جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
1
Share/Save/Bookmark
۰
در سایه عدم توجه مسئولان نظارت دستگاه های مسئول، فروشندگان دام در کوچه ها و خیابان های سیستان و بلوچستان بساط کرده اند که این مهم خطر شیوع بیماری های عفونی و کرونا در این استان را افزایش داده است.
 به گزارش عصرهامون به نقل از پهره، بانوان و مردان سیستان و بلوچستان در این روزهای کرونایی بی تفاوت نسبت به هشدار مسئولان نسبت به خرید مایحتاج عید قربان اقدام می کنند و این مهم بیانگر آن است که آن گونه که باید خطر طغیان کرونا را پس از عید قربان جدی نگرفتند.  

قطعا با این شرایط پس از عید قربان که بسیاری از خانواده ها باید اسماعیل های خود را نه برای یک آزمایش الهی بلکه برای برگزاری یک مناسک مستحب به خطر خواهند انداخت.  

در واقع با تداوم این شرایط، کرونا در عید قربان مهمان خانه های ما خواهد شد و ما را به آغوش گرم بیماری خواهد کشید.

با توجه به قرار گرفتن در آستانه عید سعید قربان، در اقصی نقاط شهر ایرانشهر شاهد فروش دام هستیم که با توجه به شیوع موج دوم کرونا و قرار گرفتن سیستان و بلوچستان در وضعیت هشدار، نگرانی هایی را به وجود آورد.خرید فروش دام در خیابان خطر افرین است

در همین راستا محمد نصیر پور، یکی از شهروندان ایرانشهری در گفت و گو با خبرنگار ما،گفت: با توجه به فرارسیدن عید بزرگ قربان و افزایش شیوع بیماری کرونا و بیماری های مشترک دام و انسان مانند تب کریمه کنگو بسیاری از افراد که ذبح دام" قربانی "بر آنان واجب است بدون توجه به پروتکل‌های بهداشت فردی، اجتماعی و تذکرات دامپزشکی مبنی بر پیشگیری از انتقال ویروس به مکان های فروش دام زنده مراجعه می کنند.

وی افزود: مکان فروش دام زنده در این ایام به صورت کامل مشخص نیست و در این روزها در اکثر خیابان های شهر ایرانشهر دام زنده دیده می شود که صاحبانشان به دنبال فروش آنان به مناسبت عید سعید قربان هستند و این امر موجب ابراز گلایه مندی شهروندان این منطقه شده است و از مسئولین ذیربط خواستاریم حتما به این مسئله توجه داشته باشند.

 

ساماندهی میدان موقت فروش دام زنده

در این راستا عبدالحق کلکلی، معاون حوزه خدمات شهری شهرداری در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: در زمینه جلوگیری از شیوع بیماری های واگیر دار بین دام و انسان از هرگونه عرضه دام در سطح شهر جلوگیری به عمل می آید و در صورت مشاهده به صورت جدی برخورد خواهد شد.

وی افزود: شیوع دوباره بیماری‌های واگیردار و امکان انتقال آن ها از طریق خرید دام زنده و غیر بهداشتی به انسان، نیاز به جلوگیری دارد و این امر تلاش دو چندان مسئولان را می‌طلبد، در همین راستا جلسه ای با حضور شهردار و چوبداران شهر ایرانشهر برگزار شد و در طی آن جلسه مقرر شد شهرداری ایرانشهر اقدام به ساماندهی میدان موقت عرضه دام زنده و تعیین یک اکیپ 20نفره از نیروهای این ارگان جهت مدیریت و ساماندهی کند.
معاون خدمات شهری شهرداری ایرانشهر ادامه داد: تمامی چوبداران بعد از عید قربان به شمال کشارگاه دام زنده بعد از نخلستان وادی الرحمه نقل مکان کنند.

وی اضافه کرد: این ساماندهی شامل تسطیج زمین جهت ایجاد محلی برای ورود و خروج وسایل نقلیه و پارکینگ مراجعین و رفاه حال شهروندان، قرار گرفتن اکیپ 20نفره از پرسنل شهرداری، جهت جلوگیری از عرضه دام به صورت نامتوازن و خارج از ضابطه که در ایام گذشته باعث دردسر در تردد و رفت و آمد شهروندان و برهم زدن سیما و منظر شهر می شده است، می باشد.

کلکلی عنوان کرد: بیماری کرونا و تب کنگو از بیماری های مشترک دام وانسان است و شهروندان عزیز حتی المقدور نکات ایمنی و بهداشتی مانند دست زدن به دام ، مراجعه جمعی به میدان دام، آوردن کودکان و افراد مسن همراه خود جدا خودداری کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: مراجعه کنندگان دستکش و ماسک را در اولویت مراجعه به محل نگهداری دام زنده قرار دهند تا عید خوبی همراه با صحت و سلامتی در کنار خانواده داشته باشند.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۹۶۰


ارسال
مهدی پورراهدار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ ۱۰:۱۳
باسلام
را این وضعیت کرونا ما را شکست خواهد داد