چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ,23 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۵
علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان:
قیام ۱۷ شهریور ماهیت انقلابی نهضت ایران را به دنیا معرفی کرد/ سکوت نکردن در مقابل ظلم از درس های بزرگ عاشورا
 
شماری از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان با بیان اینکه قیام ۱۷ شهریور ماهیت انقلابی نهضت ایران را به دنیا معرفی کرد، گفتند: اگر چه در آن روزها حکومت پهلوی همچنان به وعده های آمریکا دل خوش بود اما طولی نکشید که مردم کاخ ستم را ویران و انقلاب اسلامی به ثمر نشاندند.
به گزارش عصرهامون، روزی با نام جمعه سیاه، نقطه عطفش در تابستانی رقم خورد که از بهارش اعتراضات مردمی ضد رژیم شدت گرفت. تنها چند روز پس از واقعه آتش سوزی سینما رکس آبادان در ۲۸ مرداد 1357 دولت جمشید آموزگار که با شعار فضای باز سیاسی روی کار آمده بود مجبور به استعفا شد و رژیم پهلوی برای آرام کردن اوضاع شریف امامی را با شعار آشتی ملی نخست وزیر کرد.

وعده‌های دروغین تاثیری در آرام کردن مردم نداشت، در همان شهریور که مصادف با ماه رمضان بود کوچه ها و خیابان ها محل اعتراض عمومی به ظلم و جنایت رژیم پهلوی شده بود. سپس اعتراضات بعد از برگزاری نماز عید فطر شعله ور شد این راهپیمایی فقط دربار را غافل نکرد.

اعتراضات همگانی مردم به ۱۶ شهریور هم می رسد و رژیم شامگاه آن روز این تصمیم را می گیرد " اعلام حکومت نظامی"؛ مردم اما بدون توجه به اعلام حکومت نظامی صبح ۱۷ شهریور راهی میدان ژاله می‌شوند و رژیم پهلوی کم سابقه ترین جنایات را در این روز رقم می زند.

 از شهدای واقعه آمار دقیقی در دسترس نیست روایت‌هایی از گورهای دسته جمعی این شهدا وجود دارد با این وجود رژیم از ۵۸ کشته و زخمی سخن گفت اما حقیقت چیز دیگری بود.

بعد از این کشتار وسیع حکومت پهلوی همچنان به وعده های آمریکا دل خوش بود اما طولی نکشید شراره‌های قیام مردمی، کاخ ستم را ویران کرد و انقلاب اسلامی به ثمر نشست.
 
قیام ۱۷ شهریور  برگی زرین در تاریخ انقلاب

مولوی عنایت الله رسولی زاده، امام جمعه اهل سنت بخش مینان سرباز در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه قیام ۱۷ شهریور برگی زرین در تاریخ انقلاب است، گفت: هفده شهریور برآمده از دل انقلاب وروز پیروزی خون بر شمشیر و نماد مقاومت، شجاعت و ایستادگی ملت در برابر حکومت پهلوی است.

وی بیان کرد: چنین روزی هیچگاه از یاد ملت نخواهد رفت و تا همیشه لکه ننگی بر دامن استکبار جهانی در راس آن آمریکا و اسرائیل است.

رسولی زاده ادامه داد: در جمعه سیاه مردم به پیروی از ولایت فقیه پاسخ کوبنده به ستمگران رژیم منحوس دادند، در چنین روزی مردم برای دفاع از ولایت فقیه و امامت در جامعه حساس بودند و حماسه آفریدند و مشت محکمی بر دهان دشمنان اسلام زدند.

به گفته وی، کشتن مردم در این روز یادآور عاشورای حسینی بود، در واقع قیام هفده شهریور مهمترین چیزی بود که ملت مبارزه ایران برای آن با هم متحد شدند تا با رژیم پهلوی مبارزه کنند.

امام جمعه اهل سنت بخش مینان سربازبا بیان اینکه قیام ۱۷ شهریور ماهیت انقلابی نهضت ایران را به دنیا معرفی کرد، گفت: این قیام درس بزرگی به جوانان امروز دارد که باید با روشنگری آن و با تقویت باورهای دینی و پیروی از مرجعیت و ولایت در برابر استکبار ایستادگی کرد.

هفده شهریور لکه ننگی بر دامن دنیای استکبار است

مولوی عبدالرحیم ریگیان پور، امام جمعه اهل سنت شهرستان میرجاوه در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه قیام ۱۷ شهریور برگ زرینی در تاریخ انقلاب و نماد رسوایی استکبار است، گفت: یکی از روزهای مهم تاریخ هفده شهریور است که در آن همه اقشار از جوانان، روحانیون و دانشجویان در میدان آمده و نشان دادند ایادی استکبار و رژیم پهلوی توانایی ایستادن در مقابل اراده ملت ایران را ندارد، بر همین اساس در این روز که به جمعه سیاه معروف بود با پیروی از ولایت فقیه پاسخ کوبنده به ستمگران این رژیم منحوس دادند.

وی با بیان اینکه حادثه هفده شهریور لکه ننگی بر دامن دنیای استکبار است که تا همیشه همراه آنان خواهد بود، افزود: جوانان امروز با فرهنگ عاشورایی رشد پیدا کرده و تربیت یافته مکتب حاج قاسم سلیمانی هستند بر این اساس چنین روز تاریخی را هیچ گاه فراموش نخواهد کرد و همچنان با قوت و باور به اعتقادات و باورهای دینی خود جلو دشمنان ایستادگی و نقشه شوم آنها را خنثی می کنند.

ریگیان پور ادامه داد: مردم و جوانان امروز همان شوق و ذوق قیام ۱۷ شهریور را برای دفاع از مرز و بوم در دل دارند و نمی‌گذارند هیچ یک از توطئه و ترفندهای دشمنان، وحدت و اتحاد آنان را از بین ببرد، هم ملت ایران هر قوم و مذهب همه یک بسیجی و پاسدار هستند و برای حفاظت از این مرز و بوم همیشه هوشیار، آگاه، بیدار و بصیر هستند.

به گفته وی، حکومت پهلوی در قیام هفده شهریور همچنان به وعده های آمریکا دل خوش بود اما طولی نکشید که مردم انقلابی و جوانان کاخ ستم را ویران کرده و انقلاب اسلامی به ثمر نشاندند.

امام جمعه اهل سنت میرجاوه خاطر نشان کرد: قیام هفده شهریور درس بزرگ به جوانان امروز دارد که باید برای نسل جدید بازخوانی شوند تا بدانند انقلاب اسلامی به سادگی به دست نیامده؛ باید امروز این نسل با تقویت باورهای دینی و پیروی از مرجعیت و ولایت در برابر استکبار ایستادگی کنند.
 
۱۷ شهریور  ضربه محکمی به رژیم ستمشاهی بود

مولوی عبداله حسن زهی، امام جمعه اهل سنت شهرستان هامون بیان کرد: واقعه قیام ۱۷ شهریور در واقع ضربه محکم به رژیم ستمشاهی بود.

وی گفت: جوانان و انقلابیون در چنین روزی در میدان ژاله تهران و شهرهای همجوار علیه رژیم ستم‌شاهی قیام کردند و علیرغم جبروت و ظلمی که حکومت ستم‌شاهی داشت، با اتحاد و ولایت مداری خود دشمن را سرکوب کرده و به پیروزی رسیدند.

حسن زهی ادامه داد: قیام هفده شهریور ضربه کاریِ محکم به حکومت شاهی بود که به جوانان و ملت ابهت بخشید تا با روحیه بهتری علیه نظام شاهنشاهی قیام کنند که در نتیجه دیدیم ثمره آن در بهمن ۱۳۵۷ منجر به وقوع انقلاب اسلامی شد.

وی تصریح کرد: قیام ۱۷ شهریور سرآغاز همان انقلاب ۵۷ بود که جوانان انقلابی با همت و شجاعت و دلاورمردی خود، حکومت ستمشاهی را ساقط کردند.

کشتار مردم در 17شهریور یادآور عاشورای حسینی بود

امام جمعه اهل سنت شهرستان هامون افزود: کشتار مردم در این روز یادآور عاشورای حسینی و جرقه ای بزرگ برای نهضت امام راحل بود، این قیام یک درس به یاد ماندنی از قیام عاشورا بود که جوانمردی و فداکاری حضرت امام حسین(ع) را در ذهن انقلابیون تداعی کرد؛  امروز هم همان اثرات خاصی که در هفده شهریور سال ۵۷ تجربه کردیم در سرتاسر عمر انقلاب اسلامی به یاد ماندنی است و همیشه روحیه شهدای کربلا را در ذهن ما تداعی خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: قیام هفده شهریور و قیام های قبل و بعد آن با مجاهدت های رزمندگان اسلام در جبهه های حق علیه باطل همیشه نشان از ایستادگی و مقاومت در مقابل کفار جهان است که تا امروز حتی تحریم های ناجوانمردانه، بزرگنمایی دشمن از مبتلایان به کرونا، جنگ های نظامی و ... هیچکدام نتوانسته خللی در اراده پولادین این ملت وارد کند.

حسن زهی گفت: قیام عاشورا به ما فهماند که در برابر کفر و ظلم نباید ساکت ماند، و از مرجعیت و ولایت مداری مقام معظم رهبری پیروی کنیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۹۵۷۲


ارسال