دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ,18 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۲
با نصب نخستین توربین در منطقه میل نادر؛
امیدها برای استفاده از بادهای پرقدرت سیستان قوت گرفت/ ظرفیت تولید هزار مگاوات برق از انرژی تجدید پذیر در شمال سیستان و بلوچستان
 
روز گذشته نخستین توربین 2.5 مگاواتی مربوط به بزرگترین مزرعه بادی کشور در منطقه میل نادر سیستان نصب شد که نوید استفاده از انرژی تجدید پذیر بادهای پر قدرت سیستان را برای تولید برق می دهد.
به گزارش عصرهامون، سیستان به دلیل وزش بادهای 120 روزه به سرزمین بادها معروف است و می تواند به بهترین محل برای ایجاد نیروگاه های بادی کشور تبدیل شود.

با تاسیس مزرعه بادی میل نادر به عنوان بزرگترین مزرعه بادی کشور، در آینده ای نزدیک می تواند تامین کننده نیاز برق این استان و حتی برخی کشورهای همسایه باشد.

در این میان روز گذشته اولین توربین 2.5 مگاواتی مربوط به بزرگترین مزرعه بادی کشور در منطقه میل نادر سیستان نصب شد و قرار است توربین های دیگر نیز به مرور نصب شود.

نصب 20 توربین تا پایان سال در میل نادر سیستان

علیرضا پرنده مطلق، مدیرعامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما بیان کرد: اولین توربین مربوط به مزرعه بادی میل نادر سیستان روز گذشته نصب شد و امید است تا پایان سال ۲۰ دستگاه توربین در این منطقه در فاز اول نصب شود.

وی ادامه داد: هر دستگاه توربین 2.5 مگاوات تولید خواهد داشت و ظرفیت تولیدی این نیروگاه ۵۰ مگاوات است که نیاز به 20 توربین دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: این توربین های 2.5 کیلو واتی ساخت مپنا است و فعلا یک عدد نصب شده و نصب توربین دوم به دلیل وزش باد به هفته آینده موکول شد.

مدیرعامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: برپا کردن هر توربین حدود 4 تا 6 روز زمان می برد.

پرنده مطلق گفت: هر دستگاه توربین تامین کننده نیاز مصرف ۵۰۰ اشتراک در صورت مصرف تمام وسایل برقی یک خانواده شهری بوده و مجموع واحدهای نیروگاه مذکور برای تامین برق سه کارخانه نظیر سیمان زابل کافی است.

وی بیان کرد: بر اساس پایش اطلاعات بادسنج های منصوبه در منطقه میل نادر توربین های احداث شده در منطقه توانایی تولید با بالاترین بازدهی را دارد و امید است در بازه زمانی کوتاه جزو مزرعه های بادی با بیشترین واحد نصب شده در کشور باشد.

ظرفیت تولید هزار مگاوات برق در منطقه میل نادر

ماندانا زنگنه معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان نیز در این رابطه گفت: سرانجام پس از فروکش شدن قدرت بادهای 120 روزه سیستان اولین توربین بادی در زون انرژی تجدید پذیر میل نادر به طور کامل نصب شد.

وی افزود: با توجه به ظرفیت های انرژی های نو منطقه سیستان ایجاد زون انرژی های تجدید پذیر و بهره بردن از ظرفیت های باد در منطقه هدف گذاری شد.

این مقام مسئول ادامه داد: پس از تکمیل مطالعات تخصصی با توجه به قدرت باد در منطقه میل نادر این منطقه به عنوان مکانی برای ایجاد این زون انرژي تجديدپذير با ظرفيت بالقوه توليد هزار مگاوات برق در نظر گرفته شد.

وی بیان کرد: براین اساس مقرر شد شركت مپنا نيروگاه بادی با ظرفیت 50 مگاوات در این منطقه ایجاد کند که سرانجام روز گذشته اولین توربین این مزرعه به طور کامل نصب شد.

زنگنه افزود: این زون مهم انرژی به وسعت ۲۰ هکتار احداث می شود و ظرفیت تولید بیش از هزار مگاوات انرژی برق را دارد و می تواند در دور اول بهره برداری حداقل ۵۰۰  نفر اشتغالزایی به همراه داشته باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان ادامه داد: با توجه به زیرساخت های ایجاد شده توسط دولت در این منطقه از جمله خط انتقال و پست ۴۰۰ کیلو ولت برق و همچنین جاده دسترسی، شرایط ویژه ای برای سرمایه گذاری در منطقه فراهم و به پشتوانه این اقدامات برای ساخت نیروگاه ۵۰ مگاواتی بیش از ۷۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به کاهش شدت باد در منطقه نصب توربین ها سرعت گرفته و توربین دوم این نیروگاه هم در هفته آینده به طور کامل نصب می شود.

زنگنه افزود: بر این اساس تا آخر سال ٥٠ مگا وات نیروگاه بادی در منطقه راه اندازی خواهد شد که به این ترتیب سیستان و بلوچستان از دو نیروگاه بزرگ مقیاس 10 مگاوات خورشيدي در حومه زاهدان و ٥٠ مگا وات بادي در میل نادر سیستان بهره مند می شود.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۳۷۸


ارسال