دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ,1 March 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۰
سریال ادامه دار مشکلات آب در جنوب شرق کشور؛
وقتی تخریب چاه بی آبی 1.5 ماهه را رقم می زند/ عطش بی پایان در روستاهای سیستان و بلوچستان
 
حدود یک و نیم ماه از تخریب چاه آب روستای چاه اسحاق دلگان می گذرد و در این مدت مردم آب مورد نیاز خود را از تانکر یا موتورپمپ ها تامین می کنند.
به گزارش عصرهامون، سریال بی آبی و کم آبی در سیستان و بلوچستان تمامی ندارد، از شمال تا جنوب در شهر و روستا، مردم در گرمای طاقت فرسای جنوب شرق برای تامین حداقل آب مورد نیاز خود می دوند، برخی از روستاها با تانکر آبرسانی می شود و عده ای از مردم هم از آب هوتگ ها استفاده می کنند.

برخی دیگر از روستاها هم اگرچه آب دارند، اما طعم و بوی آب به قدری نامطبوع است که حتی حیوانات هم تمایلی به مصرف این آب ندارند و مردم برای تامین آب آشامیدنی خود به مرکز شهرها مراجعه می کنند.

دلگان، ایرانشهر و بزمان در سیستان و بلوچستان اگرچه دارای منابع آبی زیرزمینی بهتری نسبت به دیگر نقاط استان است و مشکلی برای بی آبی در این مناطق وجود ندارد، اما فرسودگی شبکه توزیع و خرابی خط انتقال در حین داشتن آب مردم را با بی آبی مواجه کرده است.      

قطعی 1.5 ماهه آب در برخی روستاهای دلگان

یکی از ساکنان روستای چاه اسحاق دلگان در این خصوص بیان کرد: یک و نیم ماه پیش آب روستا قطع شده و باید هر روز با گاری از موتور پمپ ها آب بیاوریم و در این مدت بسیاری از مردم به بیماری هایی از جمله کلیه درد و معده درد مبتلا شده اند.

یکی از بانوان این روستا هم بیان کرد: برای تامین آب مورد نیاز خود از یک و نیم ماه پیش، هر روز گالن های آب را داخل فرغون و یا گاری حمل و آب مورد نیاز خودمان را از موتور پمپ تامین می کنیم که بسیار زمانبر است، به علاوه باید هنگام مراجعه برای تامین آب فرزند کوچکم را همراه خود بیاورم زیرا در خانه کسی نیست که از او نگه داری کند.

فرسودگی شبکه توزیع در روستاها و شهرهای جنوب استان

 عبدالناصر درخشان، نماینده ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج، لاشار، بنت، آشار و آهوران پیش از این به خبرنگار ما گفته بود: وضعیت آبرسانی به روستاهای حوزه انتخابیه ایرانشهر مناسب نیست.

وی ادامه داد: منابع آبی در قسمت های مختلف از این حوزه وجود دارد، اما شبکه های درون شهری در روستاها و شهرها بسیار فرسوده و قدیمی بوده و این موضوع حوزه آبرسانی را دچار چالش کرده است.

به گفته این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، برخی از مناطق مثل لاشار، بنت و آهوران که منابع آبی کمتری دارد دچار چالش در دسترسی به آب سالم هستند.

وی اظهار کرد: برنامه هایی هم برای انتقال آب از بخش های پر آب به کم آب در این حوزه انتخابیه داریم، در سال های اخیر اقداماتی هم توسط وزارت نیرو انجام شده و تاثیرات خود را داشته است.

درخشان گفت: در حوزه انتخابیه بنده روستاهایی مانند بمپور شرقی و غربی، قسمت هایی از گویمرک، پیشین و ... هستند که منابع آبی خوبی دارد، اما باز هم به صورت سقایی آبرسانی می شود.

مجوز حفر چاه جدید اخذ شده است

مجتبی شجاعی، فرماندار دلگان در این خصوص به خبرنگار ما بیان کرد: چاه روستای چاه اسحاق دلگان چندی پیش تخریب شد و به همین دلیل مجوز حفر چاه جدید توسط آبفا از شرکت آب منطقه ای اخذ شده که قرار است طی دو هفته آینده عملیات حفر چاه جدید آغاز شود.

وی بیان کرد: آبرسانی سیار به این روستا آغاز و یک تانکر ویژه روستای چاه اسحاق برای آبرسانی درنظر گرفته شده است، اما با توجه به طولانی و وقتگیر بودن، تا زمانی که چاه جدید حفر شود آبرسانی به صورت سیار انجام خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول،با توجه به این که چاه قبلی این روستا خراب شده، نیاز به اخذ مجوز برای حفر چاه جدید بود که پروسه زمانبری محسوب می شود، زیرا چاه قبلی قابل ترمیم نیست.

فرماندار دلگان اظهار کرد: مردم درست می گویند و فعلا مشکل کم آبی در این روستاها وجود دارد و دو روستای پالشکی و چاه اسحاق دچار این مشکل بودند و برای حفر چاه در مرحله اجرا به طور معمول دوتا سه هفته آینده عملیات اجرایی آغاز می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۹۸۳۴


ارسال