چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ,12 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
قاسم میری علی آباد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: گرفتن تست آزمایشگاهی هیچ تاییدی مبنی بر نداشتن کرونا نیست، چراکه احتمال ابتلا پس از انجام تست وجود دارد.
به گزارش عصرهامون، ماه هاست، کووید 19 صدر نشینی اخبار ایران و جهان را به خود اختصاص داده و گویا قصد ندارد جایگاه خود را به دیگر اخبار بدهد، ویروسی منحوس که همچنان در گوشه گوشه کره زمین  جولان می دهد.
 
بیماری که به کودک و پیر رحم ندارد و می تواند همه را به خود مبتلا کند به دغدغه ای جدی برای مردم تبدیل شده است و این روزها هر فردی که کوچکترین علائمی در خود می بیند برای تست کووید 19 عازم آزمایشگاه ها می شود.
 
اما طی روزهای اخیر خبری باعث افزایش دغدغه آن ها شد، چراکه وزارت بهداشت طی ابلاغیه جدید خود اعلام کرد که فقط از افراد بالای 60 سال و مادران باردار و با تاییدیه متخصص تست رایگان گرفته می شود.
 
آنچه در این رابطه از سوی مردم مطرح می شود این است که با این تفاسیر خیلی ها اگر مبتلا هم باشند در جریان بیماری خود قرار نمی گیرند، چراکه همه مردم توانایی انجام آزمایش به صورت آزاد را ندارند.


 هزینه بالای تست های آزاد

حبیبی، یکی از شهروندان با ارسال پیامی به این پایگاه خبری گفت: شنیده ایم که علوم پزشکی به مراکز غربالگری اعلام کرده است دیگر از مردم تست تشخیصی کرونا نگیرند و فقط از افراد بالای ۶۰ سال و کسانی که حالشان خیلی بد باشد، در این مراکز آزمایش گرفته می شود.
 
وی ادامه داد: این در حالی است که هزینه تست آزاد خیلی بالا است و خیلی از مردم از نظر مالی امکان  انجام آن را ندارند، از طرفی هم وقتی تست گرفته نشود، خیلی ها نمی دانند که بیمار هستند، با توجه به این شرایط کنترل بیماری سخت می شود.
 
این شهروند اضافه کرد: ممکن است بسیاری از مبتلایان شاغل باشند اما به دلیل انجام ندادن تست در جریان بیماری شان قرار نگیرند، با این شرایط چگونه می توانند ثابت کنند که باید قرنطینه شوند و سرکار نروند.
 
در ادامه با توجه به این که این موضوع به دغدغه ای جدی برای بسیاری از شهروندان تبدیل شده است، با قاسم میری علی آباد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت و گویی انجام شد.
 
وی در این باره گفت: با توجه به دستور العمل جدید وزارت بهداشت تمامی تست های تشخیصی کرونا از افراد بالای 60 سال با وجود بیماری زمینه ای، زنان باردار،  افراد دارای علائم شدید، پرسنل شاغل در بخش های ویژه کرونا و زندانیان علامت دار و پرسنل در ارتباط با آنان گرفته می شود.

هزینه هر تست 3 میلیون ریال
 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تاکید بر این که زنان باردار، سالمندان و بیماران زمینه ای گروهی از افراد هستند که باید از سلامت آنان در همه دوران ها صیانت کنیم، افزود: هر تست آزمایشگاهی رقمی بالغ بر سه میلیون ریال برای نظام سلامت هزینه در بر دارد.
 
این مقام مسئول تصریح کرد: با این روند ما همه افراد را ناقل سالم تلقی می کنیم و از آنجایی که این بیماری کشنده است، همه مردم باید همچنان با رعایت اصول بهداشتی از سلامت خود و همنوعان صیانت کنند.

آمار کرونا در استان رو به افزایش
 
میری علی آباد با بیان این که از تمامی آزمایشاتی که در طی 24 ساعت گرفته می شود به طور معمول حدود 50 درصد آن مثبت است، افزود: با توجه به پیگیری همه مردم و رصد  آمار های مربوط به کرونا از رسانه ها و فضاهای مجازی متاسفانه تغییری در روند کاهشی این بیماری مشاهده نمی شود و همچنان روز به روز به آمار مبتلایان در استان افزوده می شود.
 
وی تاکید کرد: تست های آزمایشگاهی کرونا باید با تجویز پزشک متخصص و در صورت داشتن علائم مشهود کرونا انجام شود، چراکه تست گرفتن از همه مراجعان بار اقتصادی سنگینی را به نظام سلامت تحمیل می کند.
 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: برخی از افراد تاکید بر گرفتن تست کرونا دارند، در حالی که تست آزمایشگاهی کرونا هیچ تاییدی مبنی بر اینکه افراد کرونا نخواهند داشت نیست، چراکه ممکن است بلافاصله یک فرد پس از تست دادن مبتلا شده باشد، بنابراین بهترین راه رعایت اصول بهداشتی است.
 
انتهای پیام/ 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۴۵۲


ارسال