پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ,22 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۶
کرونا بهانه جدید برای اهمال کاری؛
غربالگری تنبلی چشم؛ دغدغه جدید والدین سیستان و بلوچستان/ وقتی بینایی کودکان فدای ضعف در اطلاع رسانی می شود
 
رفیع حسینی معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: طرح پیشگیری از تنبلی چشم ویژه کودکان سه تا پنج سال از ابتدای مرداد ماه امسال در مراکز بهزیستی سیستان و بلوچستان در حال اجراست.
به گزارش عصرهامون، کرونا که وارد کشور شد شاید هیچ کس گمان نمی کرد این مهمان ناخوانده بساط حضور خود را برای مدت نامعلومی پهن کرده باشد.

بسیاری از کارها و برنامه ها به بعد از اتمام کرونا موکول شد، اما حالا که 6 ماه از شیوع این بیماری در کشور می گذرد می دانیم که پایان بحران کووید 19 هنوز معلوم نیست.

پیش از شیوع کرونا طرح پیشگیری از تنبلی چشم در سال های گذشته در مهدهای کودک استان انجام می شد و والدین می توانستند کودکان سه تا پنج سال خود را به این پایگاه ها ببرند و با معاینه ساده از تنبلی چشم در سال های آتی پیشگیری کنند.

اما با شیوع کرونا والدین نمی دانند برای پیشگیری از تنبلی چشم فرزندشان چه اقدامی انجام دهند و از این حیث نگران هستند. اگرچه در سال های گذشته بارها و بارها از طریق شبکه های مختلف رسانه ملی در این باره اطلاع رسانی می شد، اما امسال این مهم در سایه کرونا به فراموشی سپرده شده است.

اطلاع رسانی ضعیف است

ملاشاهی، یکی از مادران زاهدانی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: فرزندم تقریبا چهار ساله است و در سن طلایی برای پیشگیری از تنبلی چشم قرار دارد، در سال های گذشته این طرح از طریق صدا و سیما و رسانه های دیگر اطلاع رسانی می شد، اما امسال در این خصوص اقدامی نشده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه کرونا سبب خانه نشینی اعضای خانواده به ویژه فرزندان شده است، کودک من وقت زیادی را صرف تماشای تلویزیون و بازی با تلفن همراه می کند و سرگزمی چندانی ندارد، نگرانم که مبادا این موارد به چشمانش آسیب بزند و دیر متوجه شوم.

میری، یکی دیگر از مادران در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: برخی از والدین توان پرداخت هزینه ویزیت چشم پزشک را ندارند، به همین دلیل لازم بود تا پایگاه هایی برای این کار در نظر بگیرند.

وی ادامه داد: در گذشته مهدهای کودک برای طرح پیشگری از تنبلی چشم در نظر گرفته می شد و با توجه به این که در اغلب محله های شهر مهد کودک وجود داشت والدین می توانستند به راحتی برای این کار اقدام کنند.

اجرای پیشگیری از تنبلی چشم در مراکز بهزیستی

رفیع حسینی معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: طرح پیشگیری از تنبلی چشم ویژه کودکان سه تا پنج سال از ابتدای مرداد ماه امسال در مراکز بهزیستی سیستان و بلوچستان در حال اجراست.

وی ادامه داد: قبل از شیوع کرونا مهدهای کودک هم این کار را انجام می دادند، اما با شیوع این بیماری فعلا در مهدهای کودک طرح پیشگیری از تنبلی چشم انجام نمی شود، در زاهدان نیز اداره کل بهزیستی و اداره شهرستان برای این کار در نظر گرفته شده است و والدین می توانند به همراه کودکان سه تا پنج سال خود به این مراکز مراجعه کنند.

به گفته این مقام مسئول، سن طلایی درمان تنبلی چشم بین سه تا پنج سال است و وقتی در این سن بیماری تشخیص داده شود راحت تر درمان خواهد شد.

معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در سطح اول این طرح بینایی سنجی انجام می شود و در صورت مشکوک بودن، کودک به سطح دوم بینایی سنج ارجاع می شود و در صورت نیاز در سطح سوم چشم پزشک اقدامات درمانی را برای کودک انجام خواهد داد و هزینه ها را بهزیستی پرداخت می کند.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۶۴۴


ارسال