شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ,31 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
روز جهانی نابینایان بهانه ای است برای اینکه به یاد بیاوریم بسیاری از صاحبان عصای سفید نه به دلیل نابینایی که به دنبال بی‌توجهی‌ها و نادیده‌گرفته شدن‌ها چه روزگار سیاهی را می‌گذرانند.
به گزارش عصرهامون، عصایی سفید بر دست دارد، عینک آفتابی را که بر روی صورتش جا خوش کرده کمی جا‌به‌جا می‌کند و چشمانش را می‌مالد، به راحتی می‌توانی خستگی را در چهره‌اش ببینی و لبخند تلخی که بر روی لبانش نقش بسته است.

 همه ساله بیست و سوم مهرماه روز جهانی نابینایان یا همان عصای سفید نامگذاری شده تا به ما یادآوری کند در همین نزدیکی و در کنار دستمان افرادی هستند که با چشم نمی بینند اما دلشان نگاه و حسی دارد که در می یابد تیغ بی مهری ها را.

کافیست یک روز خود را جای آنان بگذاریم و با چشمان بسته یک عصا در دست گرفته و در خیابان قدم گذاریم؛ سخت است در این بین موانعی سد راهمان باشد از چاله و چوله های سطح شهر گرفته تا برخورد با اجسام و دیگر مواردی که شمارش آنها از انگشتان دست بیشتر است.

مشکل اشتغال، عدم مناسب سازی خدمات شهری از رد شدن از عرض خیابان گرفته تا عدم استفاده از دستگاه های عابر بانک، اتوبوس، مجموعه‌های ورزشی، کتابخانه، مدرسه، دانشگاه و صدها نمونه دیگر از جمله مواردی است که قشر نابینای جامعه از آن بی بهره هستند.

محیط شهری برای معلولان مناسب نیست

سرگزی یکی از نابینایان شهر زاهدان در گفتگو با خبرنگار ما با بیان از کمترین امکانات رفاهی در استان برخوردار هستیم، گفت: شهرداری در برخی از معابر شهری اقدام به نصب موزائیک‌های برجسته راهنما ویژه افراد نابینا کرده که این اقدام اگر چه تحسین آمیز است اما اجرای برخی پروژه های عمرانی یا بساط دست فروشان تردد در این مسیرها را با مشکل دوچندان بیشتر فراهم ساخته است.

وی با بیان اینکه محیط شهری و حتی بسیاری از ادارات برای معلولان مناسب نیست، افزود: مسئولان باید خود را جای ما بگذارند و آن وقت ببینند هنگام رد شدن از یک جوی یا استفاده از دستگاه های عابر بانک، پل عابر پیاده و یا تردد از عرض خیابان و... چه دردسرهایی را باید تحمل کنند.

یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه از درک نامناسب جامعه و مسئولین نسبت به نادیده‌گرفتن نابینایان بسیار گلایه دارم، ادامه داد: بزرگترین مشکل نابینایان سرعت بالای خودروها در خیابان ها و همچنین چاله های موجود است، در این زمینه خیابان های زابل به قدری شلوغ و ناهموار هستند که تردد از آن برای یک فرد نابینا بدون کمک دیگران غیر ممکن است، اما بارها پیش آمده نه تنها کمکی انجام نداده اند که ترحم و دلسوزی می کنند در صورتی که ما نیاز به ترحم نداریم.

وی بیان کرد: در اغلب پیاده روها شاهد آن هستیم که مسئولان شهری برای جلوگیری از تردد موتورسواران اقدام به نصب موانع فلزی کرده اند که این اقدام تردد را برای نابینایان و معلولان سخت و گاها منجر به جراحت آنان شده است.
 
وجود 7 هزار و 577 نفر نابینا در سیستان وبلوچستان

امین اله هاشمزهی، معاون امور توانبخشی بهزیستی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: براساس آمارهای به دست آمده در حال حاضر 7 هزار و 577 نفر نابینا در استان وجود دارد که اینها در سازمان بهزیستی دارای پرونده هستند.

وی گفت: بیشترین علت معلولیت‌های بینایی در سیستان و بلوچستان سوانح و عوامل ژنتیکی است.

این مقام مسئول ادامه داد: معلولیت‌های بینایی به تفکیک شدت معلولیت شامل انواع درجات خفیف، متوسط، شدید و خیلی شدید است که بیشترین رنج سنی آنها بین 20 تا 30 سال قرار دارند.

وی تصریح کرد: در بحث توانمندسازی، آموزش و تجهیز وسایل کمک توان بخشی شامل لپ تاپ، رکوردر و دستگاه بریل اقدامات زیادی برای نابینایان انجام شده، همچنین یک مرکز روزانه توانبخشی و آموزشی ویژه کودکان کم بینا و نابینا در زاهدان راه اندازی شده که در حال ارائه خدمات به این افراد است.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان گفت: اشتغال یک مقوله کشوری بوده که 3 درصد سهمیه استخدامی مختص به معلولان است و از انجایی که اکثر معلولان مانابینا هستند خوشبختانه گاها بیشتر از این میزان هم بکارگیری شده اند.

وی تصریح کرد: عمده مشکل در بحث استخدام این است که افراد هنگام مصاحبه های تخصصی رد می شوند زیرا در برخی کارها نمی توانند وارد شوند و بیشتر در بحث های ادارای، سیتمی و تلفن خانه کار می کنند.

هاشمزهی گفت: در سیستان وبلوچستان همه ساله موضوع استخدام معلولان در دستور کار است به گونه ای در آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال گذشته نیز چندین نفر از این افراد استخدام شدند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۰۹۱۰


ارسال