گرفت.

کرونا؛ شانه به شانه مردم

در این میان یکی دیگر از شهروندان گفت: برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به این دفتر مراجعه کردم که باید ابتدا رمز شخصی ثنا را دریافت می کردم، در باجه مذکور نیاز به نوبت گیری نیست و افراد کارت ملی خود را تحویل می دهند و منتظر می مانند تا صدایشان بزنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که تجمع باعث شیوع بیماری کرونا می شود و در صورتی که برای این کار نوبت می دادند افراد می توانستند فاصله اجتماعی را رعایت کنند و پس از خواندن شماره نوبت، آن ها به باجه مذکور مراجعه داشته باشند.

یکی دیگر از شهروندان بیان کرد: پس از دریافت رمز شخصی ثنا به باجه دیگری رفتم و در آن جا هم با کارت ملی نوبت گرفتم و متصدی باجه نام افراد را صدا می زد و برای این که متوجه شویم مجبور بودیم در همان نزدیکی حضور داشته باشیم، اگر چه بسیاری از شهروندان ماسک داشتند اما فاصله اجتماعی اصلا رعایت نمی شد.

وی ادامه داد: متصدی باجه مذکورهم برای انجام درخواست ما رمز شخصی را نیاز داشت و به دلیل این که پیامک رمز شخصی به تلفن همراه ارسال می شد، گوشی مراجعه کننده را دریافت می کرد، در حالی که به کارت های بانکی و ملی بسیاری از افراد دسترسی داشت از آن ها گوشی هم می گرفت که از نظر بهداشتی درست نیست و می تواند سبب گسترش بیماری کرونا شود.

نظارت؛ حلقه مفقوده در این دفاتر

شهروند دیگری افزود: شلوغی و سردرگمی مردم در این دفتر قضایی مشاهده می شود و کسی هم به درستی آن ها را راهنمایی نمی کند، به علاوه هنگامی که مراجعه کنندگان برای انجام امور خود در داخل دفتر خدمات الکترونیک تجمع می کنند یکی از کارمندان با فریاد آن ها را به حضور یگان ویژه تهدید می کند تا متفرق شوند.

وی ادامه داد: برای ثبت نام ثنا 11 هزار و 500 تومان و برای درخواست گواهی عدم سوءپیشینه 22 هزار و 530 تومان و برای پرینت و مهر این گواهی 5 هزار و 438 تومان از مردم دریافت می کنند، گویا به هر باجه ای برای انجام کارم بروم باید پول پرداخت کنم که هزینه زیادی است و گویا نظارتی بر این مراکز نمی شود.

گفتنی است، ارتباط و تماس خبرنگار ما با مسئول این دفتر قضایی و مسئول مربوطه در دادگستری سیستان و بلوچستان برای بررسی موضوع بی نتیجه ماند.  

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۵۱۴۶


ارسال