سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ,20 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۸
اجرای ناقص فرمایشات رهبری درباره رسیدگی به بیماران؛
وقتی هزینه های درمان در پهناورترین استان ایران کمرشکن می شود
 
برخی از پزشکان سیستان وبلوچستان با بیمه ها قرارداد ندارند و مراجعه بیماران به آن ها سبب شده است همه هزینه های ویزیت و درمان را به صورت آزاد پرداخت کنند که دغدغه بزرگی برای بیماران شده است.
به گزارش عصرهامون، سخنان مقام معظم رهبري درباره اهمیت رسیدگی به بیماران و کاهش آلام آن ها امیدهای بسیاری را در دل های بیماران و خانواده های آنان روشن کرده بود، ایشان فرموده بودند: «كاري كنيد بيمار جز درد و رنج بيماري اش، ناراحتي ديگري ‏نداشته باشد».

اگرچه تاکیدات مقام معظم رهبری در این زمینه بسیار زیاد بود، اما با این وجود هنوز هم دغدغه های زیادی برای بیماران وجود دارد که مهم ترین آن ها تامین هزینه های درمان است.

در بسیاری از موارد اگرچه بیماران هزینه های زیادی را ماهانه برای بیمه درمان پرداخت می کنند، اما هنگامی که باید از آن استفاده کنند بیمه هزینه اندکی را تقبل می کند و 80 درصد مبلغ ویزیت و درمان توسط بیمار پرداخت می شود که این موضوع نشان می دهد فرمایشات رهبری درباره رسیدگی به بیماران به طورکامل اجرا نشده است.

ویزیت، آزمایش، دارو و اعمال جراحی نمونه ای از این موارد است که در اغلب این موارد بیماران 80 درصد هزینه ها را پرداخت می کنند، حتی برخی از آزمایشات ضروری، عمل های جراحی و داروها هم تحت پوشش بیمه نیست و بیمار برای سیر روند بازگشت سلامتی خود مجبور است همه آن هزینه ها را آزاد پرداخت کند.

پرداخت 80 درصد هزینه ها از سوی بیماران

راشکی یکی از شهروندان زاهدانی در این خصوص به خبرنگار ما بیان کرد: برای ویزیت یک متخصص در مطب اگر هزینه آزاد 49 هزار تومان است با دفترچه بیمه سلامت و تامین اجتماعی بیمار 39 هزارتومان را پرداخت و فقط 10 هزار تومان را بیمه تقبل می کند که حدود 80 درصد هزینه را شامل می شود.

وی تصریح کرد: فقط تعدادی از بانک ها، نیروهای مسلح و شرکت نفت بیمه های قوی دارند که هزینه بسیار اندکی از بیماران دریافت می شود و باقی هزینه ها را بیمه تقبل می کند، اما عموم مردم که تحت پوشش بیمه سلامت و تامین اجتماعی هستند باید 80 درصد هزینه ها را خود پرداخت کنند.

پزشکانی که با بیمه قرارداد ندارند

شیخی یکی دیگر از شهروندان زاهدانی در این خصوص به خبرنگار ما اظهار کرد: هفته پیش به یکی از چشم پزشکان زاهدانی مراجعه کردم و متوجه شدم که وی با هیچ یک از بیمه ها قراداد ندارد، هنگامی که موضوع را جویا شدم فهمیدم به دلیل اینکه این پزشک در دو سال اخیر وارد جرگه مطب داران شده است هنوز قراردادی با بیمه ندارد.

وی تصریح کرد: نوبت را یک هفته قبل از آن رزرو کردم و چشمانم هم مشکل داشت و باید حتما معاینه می شدم و مجبور شدم هزینه را به صورت آزاد به میزان 62 هزارتومان پرداخت کردم، اگر اطلاع می داشتم این پزشک با هیچ بیمه ای قراداد ندارد حتما به پزشک دیگری مراجعه می کردم، زیرا من پول بیمه درمانی می دهم اما اگر از آن استفاده ای نکنم که دیگر فایده ای برایم ندارد.

دوندگی برای نقد کردن پول از بیمه

شهرکی یکی از پزشکان هم در این خصوص به خبرنگار ما گفت: ما پیش از این با بیمه ها قرارداد داشتیم، اما به تازگی همه قراردادها را لغو کردیم، برای دریافت 10 یا 15 هزارتومان هزینه ای که بیمه برای هر ویزیت تقبل کرده است باید بسیار دوندگی می کردیم و به همین دلیل تصمیم گرفتم برای سال جاری با هیچ بیمه ای قرارداد نبندم.

وی بیان کرد: اگرچه این کار سبب کاهش تعداد مراجعه کنندگان به مطبم شده است و بار پرداخت هزینه های درمان را بر دوش بیماران انداخته است، اما دیگر برای دریافت باقی ویزیت و هزینه های جانبی درمان نیازی به دوندگی ندارم.

بیمه با پزشکان مطب دار قرارداد نمی بندد

امیرحسین علویان، مدیر نظارت بر درمان دانشگاه علوم پرشکی زاهدان در این خصوص به خبرنگار ما بیان کرد: بیمه سلامت حدود دو سال است که دیگر با پزشکان مطب دار قرارداد نمی‌بندد و فقط با درمانگاه ها قرارداد منعقد می کند.

وی بیان کرد: قرارداد با درمانگاه ها باید در شورای عالی بیمه بررسی شود و فقط با درمانگاه هایی قرارداد بسته می‌شود که در نقاط بسیار محروم و ضعیف همچون حاشیه شهر واقع شده است و در این کمیسیون رای موافق به آن ها داده می شود.

به گفته این مقام مسئول، به عنوان مدیر نظارت بر درمان دانشگاه علوم پرشکی زاهدان به اداره کل بیمه سلامت سیستان و بلوچستان مراجعه کردم و این موارد را متذکر شدم.

علویان ادامه داد: زیرا در این گونه موارد، همه هزینه های مربوط به ویزیت و درمان برعهده خود مردم است ولی به ما اعلام کردند که ما بودجه نداریم و بیمه ها ورشکست شده اند.

مدیر نظارت بر درمان دانشگاه علوم پرشکی زاهدان بیان کرد: بنابراین لازم است چندین بار به بیمه سلامت اعلام شود تا شاید با پزشکان قرارداد ببندند، چون بیمه با آنها قرارداد نمی‌بندد و اگر پزشکان به دنبال قرارداد هم باشند این اتفاق نمی‌افتد.

علویان تصریح کرد: اگر بیمار به پزشک فاقد قرارداد با بیمه مراجعه کند علاوه بر ویزیت هزینه‌های دیگر نیز به صورت آزاد حساب می شود.

وی گفت: حتی مواردی مشاهده شده است که پزشکان قسمتی از هزینه ها را از بیمار دریافت نمی کنند تا بتوانند بیمار بیشتری در روز پذیرش داشته باشند.

به پزشکان دارای قرارداد با بیمه مراجعه کنید

رضا عباسی، مدیرکل بیمه سلامت سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما بیان کرد: این اداره کل با ۹۰ درصد موسسات و پزشکان قرارداد دارد.

وی اظهار کرد: اما باید مجوزهای بیشتر را به مناطق محروم اختصاص دهیم، موارد محدودی از پزشکان با بیمه ها قرارداد ندارند که مردم می توانند به پزشکانی مراجعه کنند که با بیمه قرارداد دارند.

به گفته این مقام مسئول، البته روستاییان برای مراجعه به پزشکان باید نظام ارجاع را رعایت کنند، یعنی اگر باید در مرحله اول به پزشک روستا مراجعه کند و در صورت صلاحدید وی، بیمار به پزشک متخصص ارجاع داده می شود.

مدیرکل بیمه سلامت سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در صورتی که روستاییان این موارد را رعایت نکنند و مستقیم به پزشک متخصص مراجعه داشته باشند همه هزینه های ویزیت و درمان آن ها به صورت آزاد حساب می شود که در کل کشور و حتی در دنیا هم این موضوع وجود دارد.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۹۷۱۱


ارسال