سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۱۰
سابقه بدعهدی آمریکا در عمل به تعهدات؛
کودتای 28 مرداد نتیجه خوش بینی مصدق به آمریکا بود/ 13آبان، روز تحقیر شیطان بزرگ
 
در حالی کودتای 28 مرداد نتیجه خوش‌بینی مصدق به آمریکا بود که ماهیت "شیطان بزرگ" تغییر نکرده واعتماد به این دشمن خبیث اشتباهی بزرگ است.
به گزارش عصرهامون، تاریخ روابط بین الملل از فریب و خدعه کشورهای استعمارگر آکنده شده در بین این کشورها انگلیس و آمریکا دو کشوری هستند که از ابتدا با پیمان شکنی و نیرنگ زاده شده و با خدعه های خود به ملت‌های دیگر خیانت کردند.

ملت ایران از توطئه‌های این دو کشور خاطرات تلخی دارد، سرنوشت مصدق که رویکرد خوش بینی و اعتماد به آمریکا را مبنای اقدامات خود قرار داد یکی از همین خاطرات است.

 دولت‌های استعمارگر با کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد و سرنگون کردن مصدق اعتماد او را پاسخ دادند، آمریکا تنها به مصدق خیانت نکرد اگر مروری بر تاریخ شوروی داشته باشیم نمونه های بسیاری از خیانت های آمریکا به این کشور را مشاهده خواهیم کرد.

خیانت آمریکا به لیبی و معمر قذافی نیز از نمونه های تامل برانگیز دنیای معاثر است که لیبی با هدف رفع تحریم ها به مذاکره با آمریکا روی آورد قذافی در این مذاکرات امتیازات بسیاری به غربی‌ها داد با این حال آمریکایی‌ها که به خلف وعده نیز عادت دارند با حفظ ساختار تحریم ها هرروز اتهامات تازه‌ای مطرح کردند با گذشت کمتر از پنج سال از این توافق ها آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو به این کشور حمله کردند و در نهایت قذافی غربزده را به زیر کشیدند.

با این وجود رهبران دیگر کشورهای جهان خصوصاً کشورهای اسلامی و عرب منطقه از این عبرت های تاریخی درس نگرفتند، حتی در ایران نیز برخی با نگاه ساده‌لوحانه با خوش بینی به آمریکا می‌نگریستند.

در برهه‌ای از تاریخ جمهوری اسلامی ایران خصوصاً دولت‌های بعد از جنگ تحمیلی برخی سیاستمداران به ارتباط با آمریکا ابراز علاقه کردند، هرچند با بصیرت امام راحل و رهبر معظم انقلاب در طول تمام این سال‌ها خدعه ها و فریبکاری های آمریکایی ها نقش بر آب شد و مسیری روشن پیشروی انقلاب اسلامی قرار گرفت.
 
ایالات متحده التزامی به انجام تعهدات خود ندارد

یعقوب کریمی، یکی از کارشناسان سیاسی سیستان وبلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه تاریخ جهان مملو از بدعهدی آمریكا به سایر كشورها است، گفت: شواهد تاریخی به خوبی نشان می‌دهد كه ایالات متحده هیچ التزامی نسبت به انجام تعهدات خود ندارد و خود را مقید به وفای به عهد حتی نسبت به متحدانش نمی‌بیند.

وی بیان کرد: بعد از جنگ جهانی دوم لیبرال هایی که در ایران بودند مانند دکتر مصدق با دموکرات ها در آمریکا رابطه مستقیم داشتند، در یک برهه ای مانند دهه 20 اتفاقاتی افتاد که تعدادی از نیروهای ما احساس می کردند پیشرفت در ارتباط با غرب است که بعد از ماجرای خلع ید و کوتاه کردن دست انگلیس از نفت در مجلس شخصیت هایی همچون آیت الله کاشانی، دکتر مصدق، نیروهای فعال فدائیان اسلام و به خصوص نیروهای مذهبی بیشتر به دنبال قطع کردن دست انگلیسی ها بودند اما قرعه به نام مصدق تمام شد و پس از این ماجرا و ملی شدن صنعت نفت خباثت ها با ایران شروع شد.

وی تصریح کرد: دولت مصدق فکر می کرد اکنون که آمریکا دایه دار دموکراسی است حتما در برابر انگلیسی ها از آنها دفاع می کند اما وقتی سیستم ارتباطی انگلیس با ایران قطع شد آنها وارد ارتباط با آمریکا شدند، از طرفی ارتباطات زیادی بین دکتر مصدق و نیروهای لیبرال و دموکرات در آمریکا شکل گرفت و دولت مصدق خیلی خوش بین بود که از این طریق بتواند خواسته هایش را عملی کند اما به یکباره در یک حرکت ناجوانمردانه آمریکایی‌ها از پشت انگلیسی‌ها در آمده و مستقیما از آنها حمایت کردند و خنجر بسیار دردناکی از پشت بر پیکره دولت مصدق که به نوعی خود را به ایالات متحده وصل کرده بود وارد کردند.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: اگر آن زمان دولت مصدق می‌توانست با نیروهای ملی و مذهبی حکومت را از دست محمدرضا شاه بگیرد مسلماً انقلاب به سال ۵۸ نمی‌رسید و همان زمان دست حکومت پهلوی از جان و مال مردم کوتاه می شد، اما آمریکا علیرغم این که مدعی دموکراسی بود ترجیح داد از استبداد و دیکتاتوری حمایت کند.
 
13آبان، روز تحقیر آمریکا توسط نیروهای انقلابی است

وی خاطر نشان کرد: امروز هم هدف آمریکا تغییر نکرده اگر نگاه کنیم در حرکت ترامپ از یک طرف بحث های بشردوستانه را مدنظر قرار می دهد و از طرفی دیگر کارهای متفقین و ظلم و ستمی که اسرائیل یا آل سعود و نیروهای تروریستی و افراطی ها انجام می دهند را حمایت می‌کند.

وی تاکید کرد: بدعهدی های آمریکا نسبت به دکتر مصدق یا نسبت به شاه پهلوی و از طرفی بدعهدی هایی که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نسبت به ایران و تلاش برای عقیم سازی دموکراسی از طریق کودتا، تاراج نفت و دیگر موارد داشت اینها همه مشهود است.

کریمی اذعان کرد: اگر در تمام مراحل حتی بعد از پیروزی انقلاب نگاهی به تاریخ داشته باشیم در می یابیم دشمن بدعهدی و خباثت از خود نشان داده، این شیطان بزرگ که امام راحل می گویند به این علت بود که عملاً  بعد از پیروزی انقلاب تا ۱۳ آبان خباثت ها و دخالت های دشمنان را دیدند به طوری که اسناد آنها در لانه جاسوسی این مهم را فاش می کند به گونه ای که پس از تسخیر لانه جاسوسی توسط جوانان انقلابی دیدیم قوی ترین دولت آمریکا هم نتوانست کاری انجام دهد و دولت آن وقت آمریکا به علت تسخیر سفارت آمریکا در روز ۱۳ آبان قدرت خود را از دست داد.

وی اظهار کرد: ایالات متحده به عنوان یک چماقدار در منطقه باج می‌گیرد تا با نظام جمهوری اسلامی ایران در بیفتد، که متاسفانه در این درگیری‌ها کشورهایی که خواب هستند و دوست ندارند صدای انقلاب همانطور که در بین قلوب دل مردم آنها نفوذ کرده در بین خودشان هم اثر کند با شیطان بزرگ همکاری کرده؛ اینها تمام بدعهدی هایشان نوعی باج گیری از کشورهای خام منطقه است که به این طریق برای خود پول و ثروت(مصداق همان گاوهای شیرده) بگیرند و ازسوی دیگر با این اقدام بدعهدی های خود را در این می‌بیند که خباثت کنند در برابر حرکت عظیم مردم که این حرکت هرچند که ضربه هایی  را به مردم خصوصاً در عرصه اقتصادی وارد کرده اما کماکان پیروز میدان، مردم هستند.
 
امپریالیسم آمریکا به افول نزدیک شده است
 
این کارشناس سیاسی ادامه داد: در برجام هم دیدیم علیرغم وعده هایی که مبنی بر حل مشکلات دادند اما چیزی تغییر نکرد و برجام دستاوردی نداشت؛ در تجربه تلخ برجام مشاهده شد که خباثت های تلخ دشمنان بیش از پیش بود و باید به فرصتی که در جلسات برجام یا مذاکرات هدررفت افسوس خورد.

وی با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی نشان ضعف دشمنان بود،گفت: همه کشورهای قدرتمند تابع زور هستند یعنی هر چه آمریکا بگوید انجام می دهند؛ حتی هر جریانی را سازمان ملل به نفع ملت ایران صادر می کند اتفاق نمی‌افتد زیرا آنها ترس از آمریکا دارند، این بدعهدی ها همچنان ادامه دارد که بر این اساس رفاقت با آنها سودی ندارد و تا زمانی که تفکرات این گونه باشد که آمریکا را قدرت فرض کنیم این بدعهدی ها پابرجا و هر روز یک بهانه به آن اضافه می‌شود.

یعقوبی خاطر نشان کرد: راه ایران از آمریکا جدا است و هرگز یکی نخواهد شد، چون آمریکا حامی استبداد و امپریالیسم است و به افول نزدیک شده  و ما کسانی هستیم که میراث‌دار فرهنگ اصیل و تمدن اسلامی هستیم که علیرغم تمام تحریم ها و مشکلات اقتصادی باز هم پیروز صحنه بوده و از مشکلات سربلند بیرون می آئیم.

 این کارشناس سیاسی در پایان گفت: تکیه بر توان داخلی و خوداتکایی با تحقق اقتصاد مقاومتی که همواره در فرامین گهربار رهبر انقلاب به آن تاکید می شود راهکار حل مشکلات است، ما باید روی پای خود ایستاده و دل خوش به بیگانگان نباشیم.
 
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۵۴۳


ارسال