چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ,5 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۰
با شیوع کرونا رقم خورد؛
چشم انداز تاریک صادرات صنایع دستی در سیستان و بلوچستان
 
در سال های اخیر صادرات محصولات صنایع دستی سیستان و بلوچستان رونق دوچندانی به خود گرفته بود که شیوع کووید 19، چوب لای چرخ صادرات قرار داده است و پیش بینی می شود امسال صنایع دستی استان کمتر از سال گذشته صادر شود.
به گزارش عصرهامون، تنوع صنایع دستی در سیستان و بلوچستان از شمال تا جنوب این استان را جزو متنوع ترین استان ها در تولید صنایع دستی قرار داده است.

از این حیث بسیاری تولیدات صنعتگران جنوب شرق کشور در زمره آثار پر فروش قرار می گیرد و صادرات آن می تواند ارزآوری زیادی برای ایران داشته باشد.

به طوری که در سال های اخیر با فراهم کردن زمینه های صادرات و استفاده از ظرفیت فضای مجازی میزان فروش این آثار و صادرات غیر رسمی آن به دیگر کشورها افزایش داشته است.

اما با شیوع بیماری کرونا این مقوله هم در امان نماند و پیش بینی می شود امسال صادرات غیررسمی و چمدانی صنایع دستی سیستان و بلوچستان نسبت به سال 98، بسیار کاهش داشته باشد.

با این وجود کارشناسان و مسئولان معتقدند استفاده از ظرفیت فضای مجازی می تواند کسادی بازار فروش و این تولیدات را از بین برد و دریچه ای نو به سوی صنعتگران باز کند.

صادرات به خارج از کشور محدود است

سمیه ایرندگانی مالک یک شرکت سوزن دوزی در ایرانشهر در این خصوص به خبرنگار ما گفت: با شیوع کرونا تعداد مسافران و گردشگران به ایرانشهر و به تبع آن مشتریان حضوری ما کاهش یافت و از این رو برای فروش محصولات از طریق فضای مجازی اقدام کردیم.

وی بیان کرد: تعداد مشتریان ما در فضای مجازی بسیار کم است، برای سوزن دوزی سنتی و زی آستین از سراوان و زاهدان برای کراوات، تکه دوزی، مقنعه و شال از شهرستان های دیگر و تعداد محدودی هم از خارج کشور ثبت سفارش داریم.

به گفته این صنعتگر، زی آستین، سکه دوزی، کراوات جزو محصولات پر فروش هستند که اغلب مشتریان در شهرها یا برخی از کشورهای خارجی آن ها را سفارش می دهند.
 

صادرات چهار میلیون دلاری صنایع دستی

بهروز عیسی زهی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در این رابطه به خبرنگار ما گفت: صادرات صنایع دستی معمولاً به صورت چمدانی است، به همین دلیل چون به صورت غیررسمی صادر می‌شود آمار آن به طور کامل ثبت و ضبط نمی شود.

وی ادامه داد: سال گذشته حدود چهار میلیون دلار صنایع دستی از سیستان و بلوچستان صادر شده که بیشتر آن محصولات سوزن دوزی و اشیا سنتی بوده است.

به گفته این مقام مسئول، امسال هم به دلیل شیوع کرونا پیش‌بینی می‌شود میزان صادرات صنایع دستی نسبت به سال قبل کمتر شود، تبعات ناشی از این بیماری میزان صادرات تولیدات صنعتگران را کاهش داده است.
 

حذف صنایع دستی از سبد خرید به دلیل هزینه های زیاد

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: به علاوه بالا رفتن هزینه های زندگی هم سبب حذف صنایع دستی از سبد خانوار شده است و پیش‌بینی می‌شود صادرات امسال به میزان سال گذشته نباشد.

بهروز عیسی زهی بیان کرد: امیدواریم این شرایط به زودی رفع شود و بتوانیم همچنان مانند قبل در زمینه صادرات صنایع دستی سیستان و بلوچستان فعال باشیم.

وی اظهار کرد: صادرات صنایع دستی سیستان و بلوچستان بیشتر به صورت چمدانی و سفارشی است، با استعلام آمار صادرات از فعالان و صنعتگران استان که در این زمینه فعالیت دارند به صورت تقریبی به عدد چهار میلیون دلار در سال گذشته دست یافتیم.

به گفته این مقام مسئول، در سه سال اخیر در صفحات مجازی برای فروش محصولات صنایع دستی سیستان و بلوچستان اقدام شده است و امیدواریم با سعه صدر و فعالیت بیشتر صنعتگران بتوانیم از این فضای نامحدود برای جذب بیشتر مشتری به ویژه از شهرستان های دیگر و حتی خارج از کشور استفاده کنیم.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: صنعتگران می توانند در این ایام کرونایی از فضای مجازی برای فروش محصولات خود استفاده می کنند و ما نیز آن ها را به این سمت هدایت می کنیم اما تا زمانی که استفاده از فضای مجازی برای فروش محصولات صنایع دستی رونق یابد مقداری زمانبر است.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۷۹۵


ارسال