سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ,14 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۵
صدایی که سکوت شبهای شهر را می شکند؛ ‏
زوزه سگ های ولگرد لالایی شبانه شهروندان زاهدانی/ خطر حیوان گزیدگی در کمین ساکنین حاشیه شهر
 
وفور سگ های ولگرد در اکثر نقاط شهر زاهدان در حالی مایه عذاب شهروندان است که شب هنگام که شهر را تاریکی فرا می گیرد با صدای زوزه این حیوان آسایش از خانه ها سلب می شود.
به گزارش عصرهامون، درست هنگام غروب خورشید وقتی که پرده شب کشیده می شود و مردم نیاز به  استراحت دارند صدای زوزه و پارس کردن های سگ های ولگرد از هر گوشه شهر به گوش می رسد.

صدایی که مدت هاست لالایی شبانه برای مردم به ویژه کودکان شده، صداهایی که سکوت شب راشکسته و والدین را مجبور به بیداری خوابی بر بالین فرزندانی می کند که از ترس گریه کرده و خوابشان نمی برد.

وفور سگ های ولگرد در اکثر نقاط شهر زاهدان در حالی مایه عذاب و دردسر برای شهروندان است که از یک سو ترس از حیوان گزیدگی و ابتلا به بیماری هاری آرامش را از خانه ها سلب کرده و از سوی دیگر آلودگی‌های بهداشتی و محیطی امان مردم را بریده است.

میر یکی از ساکنان مهرشهر زاهدان در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه روزانه شاهد پرسه زدن سگ های ولگرد در کوچه و خیابان های این منطقه است، گفت: تردد آزادانه سگ ها که هرروز به تعدادشان افزوده می شود آسایش را از اهالی سلب کرده؛ پرسه این حیوان به صورت گروهی در مجتمع ها و صدای زوزه آنان خواب را از چشمان مردم ربوده و از مسئولان مربوطه خواستار رسیدگی به این معضل هستیم.
 

 
به گفته وی؛ فرزندان آنها از ترس اینکه دچار حیوان گزیدگی شوند جرات بیرون رفتن از خانه را ندارند. شهرداری در این خصوص کوتاهی کرده و از معضل سگ های ولگرد به راحتی گذر می کند در حالی که جان افراد را این موجودات تهدید می‌کند.

 ریگی یکی از ساکنین خیابان سعدی بیان کرد: چه کسی پاسخگوی سلامت جان فرزندان ما در قبال حیوان گزیدگی خواهد بود؟ مسئولان باید تدبیری اتخاد کرده تا سگ های ولگرد از سطح شهر جمع آوری شوند و از سوی دیگر با صاحبان سگ هایی که این حیوانات را آزادانه در خیابان ها رها کرده برخورد قانونی کنند.

وی ادامه داد: رفت و آمد سگ های ولگرد در محیط زندگی علاوه بر آلودگی اطراف منجر به انتقال بیماری های مشترک بین انسان و حیوان می شود و از آنجایی که سه فرزند خردسال دارم صدای پارس کردن سگ ها موجب ترسیدن آنها شده و آسایش را از خانواده ما سلب کرده است.

مایه کوبی هزار و 415 قلاده سگ علیه بیماری هاری

در همین راستا مهدی حسینی، مدیر کل دامپزشکی سیستان وبلوچستان در گفت وگو با خبرنگارما گفت: هاری یكی از خطرناك‌ ترین بیماری‌های مشترك میان انسان و حیوان بوده كه بهترین راه كنترل و پیشگیری از آن، واكسینه كردن سگ‌های خانگی و سگ های گله است.

وی ادامه داد: در این راستا اجرای طرح واكسیناسیون و ایمن سازی سگ های صاحب دار علیه بیماری هاری همه ساله توسط تیم های دامپزشكی در سیستان و بلوچستان مورد توجه قرار دارد.
 

 
این مقام مسئول بیان کرد: سال گذشته هزار و 264 قلاده سگ علیه بیماری هاری مایه کوبی شدند که این اقدام از ابتدای سال تاکنون حدود هزار و 415 قلاده بوده و رشد 12 درصدی داشته است.

مدیر كل دامپزشكی استان خاطر نشان کرد: ضروری است دامداران و كشاورزان برای مقابله با شیوع احتمالی هاری در بین سگ های گله با هماهنگی دامپزشكی به طور رایگان واكسیناسیون این حیوانات را هر سال مورد توجه قرار دهند.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۵۶۰۴


ارسال