يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ,27 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۹
در گفت‌وگو با علمای اهل سنت مطرح شد؛
تاکید رهبر انقلاب بر عزم ملی برای مقابله با کرونا/ عدم استفاده از ماسک، حق‌الناس است
 
شماری از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان با بیان اینکه بی توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی حق ‏الناس محسوب می شود، گفتند: عدم استفاده از ماسک زمینه انتقال بیماری به دیگران را گسترش و زحمات کادر درمان که شبانه روز در حال ارائه خدمات به بیماران هستند را هدر می دهد.
به گزارش عصرهامون، پس از سخنرانی روز گذشته رهبر معظم انقلاب مبنی بر ابراز تأسف عمیق از اوج‌گیری مجدد کرونا و فراخواندن همگان به رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی؛ شماری از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان با بیان اینکه بی توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی حق ‏الناس محسوب می شود، گفتند: بی‌توجهی به شیوع بیماری کرونا و انجام عملی در جهت انتقال آن حق الناس را به دنبال دارد.
 
رزمایش کمک مومنانه، امیدی به سفره نیازمندان

مولوی عنایت اله رسولی راده، امام جمعه اهل سنت سرباز در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: قریب به 6 ماه از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور زمان می گذرد در طی این ایام موجی از همدلی در بین مردم و مسئولان رخ داد و بار دیگر به دشمنان نشان داد ملت ایران با وحدت و همکاری که دارند علیرغم تهدیدهای ظالمانه می توانند با خوداتکایی و اعتماد به نیروهای مومن و مجاهد هر چیز ناممکنی را ممکن و بر مشکلات غلبه کنند.

وی بیان کرد: در ابتدای شیوع این بیماری و پس از سخنرانی رهبر معظم انقلاب مبنی بر "رزمایش کمک مومنانه" شاهد یاری مردم، خیران و مسئولان به ویژه گروه های جهادی بسیج و سپاه به اقشار آسیب دیده از این بیماری بودیم که همچنان هم ادامه دارد و روزنه امید بر سفره نیازمندان است، این درحالیست که در بسیاری از کشورها شاهد غارت ماسک و دارو یا تشدید خشونت و تبعیض های نژادی هستیم.

امام جمعه اهل سنت سرباز ادامه داد: ملت ایران علیرغم تهدیدهای ناجوانمردانه و ظالمانه دشمن توانسته این بحران را مدیریت کند هر چند که شکست قطعی آن نیز همت والای مردم را می طلبد که استفاده از ماسک را در بیرون از خانه جدی گرفته تا علاوه بر کاهش آمار مبتلایان، خستگی را از تن کادر درمان نیز بیرون کنند.

وی در ادامه از مردم خواستار رعایت پروتکل های بهداشتی شد و گفت: روزهای سختی را پشت سرگذاشته ایم اگر در این برهه از زمان با یکدیگر همکاری کنیم شاهد ریشه کن شدن این ویروس در کشور خواهیم بود، اما حضور در تجمعات، برگزاری مراسمات عزا و عروسی که برخی علیرغم هشدارهای پزشکان اقدام به انجام یا مشارکت در آنها می کند در این بین می تواند زحمات مسئولان به ویژه کادر درمان را هدر دهد.

رسولی زاده خاطر نشان کرد: مردم باید مانند قبل حساسیت داشته و برای نجات جان خود و اطرافیان استفاده از ماسک را ضروری گیرند چرا که ویروس کرونا ضعیف نشده و از بین نرفته بنابراین استفاده از ماسک در کاهش انتقال بیماری و قطع زنجیره انتقال موثر است.
 
 شیوع ویروس کرونا در سایه بی توجهی به توصیه های بهداشتی

مولوی عبدالصمد ساداتی، امام جمعه اهل سنت شهرستان سراوان حفظ سلامت خود و دیگران در جامعه را دستور اسلامی و استفاده از ماسک را رعایت حق الناس بیان کرد.

وی در ادامه ضمن گلایه از برخی شهروندان که در سطح شهر فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی کنند، افزود: عدم توجه به دستورالعمل های بهداشتی منجر به افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا می شود.

امام جمعه اهل سنت شهرستان سراوان ادامه داد: با توجه به تلاش شبانه روزی پزشکان و کادر درمان و جان باختن تعداد زیادی از هم وطنان بر اثر ابتلا به کووید 19 توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی باید بیش از پیش رعایت شود.

ساداتی اذعان کرد: بی اعتنایی به توصیه های بهداشتی سبب شیوع ویروس کرونا و پایمال شدن حق الناس می شود بنابراین از تمام شهروندان انتظار می رود جهت قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا از ماسک استفاده کرده و موازین بهداشتی را نیز رعایت کنند.

عدم توجه به دستورالعمل های بهداشتی عمل غیر انسانی است

مولوی عبدالخالق حسین زهی، امام جمعه اهل سنت شهرستان مهرستان در این باره گفت: استفاده از ماسک در مکان های عمومی و سرپوشیده جهت جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا لازم و ضروری است.

 وی بیان کرد: با توجه به فراگیری ویروس کرونا از رفتن به نقاط پر ازدحام و عمومی خودداری کرده و در صورت حضور در مجامع عمومی از ماسک استفاده کنند.

امام جمعه  اهل سنت شهرستان مهرستان با اشاره به اینکه دین مبین اسلام سفارشات متعددی در خصوص رعایت بهداشت در راستای حفظ سلامت داشته است، خاطر نشان کرد: مسلمانان موظف به توجه و رعایت اصول و مواردی هستند که اطباء و پزشکان جهت حفظ سلامتی در بحران کرونا توصیه می کنند.

وی عدم توجه به دستورالعمل های بهداشتی را غیر انسانی دانست و گفت: چنانچه در اثر بی توجهی افراد به توصیه های بهداشتی، جان دیگران به خطر افتد،فرد خاطی مجرم است.

مهار کرونا نیازمند عزم ملی است
 
مولوی اله داد رئیسی، امام جمعه اهل سنت راسک به خبرنگار ما گفت: بی شک این برهه از تاریخ را با همکاری، همدلی و وحدت بین مردم و مسولان، تلاش کادر درمان، اقدامات نیروهای جهادگر بسیجی با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت.

وی بیان کرد: با گذشت ماه ها از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور با وجود سخت‌ترین تحریم‌ها و فشارهای همه‌جانبه اما بازهم میدان مبارزه با کرونا خالی نماند و کماکان شاهد تلاش بی وقفه مسئولان امر به ویژه کادر درمان و یا گروه های جهادی در زمینه توزیع کمک های معیشتی، ضدعفونی معابر و... برای شکست این ویروس منحوس هستیم.

امام جمعه اهل سنت راسک ادامه داد: آنچه در این بین مهم است اینکه مردم باید بیش از گذشته به رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک پایبند باشند زیرا عدم استفاده از ماسک زمینه انتقال بیماری به دیگران را گسترش و زحمات کادر درمان که شبانه روز در حال ارائه خدمات به بیماران هستند را هدر می دهد.

وی افزود: بیماری کرونا موج از همدلی و وحدت ایرانیان را به دشمنان نشان داد؛ از آنجایی که بسیاری از مشاغل در این مدت تعطیل و کسبه با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه شدند اما توزیع بسته های معیشتی در قالب کمک های مومنانه قوت قلب برای آسیب دیدگان از این بیماری شد، این امر نشان داد ملت ایران با اتکا به نیوری داخل می تواند از هر مانعی به راحتی عبور کند، همچنان که شنیده و دیده ایم که در کشورهای دیگر رفتارهای غیراخلاقی و خشونت علیه مردم به اوج خود رسیده است.

رئیسی تاکید کرد: این ویروس تا زمانی که واکسنی برای آن پیدا شود همراه جامعه بشری خواهد بود بنابراین تنها راه در امان ماندن از آن استفاده از ماسک است.

وی با بیان اینکه بعد از دوران دفاع مقدس بیشترین میزان همدلی را در جریان مبارزه با کرونا شاهد بودیم، گفت: در این ایام همانند گذشته باید حواسمان به افراد آسیب دیده از این بیماری باشد تا مشکلات اقتصادی عرصه را برای عده ای که کار و درآمدشان تحت تاثیر قرار گرفته، تنگ نکند.
 
 انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۱۸۲


ارسال