دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ,13 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۴
آمارها از سیر صعودی ابتلا به کووید 19 خبر می دهد؛
امتحانات نهایی؛ چالش جدید روزهای کرونایی جنوب شرق/ آزمون دانش آموزان مشکوک در اتاق ایزوله برگزار می شود
 
با وجود سیر صعودی مبتلایان به کرونا در برخی نقاط کشوری از جمله جنوب شرق دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم ملزم به شرکت در امتحانات نهایی به صورت حضوری شده اند که این مهم به دغدغه ای جدی برای خانواده ها تبدیل شده است.
به گزارش عصرهامون، با وجود این که سیستان و بلوچستان از جمله استان هایی است که آمار بیماران مبتلا به کرونای آن رو به افزایش است و روند صعودی را طی می کند، اما دانش آموزان آن همچون دیگر نقاط کشور موظف هستند در امتحانات نهایی به صورت حضوری شرکت کنند.
 
این در حالی است که علیرضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت در صفحه توئیتر خود نوشته بود: «وزیر بهداشت در خصوص دغدغه و نگرانی دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها برای شرکت در امتحانات نهایی در حال رایزنی با وزیر آموزش و پرورش است و قطعاً راهکار مناسبی برای تأمین سلامت و آرامش این عزیزان ایجاد خواهد شد.» اما به نظر می‌رسد با توجه به برگزار شدن امتحانات امتحانات پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری، آموزش و پرورش از برگزاری این امتحانات آن هم در شرایط حساس این روزها کوتاه نیامده است.
 
در حالی که بسیاری از خانواده‌های این دانش‌آموزان که باید در امتحانات حضوری شرکت کنند نسبت به سلامتی فرزندان خود نگران هستند، هر چند پروتکل بهداشتی برگزاری امتحانات دانش‌آموزان توسط وزارت بهداشت تدوین شده اما آنچه باعث افزایش نگرانی خانواده‌ها شده، وضعیت و امکانات مدارس برای اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی است.

استرس امتحان و دغدغه کرونا
 
اسما گلی، یکی از دانش آموزان پایه دوازدهم در این خصوص به خبرنگار ما گفت: این روزها علاوه بر استرس امتحانات، دغدغه کرونا ویروس هم به نگرانی هایمان اضافه شده است، چراکه اگر محیط محل برگزاری آزمون آلوده با دانش آموزی ناقل باشد، امکان مبتلا شدن ما نیز به این ویروس وجود دارد.
 
وی ادامه داد: از طرفی با توجه به این که مادرم مشکل تنفسی دارد از ابتدای شیوع کرونا سعی کردیم به جز برای امور خیلی ضروری از خانه خارج نشویم، اما برای شرکت در این امتحانات مجبور به حضور در مدرسه هستیم.
 
این دانش آموز با بیان این که شرکت کردن با ماسک در جلسه امتحان در از بین رفتن تمرکز تاثیرگذار خواهد بود، اضافه کرد: کاش مسئولان امر برای مدیریت این امر به جای برگزاری آزمون به صورت حضوری تدبیر بهتری می اندیشدند.
 
نگرانی های خانواده ها

یکی از والدین نیز بیان کرد: با توجه به برگزاری حضور امتحانات، این روزها یکی از نگرانی های جدی خانواده از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی لازم در مدارس از جمله ضدعفونی سطوح، رعایت فاصله گذاری اجتماعی توسط دانش آموزان در مدرسه است.
 
شیبانی ادامه داد: به طور قطع در مناطق محروم، برخی خانواده ها به بسیاری از تجهیزات بهداشتی دسترسی ندارند که این خود یکی از دغدغه های جدی است که باید برای آن فکری شود.
 
به گفته وی، بسیاری از خانواده ها نیز امکانی برای رفت و آمد فرزندانشان به محل آزمون با خودروی شخصی ندارند  که به اجبار باید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند که این خود می تواند سبب افزایش آمار مبتلایان به کرونا شود، چراکه خیلی ها در استفاده از این وسایل بهداشت و فاصله اجتماعی را رعایت نمی کنند.
 
امتحانات حضوری؛ تنها معیار سنجش دانش آموزان
 
داوود گلی، رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در این باره به خبرنگار ما گفت: برای امتحانات نهایی و دوازدهم دستورالعملی مبنی بر برگزاری حضوری آن توسط وزارت آموزش و پرورش صادر شده است، چراکه دانش آموزان پایه نهم برای ورودی به مقطع متوسطه دوم باید آزمون دهند و از طرفی هم هدایت تحصیلی این دانش آموزان در همین پایه صورت می گیرد در عمل باید معیار هر دانش آموز در آزمون مشخص باشد.
 
وی ادامه داد: دانش آموزان پایه دوازدهم هم با توجه به این که نمرات امتحان نهایی در سوابق تحصیلی و نتیجه کنکور به صورت مستقیم تاثیرگذار است، چاره ای جز برگزاری امتحان برای دانش آموزان این 2 پایه نداریم.
 
افزایش حوزه های امتحانی

این مقام مسئول با اشاره به تدبیر آموزش و پرورش برای این امتحانات بیان کرد: طرح فاصله گذاری اجتماعی متناسب با پروتکل های وزارت بهداشت با رعایت همه جوانب در همه حوزه های امتحانی و در سطح مدارس در حال اجرا است، برای این که دانش آموزان نیز ملزم به رعایت این فاصله شوند تعداد حوزه های امتحانی از 160 به 271 حوزه در سیستان و بلوچستان افزایش یافت که رشد 75 درصدی را نشان می دهد.
 
گلی اضافه کرد: با وجود این که افزایش حوزه ها نیاز به اعتبار بیشتری دارد، اما به جهت رفاه حال دانش آموزان این امر در استان محققق شد.
 
وی با بیان این که فاصله گذاری روزهای امتحانی اقدام دیگری بود که آموزش و پرورش به منظور کاهش تجمع در محل برگزاری این آزمون ها انجام داده است، اذعان کرد: بر این اساس امتحانات نهایی دانش آموزان پایه دوزادهم علوم انسانی و معارف اسلامی در روزهای فرد و دانش آموزان ریاضی فیزیک و علوم تجربی در روزهای زوج  برگزار می شود.
 
رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان ادامه داد: این اقدام در کاهش استرس و نگرانی دانش آموزان و خانواده های آن ها تاثیرگذار خواهد بود.
 
گلی تصریح کرد: ستاد امتحانات استان با محوریت استانداری فرمانداری ها، بخشداری ها و بهرگیری دیگر دستگاه های اجرایی سعی دارد این امتحانات به گونه ای برگزار شود که دانش آموزان و خانواده هایشان نگرانی کمتری نسبت به ابتلای به بیماری کرونا داشته باشند.
 
آزمون دانش آموزان مشکوک در اتاق ایزوله

وی با اشاره به تجهیز محل برگزاری امتحانات نهایی به لوازم بهداشتی شامل ماسک و مواد ضدعفونی کننده بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، افزوود: در همه حوزه های امتحانی تب سنج وجود دارد و دانش آموزان در بدو ورود غربالگری می شوند.
 
این مقام مسئول گفت: در هر حوزه امتحانی یک اتاق ایزوله طراحی شده است تا دانش آموزانی که مشکوک به این بیماری هستند مجزای از دیگر دانش آموزان در اتاقی مخصوص در امتحان شرکت کنند.
 
گلی تاکید کرد: در وهله اول از خانواده ها خواستیم که فرزندانشان مجهز به لوازم بهداشتی در مدرسه حضور یابند، اما برای احتیاط در همه مدارس به ویژه مناطقی که ممکن است شرایط برای دسترسی به این امکانات مهیا نباشد، روسا ملزم  شدند حوزه های امتحانی را به این تجیهزات مجهز کنند.

لزوم تاییدیه دانش آموزان از سامانه سلامت
 
محمد هادی عباسی، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این باره به خبرنگار ما بیان کرد:  آموزش و پروش پیش بینی های کامل را با هماهنگی وزارت بهداشت در رابطه با برگزاری این امتحانات انجام داده است، در  سطح استان هم هماهنگی وجود دارد.
 
وی ادامه داد: اقدام مهمی که در این رابطه انجام می شود این است که دانش آموزان ملزم شده اند با مراجعه به سامانه Salamat.gov.ir  مراجعه و اطلاعات خود را ثبت کنند.
 
از جمله حضور فرد بیمار یا دارای علائم در خانواده یا خود دانش آموز، در این سامانه ثبت و بر اساس خروجی آن عمل می شود و این الزام است که دانش آموزانی که برای امتحان شرکت می کنند تاییدیه این سامانه را داشته باشند.
 
 انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۵۱۴۷


ارسال