دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ,3 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۶
زیر سقف دودی؛
وقتی زندگی مشترک به کوچه بن بست می رسد/ مشاوره، هنر تفاهم در درک تفاوت ها
 
عادله صفت گل روانشناس بالینی بیان کرد: گاهی زوجین به دلیل به هم ریختگی و آشوب ذهنی نمی توانند روی مشکل پیش آمده تمرکز کنند که مشاور به آنها آرامش می دهد و کمک می کند تا راه حل را پیدا کنند.
به گزارش عصرهامون، باورش نمی شد یک مسئله پیش پا افتاده آنقدر بزرگ شود که همسرش او را به طلاق تهدید کند، زن جوان که از کار روزانه خسته بود پیشنهاد همسرش را برای رفتن به سینما به همراه تعدادی از دوستان رد کرد و همین سرآغاز اختلافی بزرگ شد.

اختلافی که پایه و اساس آن بسیار خنده دار بود، اما ستون‌های یک زندگی را به لرزه انداخته و حالا خانم خانه تنها راه نجات از این بحران خانوادگی را مشورت با یک روانشناس خانواده می دانست، عجیب آنکه فقط با حضور زن در مرکز مشاوره و انجام راهکارهای ارائه شده زندگی آنها از آن بن‌بست خارج شد و دوباره در جاده هموار قرار گرفت.

انصراف 350 نفر از طلاق

محمدعلی حمیدیان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: در راستای کاهش طلاق و اجرای دستورالعمل مراکز مشاوره استان، جلسات شورای مشورتی به طور مستمر برگزار شد.

وی بیان کرد: همچنین برای توانمند سازی مشاوران سیستان و بلوچستان، کارگاه‌های موضوعی 6 گانه مداخله در فرآیند طلاق برگزار شد.

به گفته این مقام مسئول، در سال گذشته بیش از هزار و 400 نفر به چهار مرکز مشاوره مراجعه کردند که برای ۲۵ درصد از آن ها صلح و سازش بین زوجین صورت گرفت.

بهبود سبک زندگی زوجین و روابط آنها

عادله صفت گل روانشناس بالینی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: در سال‌های اخیر مشاوره جای بیشتری میان مردم باز کرده است و بسیاری از افراد به مراکز مشاوره مراجعه می کنند.

وی افزود: این باور که تنها افراد دارای بیماری روانی به مشاور مراجعه می کنند کم رنگ شده و بهره گیری از این موضوع رونق بیشتری دارد، به طوری که طبق آمارها مشاوره سبب کاهش آمار طلاق شده است.

به گفته این روانشناس بالینی، امروزه زوج ها به مشاوره جدی تر نگاه می‌کنند و بهره کافی را می‌برند، مشاوره در زندگی همسران دریچه هایی را باز می‌کند که خود آنها نمی بینند و مشاور به عنوان فرد سوم در کنار زوج است و خود واقعی افراد را به آنان نشان می‌دهد و اصلاح باورها دارد.

صفت گل تصریح کرد: مشاوره سبب بهبود سبک زندگی زوجین و روابط آنها می‌شود، گاهی همسران به دلیل عدم درک متقابل متوجه کلام و رفتار یکدیگر نمی شوند و به مشکلی برخورد می‌کند و تمایل به اتمام رابطه دارند که در صورت مراجعه به مشاوره راه های صحیح گفتگوی دو نفره و مهارت های ارتباطی را آموزش می بینند.

این روانشناس بالینی اظهار کرد: زوج‌هایی که دچار اختلاف هستند با چند جلسه مشاوره اصلاح می‌شوند و زندگیشان نجات می‌یابد، گاهی همسران به دلیل به هم ریختگی و آشوب ذهنی نمی‌توانند روی مشکل پیش آمده تمرکز کنند که مشاور به آنها آرامش می‌دهد و کمک می‌کند روی مشکلشان تمرکز داشته باشند و راه حل پیدا کنند.

وی ادامه داد: بنابراین مشاور در بسیاری از موارد می‌تواند سبب حفظ زندگی زوجین و افزایش مهارت‌های اجتماعی، ارتباطی و کاهش تنش میان آنها شود.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۶۵۳


ارسال