سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ,24 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۳
به کجا چنین شتابان؟
گرانی ها امان مردم جنوب شرق کشور را برید/ این قسمت؛ افزایش افسار گسیخته قیمت مصالح ساختمانی
 
گرانی این روزها ترمز بریده و افزایش قیمت‌ها در تمامی حوزه‌ها خودنمایی می‌کند، به طوری که بازار مصالح ساختمانی نیز از این افزایش قیمت‌ها بی‌نصیب نمانده است.
به گزارش عصرهامون، در حالی‌ که بازار مسکن همانند سال‌های گذشته در رکود به سر می‌برد و خرید و فروش به سختی انجام می‌شود، دامنه وسیع گرانی در روزهای اخیر با رشد قیمت مصالح ساختمانی ادامه پیدا کرد که به طور قطع در افزایش هزینه‌های تولید مسکن بی تاثیر نخواهد بود.

آن هایی که در کارهای ساخت و ساز و امور عمرانی فعالیت می کنند، حتما با این موضوع و انتظار برای تامین مصالح و به طور ویژه آجر آشناتر هستند و خیلی وقت ها پس از گذر از هفت خوان رستم، سپس با قیمت بالا شاید بتوانند مصالح مورد نیاز خود را تامین کنند.

اما در حالی شاهد این آشفته بازار هستیم که به نظر می رسد توجهی به تبعات گرانی مصالح ساختمانی نمی شود، چراکه این موضوع شرایط خانه‌دار شدن مردم را سخت‌تر می کند و در نهایت رکود تورمی در حوزه مسکن را رقم می زند. 
 
متاسفانه در روزهای گذشته مصالح ساختمانی در سیستان و بلوچستان کمیاب و از طرفی هم به طور افسار گسیخته ای گران شده و این امر گلایه مردم را به همراه داشته است، موضوعی که مسئولان امر دلیل آن را افزایش نرخ حمل و نقل اعلام می کنند، اما متولیان حمل و نقل، اعتقاد دارند که سهم کرایه حمل، در قیمت نهایی محصول بسیار ناچیز است،

گلایه از کمیابی و گرانی مصالح

رشیدی، یکی از شهروندان با بیان این که مدتی است برای رسیدن آجر منتظر هستم اما در بازار کمبودهایی وجود دارد، به خبرنگار ما گفت: از هفته گذشته هر بار که برای خرید آجر اقدام می کنم، نه تنها با نرخ های متفاوت و بالاتری مواجه می شوم، بلکه گویا این محصول کمیاب هم شده است.

وی افزود: برخی عدم فعالیت کوره های آجرپزی را دلیل این کمیابی اعلام می کنند، اما این در حالی است که خیلی ها حاضر هستند از هر طریقی شده آجر را به دست مردم برسانند، ولی به این شرط که پول بیشتری بپردازند.

رشیدی اضافه کرد: وضعیت دیگر مصالح ساختمانی نیز بهتر از این نیست و این روزها با چند برابر قیمت به فروش می رسد، آن هم در شرایطی که گرانی ها از هر طرف مردم را تحت فشار قرار داده است.

رحمتی، یکی دیگر از شهروندان هم بیان کرد: ابتدای هفته گذشته قیمت یک بار آجر 2 میلیون و چهارصد هزار تومان بود، اما آخر هفته به 2 میلیون و هشتصد هزار تومان رسید، به اجبار برای خرید اقدام کردم، اما در نهایت به دستم نرسید.

وی ادامه داد: موضوع را از متولی فروش جویا شدم که دلیل آن را نبود آجر اعلام کرد! اما اگر آجر نیست چرا ابتدا به مردم قول می دهند و در نهایت دستشان را خالی می گذارند؟

این شهروند اضافه کرد: متاسفانه گرانی ها در حوزه مصالح ساختمانی فقط به افزایش قیمت آجر خلاصه نمی شود، بلکه روی سیمان و گچ هم تاثیر گذار بوده، به گونه ای که نرخ یک پاکت سیمان از 16 هزار و پانصد تومان به 20 هزار تومان رسیده است.

به گفته رحمتی، قیمت گچ هم با افزایش 2 هزار تومانی برای هر پاکت همراه شده، این شرایط امان مردم را بریده است، اما گویا مسئولان قصد ندارند فکری به حال وضعیت اقتصادی کنند و هر روز مردم بیشتر غرق در این مشکلات ناشی از بی تدبیری ها می شوند.

افزایش کرایه حمل 

حسینعلی اسدی، رئیس اتحادیه مصالح فروشان زاهدان در این باره به خبرنگار ما گفت: افزایش قیمت و مشکلات به وجود آمده در خصوص آجر و سیمان به دلیل افزایش نرخ حمل و نقل است.

وی ادامه داد: سال گذشته رانندگان اعتراض کردند که کرایه حمل پایین است تا این که با اداره کل حمل و نقل و راهداری جاده ای هماهنگ کردیم و گفتند افرایش قیمت داریم و باید از لحاظ حمل کالا از کارخانه تا مقصد، بار به صورت کیلومتری جابه جا شود که ما موافقت کردیم و این اقدام انجام می شد.

رئیس اتحادیه مصالح فروشان زاهدان تصریح کرد: امسال هم کرایه ها بالا رفته است و برای این که بازار خالی نباشد، با افزایش قیمت اجناس اقدام به خرید و فروش آن می کنیم.

اسدی با تاکید بر این که دلیل مشکل به وجود آمده در حوزه مصالح ساختمانی، حمل و نقل است و ارتباطی به کارخانه داران ندارد، چراکه سوختشان تزریق می شود، گفت: ما هماهنگ شدیم طبق تعرفه ای که قانون تعیین کرده است، بار بیاید اما رانندگان اعلام کرده اند که بالاتر از تعرفه برای جابه جایی بار کرایه دریافت می کنند.

وی اضافه کرد: با این شرایط قیمت مصالح افزایش می یابد و این روزها  آجر، گچ و سیمان از تعرفه تعیین شده بالاتر عرضه می شود، به گونه ای که قیمت هر عدد آجر هزار تومان است که برای مردم به صرفه نیست.

درج مبلغ قانونی کرایه ها در بارنامه ها

محمد یاسین احمدیان، رئیس اداره حمل و نقل کالای اداره کل راهداری ‌‌حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: مبلغ کرایه حمل در بارنامه های حمل مصالح ساختمانی به صورت قانونی درج می شود و پرداخت هر گونه وجهی مغایر با آن غیر قانونی است.

وی ادامه داد: بدیهی است در صورت ارائه مدارک مستند مبنی بر درج کرایه های بالا (بیش از نرخ عرف) در بارنامه، موضوع تخلف توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان پیگیری می شود.

به گفته این مقام مسئول، مبنای کرایه حمل بر اساس مصوبه شورای عالی ترابری کشور، تن-کیلومتر است که در سال 99 این مبلغ هزار و هشتصد و بیست و دو ریال به ازای حمل هر تن کالا در هر کیلومتر بوده و این مبلغ نسبت به سال گذشته، برای محمولات مختلف تنها 15 تا 30 درصد افزایش یافته است. 

احمدیان اضافه کرد: سهم کرایه حمل، در قیمت نهایی محصول بسیار ناچیز است، به طوری که بالا رفتن آن دلیل افزایش کلی قیمت محسوب نمی شود و چنین به منظر می رسد که عوامل دیگری از جمله کاهش سوخت کوره ها یا هزینه تهیه مواد اولیه، در قیمت مصالح ساختمانی تاثیر داشته است.

وی تصریح کرد: متولی نرخ گذاری انواع مصالح ساختمانی و نظارت بر آن، سازمان صمت است و موضوع افزایش قیمت باید از طریق این سازمان پبگیری شود، با این وجود مبحث دریافت کرایه های بالای غیر قانونی تنها در صورت ارائه مستندات از جمله بارنامه قابل رسیدگی خواهد بود.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۷۱۵


ارسال