دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ,29 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۶
دغدغه این روزهای والدین در جنوب شرق کشور؛
حضور در کلاس درس زیر سایه کرونا و نبود زیرساخت های ارتباطی/شاد برای دانش آموزان سیستان و بلوچستان همچنان غم‌بار است
 
اگر چه بر خلاف باور خانواده‌ها دولت تصمیم گرفت تا دانش آموزان را به‌صورت حضوری آموزش دهد و به مدرسه بروند، اما به نظر می‌رسد این موضوع به مذاق بسیاری از والدین خوش نیامده و سلامت فرزندانشان از هر مسئله ای برایشان حیاتی تر است.
به گزارش عصرهامون به نقل از پهره؛ مدارس کشور از ۱۵ شهریور با توجه به وضعیت شهرستان ها و استان ها به سه صورت حضوری، مجازی و ترکیبی آغاز شده و کرونا همه چیز را از جمله زندگی روزمره ما و جزییاتش را تغییر داده است.

مدرسه، معلم و دانش‌آموزان نیز در این تغییر، بسیار تحت تأثیر قرار گرفتند و روند همیشگی‌ که شروع سال تحصیلی از ابتدای مهر با حضور در کلاس درس و تدریس روبرو بود تا پایان خرداد، تغییر کرد.

در این میان ترس از بیماری کووید_۱۹، اخبار مرگ و میر و ابتلا، رفتارهای ناشناخته و دائم در تغییر ویروس کرونا همگی دست به دست هم داد تا زندگی اجتماعی ما دستخوش تغییری بزرگ شود ترس از حضور در اجتماعی که پیش از این با خیالی آسوده با آن مواجه می‌شدیم.

با توجه به‌ ضرورت نحوه مدیریت صحیح کلاس‌ها و مدارس دارای دانش آموزان، معلمین مشکوک، مبتلا به بیماری‌های تنفسی، آنفولانزا و یا موارد مثبت کرونا، از سوی معاونت تربیت‌بدنی و سلامت بخشنامه "تعیین تکلیف وضعیت تحصیلی کلاس‌ها یا مدارس دارای افراد مبتلا اعم از دانش‌آموز یا همکار"  به ادارات کل استان ها ابلاغ شده است.

بر اساس این گزارش، دربندهایی از این بخشنامه آمده است؛ اگر در یک کلاس، دانش‌آموزی دارای علائم عفونت تنفسی، آنفولانزا و یا مورد مثبت کرونا باشد، آن کلاس برای مدت دو هفته به‌صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.

همچنین اگر در مدرسه‌ای در بیش از یک کلاس، دانش‌آموزی دارای علائم عفونت تنفسی، آنفولانزا و یا مورد مثبت کرونا باشد، آن مدرسه برای مدت دو هفته به‌ صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.

بر اساس بخشنامه ارسالی، اگر در محل اقامت معلم یا دانش‌آموز فرد مشکوکی به علائم کرونا وجود داشته باشد، آن معلم یا دانش‌آموز برای مدت دو هفته نباید در محل کار حضور پیدا کند.دانش آموزان محروم از دفتر حضور و غیاب شاد جاماندند

با این وجود والدین همچنان از حضور فرزندانشان در سر کلاس های درس به شدت آشفته و نگران هستند و در فضای مجازی به شیوه های مختلف اعتراضشان را بیان می کنند.

اربابی، مادر یکی از دانش آموزان ایرانشهری با ابراز نگرانی شدید از این تصمیم آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: طور چند مربی و معلم می خواهند در یک مدرسه تعداد ۲۰۰ تا ۳۰۰ دانش آموز را مجبور به رعایت پروتکل های بهداشتی کنند؟

وی افزود: با این دست فرمانی که برخی مدیران و مسئولین کلان کشوری و استانی در پیش گرفتند جای شک نیست که این بار باید منتظر بروز موج بزرگ کرونا به دلیل انتشار این ویروس در بین دانش آموزان و بعد از آن خانواده های آنان باشیم.

این شهروند ایرانشهری ادامه داد: دانش آموزان اگر پروتکل های بهداشتی را هم رعایت کنند. مگر می توانند دفتر و کتابشان را هم ضدعفونی کنند؟دانش آموزانی که علائم کرونا دارند، مدرسه نروند

در این راستا، عبدالغفور حسینی، رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: در زمینه بیماری کرونا و سلامتی همکاران فرهنگی و دانش آموزان دستورالعملی از ستاد ملی کرونا دریافت شده که اگر حتی یک نفر از دانش آموزان در یکی از مدارس دارای علائم مشکوک به گووید_۱۹ و یا مثبت قطعی و مبتلا به این بیماری شده است به مدت دو هفته نباید در کلاس درس حضور یابد.

وی افزود: از همه خانواده ها خواهشی که دارم اگر فرزندان آنان دارای علائم ابتلا به کرونا و آنفلوانزا، سرماخوردگی هستند که این مسئله هم می تواند تهدیدی برای سلامت دیگران باشد از حضور دانش آموز در مدرسه ممانعت کرده و برای جبران عقل ماندگی تحصیلی او از بسترهای آموزش مجازی استفاده کنند.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان ایرانشهر با بیان این که مربیان و معلمین هم باید در وهله اول سلامت اعضای جامعه برای آنان مهم باشد و به این مسئله ضروری توجه ویژه ای داشته باشند، تصریح کرد: همه مدارس با در نظر گرفتن وضعیت منطقه در زمینه بیماری کرونا می توانند در شورای مدرسه تصمیم گیری و متناسب با شرایط و دستورالعمل های ستاد ملی کرونا تصمیم و اقدام به تعطیلی یک یا دو کلاس از دانش آموزان یک مدرسه کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: آن دسته از دانش آموزان که نمی توانند به صورت حضوری در کلاس مدارس حضور یابند می توانند با دسترسی به شبکه اینترنتی شاد از آموزش بهرهمند شوند.

وی در ادامه عنوان، کرد: آن دسته از دانش آموزانی که به اینترنت و گوشی هوشمند دسترسی ندارند می توانند با استفاده از تلویزیون آموزش ها را دنبال کنند و معلمین هم در روزهای حضور در مدرسه به آنان در قالب درسنامه، تکالیف، جزوه خدمات آموزشی ارائه می دهند.
وی خاطر نشان کرد: گروه های متنوعی از انواع آموزش حضوری، غیر حضوری در حوزه آموزش و پرورش وجود دارد که خانواده ها بسته به نوع نگاه و توان خود می توانند برای بهره گیری آموزشی فرزندانشان استفاده کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۰۸۹۲


ارسال