چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ,25 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۶
وقتی انرژی پاک توسعه خاستگاه آسبادها را هموار می کند؛
سرمایه گذاری 70 میلیون دلاری در بزرگترین مزرعه بادی کشور/ سیستان؛ قطب تولید برق از توربین های بادی
 
سرمایه گذاری بیش از 70 میلیون دلاری در نیروگاه بادی میل نادر سیستان و ایجاد زیرساخت های لازم می تواند این خطه را به قطب تولید برق از توربین های بادی تبدیل کند.
به گزارش عصرهامون، سیستان از گذشته های دور خاستگاه بادهای 120 روزه به شمار می رود، به گفته بسیاری از کارشناسان این خطه از کشور بهترین و پر قدرت ترین بادهای شمالی را دارد.

از دیگر سو توپوگرافی زمین های آن کم است، بادهای سیستان علاوه بر 120 روز تابستان، در دیگر فصول سال هم می وزند تا جایی که برآوردها نشان می دهد مدت زمان وزش آن ها به 200 روز در سال رسیده است.

مجموعه این مزایا می تواند دیار آسبادهای باستانی جهان را به قطب تولید انرژی های بادی تبدیل و برق پاک را از منبع تجدیدپدیر باد تولید کند.

سرمایه گذاری ۷۰ میلیون دلاری درنیروگاه بادی میل نادر

ماندانا زنگنه، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار در این خصوص گفت: فاز اول طرح احداث نیروگاه بادی ۵۰مگاواتی میل نادر درمحل زون انرژی تجدیدپذیر میل نادر شهرستان نیمروز تا پایان شهریورماه به بهره برداری می رسد.

وی بیان کرد: این در حالی است که این زون به وسعت ۲۰ هکتار ظرفیت تولید بیش از هزار مگاوات انرژی برق را دارد و می تواند در دور اول بهره برداری حداقل ۵۰۰ نفر اشتغالزایی به همراه داشته باشد.

زنگنه افزود: برای احداث این نیروگاه بیش از۷۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد شد و با توجه به زیرساخت های ایجاد شده توسط دولت در این منطقه از جمله پست ۴۰۰ و خط انتقال ۴۰۰ کیلو ولت وهمچنین جاده دسترسی شرایط ویژه ای برای سرمایه گذاری در منطقه فراهم شده است وقطعا شاهد ایجاد نیروگاه های بیشتر در آینده ای نزدیک خواهیم بود.

وی بااشاره به اقدامات انجام شده برای نیروگاه بادی میل نادر بیان کرد: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده فاز اول این نیروگاه بادی در شهریور ماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید و تکمیل نهایی آن تا پایان سال انجام خواهد شد.

عملیات اجرایی 18 واحد باقی مانده در کمتر از یک سال آغاز می شود

علیرضا پرنده مطلق، مدیرعامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: بادهای ۱۲۰ روزه از دیرباز با سیستان همراه است و با شروع وزش این بادها طوفان، شن و مشکلاتی برای مردمان این دیار همزمان پیش می‌آید.

وی ادامه داد: مهرماه سال ۱۳۹۸ کلنگ احداث خط ۴۰۰ کیلو ولت میل نادر در راستای تامین زیر ساخت های مورد نیاز این منطقه برای انتقال توان تولیدی توربین‌های بادی توسط دولت به زمین زده شد.

مدیرعامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان اظهار کرد: احداث اولین نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی در منطقه میل نادر توسط بخش خصوصی کلید زده شده و دو واحد از مجموع بیست واحد این نیروگاه در مهرماه سال جاری در مدار قرار خواهد گرفت.

پرنده مطلق ادامه داد: همزمان با راه‌اندازی دو واحد مذکور عملیات اجرایی 18 واحد باقی مانده با هدف تکمیل پروژه در کمتر از یک سال آغاز می شود.

وی تصریح کرد: مجموع سرمایه گذاری این نیروگاه حدود ۶۰ میلیون یورو و ۳۰ میلیارد تومان است، میزان سرمایه گذاری دولت در تامین زیر ساخت‌های مورد نیاز منطقه در دو بخش احداث خط ۴۰۰ کیلو ولت با هزینه حدود ۵۰۰ میلیارد ریال و احداث پست‌ ۴۰۰/۱۳۲ کیلو ولت با برآورد هزینه تقریبی 2 هزار و پانصد میلیارد ریال است.

مدیرعامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته پست مذکور طی ۲۴ ماه نصب و در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

به گفته این مقام مسئول، در راستای تحقق هدف تعریف شده در شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان و با همکاری سازمان انرژی تجدید‌پذیر و بهره‌وری همزمان با اتمام پست اشاره شده تولید در منطقه میل نادر ۲۰۰ مگاوات خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد: در سال های آتی نام بادهای ۱۲۰ روزه سیستان در کنار بزرگترین مزرعه بادی کشور نمادی از شکرگزاری از نعمات خدادادی باشد و با استناد به پیشینه ساکنان گذشته این سرزمین بتوان برای از انرژی باد برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کرد.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۷۷۴


ارسال