شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ,15 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۸
با تصویب احیای بازارچه مرزی پسابندر؛
جنوب شرق ایران بر مدار توسعه قرار گرفت/ مراودات تجاری با همسایگان، نجات بخش اقتصاد کشور
 
مجوز بازارچه پسابندر که در گذشته باطل شده بود دوباره احیا شد و مراودات تجاری ایران از طریق این بازارچه با چندین کشور برقرار می شود.
به گزارش عصرهامون، پسابندر یکی از روستاها و بندرهای کوچک شهرستان دشتیاری در جنوب سیستان و بلوچستان و به نوعی آخرین نقطه از ایران است که در سال 1380 به عنوان بازارچه رسمی مصوب و به رغم هزینه های زیاد، در سال 1390 از لیست بازارچه های فعال کشور خارج شده است.

بازارچه پسابندر در 18 مایلی بندر جیوانی پاکستان قرار دارد و برای رسیدن به این بندر، از مرز خاکی باید بیش از 300 کیلومتر مسافت طی شود و در محدوده‌ای نزدیک به مرز پاکستان و در 88 کیلومتری جنوب شرقی چابهار و در خلیج گواتر واقع شده‌است.

پسابندر؛ بازارچه ای برای تجارت با چندین کشور

پیش از این احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان خواستار راه اندازی دوباره بازارچه مرزی ‌پسابندر شده بود.

به گفته وی، این بازارچه با توجه به موقعیت راهبردی و تاسیسات مناسب، توانایی تامین کالاهای مورد نیاز ایالت بلوچستان پاکستان و انجام مراودات تجاری به ویژه در زمینه صید ماهی با کشورهای عمان، چین و هند را داراست.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: فعالیت اقتصادی و اشتغال‌زایی این بندر موجب اسکان و ماندگاری جمعیت و تضمین امنیت پایدار خواهد شد، در این منطقه استعداد دیگری از جمله ناحیه صنعتی گواتر واقع شده است که بخشی از آن مربوط به حوزه شیلات است و با راه‌اندازی این بازارچه صنعت شیلات استان توسعه پیدا می‌کند.

موهبتی نقش این بازارچه را در قانونمند سازی مبادلات و فعالیت های قانونی صیادان و ‌دیگر افراد فعال در مرز مهم برشمرد و گفت: با صدور مجوز راه‌اندازی مجدد این بازارچه علاوه بر ساماندهی قاچاق به ویژه در زمینه ماهی، پسابندر می تواند گره گشای مشکلات ناشی از تامین گوشت قرمز در کشور از طریق واردات دام شود.

تصویب بازارچه مرزی پسابندر در کمیسیون اقتصادی دولت

مبین علی میر مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: بازارچه مرزی پسابندر در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسید.

وی بیان کرد: در گذشته برخی تاسیسات مورد نیاز در این بازارچه مستقر شده بود اما به دلیل کوتاهی مدیران و استانداران قبل مجوز بازارچه مرزی پسابندر باطل شد.

به گفته این مقام مسئول، با پیگیری های استاندار دوباره این بازارچه احیا شده است و به دنبال تعیین رئیس آن هستیم.

مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: باید امکانات و دیگر دستگاه در این بازارچه مستقر شوند تا بتوانیم در سریع ترین زمان ممکن فعالیت آن را آغاز کنیم.

میر تصریح کرد: پسابندر تنها بازارچه ای است که می‌تواند با چندین کشور کار کند، دیگر بازارچه‌های استان فقط مراودات بین دو ‌کشور را اتجام می دادند، اما پسابندر می تواند با کشورهای حوزه خلیج فارس، آفریقا و دیگر کشورها کار کند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۳۱۱


ارسال