سه شنبه ۱ تير ۱۴۰۰ ,22 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تعدادی از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان گفتند: شهید نورعلی شوشتری همه عمر خود را برای خدمت به مردم تلاش کرد و امروز الگویی بی‌نظیر و کامل برای دغدغه مندان وحدت اسلامی است.
به گزارش عصرهامون، سیستان وبلوچستان را الگوی مسالمت آمیز بین شیعه و سنی می دانند استانی که بیش از یازده درصد از وسعت ایران را در بر گرفته و با سه کشور افغانستان، پاکستان و عمان مرزهای بسیار طولانی دارد.

مردم این دیار از اقوام و مذاهب مختلف شیعه و سنی و حتی غیرمسلمان همانند یک خانواده سالیان طولانی در کنار هم زندگی کرده، اگر چه در این مدت دشمنان تلاش های زیادی برای ایجاد تفرقه در بین اهالی منطقه کردند تا در این همزیستی مسالمت آمیز خدشه ایجاد کنند اما بصیرت، آگاهی و هوشیاری مردم مانع از وقوع چنین رخدادهایی شد.

یکی از کسانی که برای تداوم وحدت در این استان تلاش های بسیار کرد شهید "نورعلی شوشتری"بود حضور او در سیستان و بلوچستان و کارهای فرهنگی که انجام داد باعث نزدیکی و همدلی عشایر و مردم استان شده بود. وی در صبح یکشنبه 26 مهر 88 در همایش وحدت اقوام و مذاهب که با شرکت عشایر بلوچ در منطقه پیشین جریان داشت در انفجاری انتحاری به همراه برخی فرماندهان سپاه و مردم این دیار به فیض شهادت نائل آمد.

شهیدان «نورعلی شوشتری» و «رجبعلی محمدزاده»، سردارانی هستند که نماد و الگوی وحدت و وحدت آفرینی میان مسلمانان شیعه و اهل سنت بوده و نامشان با نام زیبای شهدای وحدت ماندگار شد.

شماری از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان با بیان اینکه هفته وحدت فرصتی برای اتحاد و همدلی است، گفتند: اقدامات فرهنگی شهید شوشتری یا احداث بیمارستان های صحرایی، تلاش برای کارآفرینی و تقویت وحدت از جمله برنامه های این فرمانده سپاه بود که امید را در دل مردم زنده و امنیتی پایدار حاصل کرد.

اتحاد مردم ایران نشان از بصیرت انقلابی آنان دارد

مولوی عنایت اله رسولی زاده، امام جمعه اهل سنت مینان شهرستان سرباز در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: مردم شیعه و سنی این خطه از کشور سالیان متمادی با اخوت و برادری در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشته و از این جهت سیستان وبلوچستان پایتخت وحدت کشور نام گرفت تا الگویی برای همگان باشد.

وی با بیان اینکه هفته وحدت فرصت خوبی برای اتحاد و همدلی است، افزود: سالهاست دشمن با اختلاف پراکنی قصد خدشه به این برادری و اخوت دارند اما بصیرت و هوشیاری مردم مانع تحقق اهداف شوم آنان است.

رسولی زاده گفت: اتحاد مردم ایران نشان از بصیرت انقلابی آنان دارد، امروز اگر به عزت و سربلندی و اقتدار رسیده ایم به واسطه همین درکنار هم بودن، است.

وی اذعان کرد: شهید نور علی شوشتری فرمانده دلاوری بود که فرقی بین شیعه و سنی نمی گذاشت و پایه گذار وحدت در این استان شد؛ وی با بهره گیری از نیروهای بومی منطقه و انجام کارهای فرهنگی و یا ایجاد بیمارستان های صحرایی و دیگر اقدامات شایانی که در پیش گرفت بارقه امید را در دل اهل سنت روشن و اتحاد و همدلی را تقویت کرد.

امام جمعه مینان ادامه داد: این فرمانده سپاه مرهم دل محرومان و مستضعفان بود که شهادت وی، اوج قساوت و کینه دشمنان را به جهانیان نشان داد.
 
شهید شوشتری در دل اهل سنت جای دارد

مولوی عبداله حسن زهی، امام جمعه اهل سنت شهرستان هامون نیز در این خصوص با بیان اینکه امروز آغاز هفته وحدت به روایت اهل سنت است، گفت: وحدت بهترین عامل بین تمام مسلمانان جهان است که با همبستگی و یکجهتی در قبال دشمنان اسلام و کفار جهانی ایستادگی کرده و آستکبار جهانی نیز بداند همه ما پیرو یک پیامبر و به دین اسلام  که یگانه دین جهان است ایمان داریم.

وی با بیان اینکه اتحاد و همدلی حلال مشکلات است، ادامه داد: هدف دشمن اختلاف پراکنی و خدشه به این آسایش، آرامش و امنیت است اما آنچه باعث خنثی سازی این توطئه شوم آنان شده، وحدت است که از صدر اسلام تاکنون رمز پیروزی ما بر دشمنان محسوب می شود.

امام جمعه اهل سنت هامون خاطر نشان کرد: شهید نورعلی شوشتری یکی از عوامل مهم وحدت در استان بود، وی با رفتار انقلابی و انقلابی دل اهل سنت را به خود جذب کرد و جایگاه محبوب و ویژه ای در بین ما دارد زیرا فعالیت های این فرمانده دلاور باعث افتخار امروز ما در استان و وحدت را به همگان هدیه کرد.

رمز پیروزی امت اسلام در وحدت است

مولوی محمد جعفر محبی، مدرس حوزه علمیه زاهدان هم در ادامه به خبرنگار ما گفت: وحدت اسلامی یک تکلیف شرعی است و همه علمای اسلام اعم از شیعه و سنی دارای هر فرقه و مذهبی که هستند باید مردم را دعوت به آن کنند.

وی بیان کرد: زیرا رمز پیروزی امت اسلام در وحدت است که اگر نباشد و تفرقه و اختلاف به وجود بیاید دَر پیروزی به روی دشمن باز می شود.

محبی افزود: یکدلی و یکپارچگی ملت مسلمان باعث شده دشمن همیشه در اجرای اهداف شوم خود مایوس و ناکام باشد.

وی تصریح کرد: وظیفه داریم در این زمینه اقدام و وحدت اسلامی را به صورت عملی در جامعه به نمایش بگذاریم.

مدرس حوزه علمیه زاهدان خاطر نشان کرد: آیات و روایات و کتاب های زیادی درباره وحدت وجود دارد اما آنچه مهم این است که در میدان عمل یکی بوده و احساس نزدیکی کنیم.

وی گفت:  همیشه در نماز بعد از تشهد و درود بر پیامبر  و آ پاکلش این ذکر را تلاوت می کنیم که " وَأَلَّفَ بَينَ قُلوبِهِم ۚ لَو أَنفَقتَ ما فِي الأَرضِ جَميعًا ما أَلَّفتَ بَينَ قُلوبِهِم وَلٰكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَينَهُم ۚ إِنَّهُ عَزيزٌ حَكيمٌ " تا الفت و محبت بین دلهایمان زیاد و کینه، حسادت و کدورت نداشته باشیم.

محبی افزود: شهید شوشتری در مسیر قدم گذاشت که شهادت نصیبش شد و امروز نیز الگویی برای همه دغدغه مندان وحدت اسلامی است که تا آخرین نفس در این زمینه تلاش و کوش کنند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۳۸۲


ارسال