دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ ,19 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۰
باز هم سرمای هوا و وعده یخ زده مسئولان؛
تن رنجور مردم جنوب شرق زیر بار گرانی سیلندر گاز خم شد/ساکنان سیستان و بلوچستان دلزده از اهمال کاری ها
 
در حالی 2 ماه و اندی تا آغاز فصل زمستان زمان باقی مانده که در سایه نبود نظارت متولیان امر، مردم سیستان وبلوچستان از بی تدبیری های موجود در روند توزیع گاز مایع گلایه دارند.
به گزارش عصرهامون، بی تدبیری دولتمردان در استان پهناوری همچون سیستان وبلوچستان که همچنان اکثر مردم صبور آن از نعمت گاز شهری به علت فراهم نبودن زیرساخت ها بهره مند نیستند باعث شد تا امسال زودتر از موعد مقرر تراژدی غمبار نبود و کمبود سیلندر گاز برای مردم به نمایش درآید و فصل پاییز برای ساکنان این دیار به زمستان مبدل شود و تلاش برای تامین یک عدد سیلندر در صف های طولانی ادامه داشته باشد تا اجاق خانه ای خاموش نشود.

عدم نظارت در توزیع گاز مایع و کمبود این مایه حیات طی ماه ها و روزهای اخیر شهروندان را در اقصی نقاط استان سرگردان کرده به گونه ای که در برخی از نقاط شهری علاوه بر کارناوال هایی که شکل می گیرد و مردم را ساعت ها در صف های طولانی چشم به راه دارد آنچه مایه عذاب بیشتر است وجود بی وقفه سیلندرهای گاز در بازار آزاد است.

وسوسه ای که دلالان را بیش از گذشته طمع کار و تیغ تیز گرانی را بر گلوی شهروندان برنده تر کرده چنان که قیمت یک سیلندر گاز در بازار آزاد از 25 هزار تومان در زاهدان شروع و به 60 هزار تومان در سراوان رسیده است و این در حالیست که هنوز 2 ماه و اندی تا آمدن پای زمستان به خانه ها زمان باقی مانده است.

وجود چنین مشکلات و دغدغه هایی در حالی کام مردم را تلخ کرده که مرغ مسئولان یک پا دارد آن هم اینکه: "مردم نگران نباشند"!!!
 
 
 
از بازار داغ قیمت ها تا کمبود نظارت ها

پیری یکی از شهروندان زاهدانی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: وعده پوچ مسئولان برای نبود مشکل هرسال داده می شود اما این مردم هستند که با کمبود گاز، معطلی چندین ساعته در صف های طولانی و گاها دست خالی برگشتن و هزاران مشکل دیگر مواجه اند.

وی بیان کرد: بی تدبیری در نظارت و توزیع بر روند گاز مایع در استان باعث شده تا علیرغم اینکه قیمت مصوب درج شده بر روی ماشین حمل گاز 9 هزار و 800 تومان باشد اما فروشندگان از مردم هزینه 12 الی 15 هزار تومان دریافت کنند، همچنین نبود دستگاه کارت خوان معضل دیگری بوده که بهانه ای برای دریافت هزینه بیشتر از شهروندان به شمار می رود و تداوم این معضلات نشان از نبود نظارت و مدیریت صحیح دولتمردان است.

ریگی یکی ازشهروندان سراوانی در این خصوص بیان کرد: هنوز چند ماه تا زمستان زمان باقی مانده اما مردم با مشکل گاز دست و پنجه نرم می کنند؛ افزایش دلبخواهی قیمت توسط فروشندگان که باید با نرخ مصوب دولیت سیلندر را به مردم تحویل دهند از یک سو و عدم توزیع سیلندرها درب منازل از سوی دیگر مردم را کلافه کرده است.
 
پشت پرده کمبود گاز مایع چیست؟

به گفته وی، وفور سیلندر در بازار آزاد و فروش آنها به قیمت های نجومی که گاها تا 60 هزار تومان هم می رسد برای مردم جای تعجب دارد و چه بسا که مسئولان امر باید شفافیت سازی کنند که پشت پرده این کمبودها و عدم نظارت ها چیست که مردم را به ستوه آورده است.
 

شه بخش یکی از ساکنین ایرانشهری نیز افزود: گاها دلالان در بازار آزاد یک سیلندر را به قیمت 60 هزار تومان داد و ستد می کنند در این میان سود به جیب افرادی می روند که به عنوان دست های پشت پرده با هم یکی شده و گلوی مردم را فشار می دهند.

بزی یک شهروند سیستانی هم در این خصوص بیان کرد: قیمت گاز در جایگاه 9 هزار و 800 تومان است که خودروهای حمل گاز 12 هزار تومان به مردم می فروشند که این نشان از نبود نظارت متولیان امر است.

به گفته وی، هم اکنون هر سیلندر گاز در بازار آزاد با قیمت 50 هزار تومان معامله می شود و این در حالیست که مردم برای تامین یک عدد کپسول باید ساعت ها در صف های طولانی منتظر بمانند اما در بازار آزاد به راحتی این کالای اساسی در حال عرضه است.
 
ورود منظم هفته ای 24 واگن گاز مایع به استان از 19 مهر
 
ماندانا زنگنه، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان وبلوچستان در جلسه بررسی مسائل مربوط به  گاز مایع استان که با حضور مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز ایران و فرماندار زاهدان در سالن جلسات این معاونت برگزار شد، افزایش واگن های حمل گاز مایع و ورود حداقل هر دو روز 15 واگن را یکی از مهمترین و موثر ترین راه حل های ممکن برای بیرون رفت استان از مشکل کمبود گاز مایع دانست.

وی بیان کرد: علی رغم این موضوع با توجه به فرارسیدن روزهای سرد سال برای پیشگیری از بروز مشکلات سال های گذشته و تامین گاز مایع مورد نظر استان باید راهکاری اتخاذ شود تا در هر دو یا سه روز 15 واگن وارد استان شود و در کنار آن نیاز است تا ناوگان حمل و نقل گاز مایع در استان هم تقویت شود تا این مشکلات برطرف شده یا به حداقل برسند.
 
زنگنه با اشاره به لزوم اجرا طرح توزیع الکترونیک گاز مایع، تاکید کرد: شیوه حال حاضر ارائه خدمات در سیستان و بلوچستان شایسته مردم استان نیست باید یک بار برای همیشه برای رفع این مشکلات تصمیم جدی اتخاذ و اجرا کرد حتی اعتبارات ویژه ای هم برای این مهم اختصاص داد و با وجود اینکه شرکت پرسی ایران گاز به دلیل داشتن بیش از 70 درصد سهم گاز استان باید برای برطرف کردن مشکلات میزان سهمیه گاز جذب شده به استان را افزایش دهد و ناوگان خود را هم تقویت کند و این در حالی است که امکانات این شرکت به میزان سهمش در بازار استان نیست کمتر از آنچه که باید امکانات دارد.
 

 
این مقام مسئول در این خصوص بیان کرد: برای رفع مشکل گاز در سیستان و بلوچستان هفته ای 24 واگن گاز مایع توسط پرسی ایران گاز از طریق ناوگان ریلی وارد استان خواهد شد.

به گفته وی، با نزدیک شدن فصل سرما برای پیشگیری از هرگونه مشکل کاهش گاز مایع در کشور پالایشگاه ها برای مدتی در حالت اورهال و در نتیجه عدم تولید گاز مایع قرار گرفتند و در این مدت به دلیل فعال نبودن پالایشگاه ها میزان گاز مایع در کل کشور کاهش پیدا کرد که سیستان و بلوچستان هم از این کاهش تولید مستثنا نماند و در پی آن با مشکلاتی رو به رو شد.

زنگنه اذعان کرد: فعالیت دوباره پالایشگاه ها مشکلات گاز در کشور را کاهش داد و باز هم استان از این مهم مستثنا نبود اما با این وجود برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی پیگیری های لازم برای افزایش میزان ورود گاز به استان انجام شد و با توجه به اینکه شرکت پرسی ایران گاز بیش از 70 درصد سهم ورود و توزیع گاز در استان را برعهده دارد، مقرر شد مسئولین این شرکت میزان گاز ورودی به استان را افزایش دهند.

وی افزود: براین اساس مسئولین شرکت متعهد شدند از شنبه 19 مهر ماه سال جاری به طور منظم در روزهای شنبه و سه شنبه هر هفته 12 واگن گاز مایع و در مجموع 24 واگن وارد استان کنند و در صورتی که شرکت توان افزایش این میزان را داشته باشد مقدار واگن ها بیشتر خواهد شد تا مشکلات و کمبودها مرتفع شود، استان هم برای تسهیل و سرعت بخشیدن در توزیع  به این شرکت 50 دستگاه نیسان حمل سیلندر واگذار خواهد کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری استان اظهار کرد: در بعد استانی هم تمام واحدهای مسکونی و صنفی که هنوز به گاز شهری تجهیز نشده اند برای دریافت سیلندر گاز مایع باید در سامانه الکترونیک تجارت آسان ثبت نام کنند و تنها به افرادی که در این سامانه ثبت نام کرده باشند سیلندر تحویل داده می شود از طرفی هم برای سهولت در تهیه سیلندر گاز توسط شهروندان مقرر شد تا در 20 نقطه زاهدان به طور پایلوت عاملیت های  فروش سیلندر گاز با قیمت مصوب ایجاد شود و در صورت موفق بودن این طرح در سیستان و سپس در مناطقی از بلوچستان هم اجرا خواهد شد.
 
جذب واگن های دست دوم برای تامین گاز استان
 
حمیدرضا حداد ،مدیرعالم شرکت پرسی ایران گاز هم در این نشست گفت: بهره بردن از واگن های دست دو یکی از بهترین راهکارهایی است که می تواند در افزایش ورود گاز مایع به استان نقش مهمی ایفا کند و می توان واگن های دسته دو آماده به کار را برای تحقق این هدف وارد کشور کرد چرا که با توجه به شرایط موجود خرید واگن های داخلی زمان بسیاری را در بر خواهد گرفت.
 

 
وی افزود: با توجه به مشکلات به وجود آمده در استان سال گذشته میزان گاز مایع وارد شده این سیستان و بلوچستان افزایش پیدا کرد و به بیش از 21 هزار تن رسید و بخشی از مشکلات استان که مرتبط به شرکت پرسی ایران گاز بود را برطرف کرد.

این مقام مسئول بیان کرد: برای سهولت در توزیع گاز و تامین گاز مورد نیاز شهرستان های دور از مرکز استان باید کشنده هایی با اعطا تسهیلات ارزان قیمت در اختیار شرکت های حمل گاز قرار گیرد تا علاوه بر برطرف شدن مشکلات مشکل استان در شمال و جنوب هم مسائل موجود برطرف شود.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۰۷۶۲


ارسال