پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,6 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۸
در سایه سکوت وزارت ارشاد؛
مضامین ماهواره ای به سریال های ایرانی سرایت کرد/ از رقص تا استعمال دخانیات و روابط خارج از چارچوب زناشویی
 
اکران برخی از فیلم و سریال های ایرانی همراه با الفاظ رکیک، استعمال دخانیات، روابط خارج از چارچوب در حالی یکی از راهبردهای از بین بردن فرهنگ دینی و فروپاشی خانواده ها به شمار می رود که امروزه در عمل به اوج خود رسیده است.
به گزارش عصرهامون، "خنده تلخ من از گریه غم انگیز تر است"؛ این جمله حکایت والدینی است که سالها زحمت آنها برای تربیت فرزندی صالح با تماشای سریال های ایرانی بر باد هوا رفته است.
 
یادش بخیر در یک برهه زمانی تماشای تلویزیون و سریال هایی ایرانی الگویی برای دوری از دخانیات، پیوند عمیق بین زن و شوهر، الگوی اخلاقی و رفتاری مناسب برای جوانان و نوجوانان بود اما این روزها بکارگیری الفاظ رکیک، روابط مخفیانه پسر و دختر، شوخی های جنسی، خشونت، لجبازی با والدین، ورود به حریم خصوصی دیگران، روابط خارج از زندگی زناشویی، رقص و پایکوبی دختر و پسر مقابل هم و استعمال دخانیات تنها دستاورد اکران فیلم هایی در سایه نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که مجوز اکران می گیرند.
 
اکران هایی که این روزها فرهنگ و تمدن خانواده ایرانی اسلامی را نشانه گرفته و دشمن را در تحقق اهداف شومش امیدوار کرده است.
 
روابط خارج از شرع و قانون، رقص و استعمال دخانیات دستاورد اکران فیلم های ایرانی
 
زینلی مادر یک نوجوان 13 ساله در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه از تماشای سریال های ایرانی در دورهمی های خانوادگی واهمه داریم، گفت: پسر نوجوانی دارم که معتقد است هنگام عصبانیت باید مانند "قباد" بازیگر سریال شهرزاد دخانیات مصرف کرد تا اعصاب آدمی آرام شود، یا سریال هایی مانند مانکن، خوب بد زشت، دل و عاشقانه ها که نمونه بارز بی حجابی و روابط آزادانه دختر و پسر نامحرم حتی زیر یک سقف بدون کسب اجازه از والدین است؛ اکران چنین فیلم و سریال هایی آن هم با نظارت وزارت ارشاد جای بسی تاسف دارد چراکه حیا و غیرت در آنها معنا و مفهومی ندارد.
 
وی بیان کرد: این روزها به علت اهمال کاری مسئولان فرهنگی شاهد بی بند و باری از تریبون های مختلف هستیم که این امر زمینه خشونت و بلوغ زودرس و دسترسی سریع به اطلاعات جنسی را برای کودکان و نوجوانان فراهم و چالش های زیادی در خانواده ها به وجود آورده که اختلافات خانوادگی وتنش بین همسران و فرزندان یک نمونه از آن است.

راستگو یکی دیگر از والدین افزود: همیشه معتقد بودیم که تماشای ماهواره و سریال های خارجی زبان خانواده را به بیراهی می کشاند اما امروز اکران فیلم های ایرانی آن هم با نظارت وزارت ارشاد واسطه ای برای فروپاشی خانواده ها شده است، به این علت که دختران و پسران ما از بازیگران ایرانی الگو گرفته و همانند آنها رفتار کرده حتی در پوشش خود اهمیتی به نظر والدین نمی دهند.

این شهروند ادامه داد: روابط خارج از چارچوب زناشویی به قدری در فیلم وسریال های ایرانی عادی شده که امروز یکی از علل اختلاف در زندگی مشترک به شمار می رود، سریال زن ها فرشته اند نمونه کامل از بی اخلاقی در خانواده است که مرد به راحتی اقدام به دروغگویی به همسر خود کرده و با فرزندش به خوش گذرانی در مراسمات مختلط و رقص و پایکوبی می کند؛ رقصی که دختران و پسران بدون هیچ حجب و حیایی مقابل یکدیگر ساعاتی را به خوشی می گذرانند.
 
با بزرگ شدن فرزندان، ترس و دغدغه خانواده ها بیشتر می شود

وی تصریح کرد: مسئولان فرهنگی دغدغه ای در این خصوص نداشته و ندارند کما اینکه چنین اقداماتی ریشه خانواده ایرانی را نابود و زمینه طلاق را به راحتی فراهم کرده است.

سرگزی یکی دیگر از شهروندان که دارای سه فرزند است، در این باره گفت: فرزندانم به علت تماشای سریال های ایرانی الفاظی یاد گرفته اند که علیرغم نصیحت های مکرر و تنبیه، باز هم آن ها را در بین کلمات خود بکارگیری کرده و از این موضوع رنج می برم.

وی افزود: با بزرگ شدن فرزندانم ترس و دغدغه ای که دارم بیشتر می شود چرا که تنها دستاورد تلویزیون و برنامه های آن استعمال دخانیات به هنگام خشونت، شوخی های نابجا، رابطه پنهانی، رسیدن به ظاهری آراسته با بی حجابی شده است که متاسفانه امروز الگوی رفتاری فرزندان ما اینها هستند.
 
اثرات مخرب سریال ها  وفیلم ها بر خانواده

مهسا کریمی، کارشناس ارشد روانشناسی عمومی در این خصوص به خبرنگار ما بیان کرد: فیلم و سریال ها نقش موثری در شکل گیری باور و اعتقادات مخاطبین و ببیندگان دارند به طوری که افراد به ویژه جوانان از نقش های اصلی الگو گرفته و مانند آن عمل می کنند.

وی افزود: متاسفانه برخی از سریال ها امروز منشا بی بند و باری اخلاقی، خشونت، طلاق عاطفی و جدایی، روابط مخفیانه وبی حرمتی به بزرگسالان است که باید نظارت و دقت بیشتری در ساخت و اکران آنها صورت گیرد.

این روانشناس ادامه داد: تنشی که در خانواده ها رخ داده به علت تصوراتی است که آنها بنا بر آنچه در یک فیلم دیده از یکدیگر دارند، این درحالیست که تجملگرایی و ورود به حریم خصوصی دیگران یا استعمال دخانیات این روزها حرف اول را در ساخت یک برنامه می زند.

به گفته وی، در تماشای این گونه سریال ها و فیلم های تلویزیونی فرزندان ما می آموزند که در مورد زندگی شخصی به تنهایی تصمیم گیری کرده و نظر والدین ارجحیتی برایشان ندارد، از سوی دیگر در تشکیل زندگی مشترک نیز بین همسران یکرنگی و صداقت کم رنگ است چرا که بر اساس برداشت های ذهنی که از این سریال ها دارند اقدام کرده و رمز خوشبختی را در پنهان کاری و دروغگویی یا ارتباطات مخفیانه خارج از شرع و قانون می دانند، این درحالیست که عدم اطمینان به یکدیگر ریشه نابودی را در خانواده پرورانده و آن را به جدایی و طلاق می کشاند.

کریمی خاطر نشان کرد: آنچه در این بین مهم است اینکه مضامین سریال های ماهواره ای به شدت بر افکار کارگردانان و تهیه کنندگان اثر گذاشته به گونه ای که قالب اکثر فیلمنامه ها به سبک فرهنگ غرب بوده و به بنیان خانواده ها لطمه وارد کرده است.
 
وی افزود: بروز اختلافات خانوادگی، شکستن حریم خانواده، ترویج بدبینی و خیانت بین زوجین، ترویج خشونت با آموزش فیلم ‌ ها و بازی ‌ های خشن و سایر موارد همه از اهداف دشمنان برای نفوذ در بدنه خانواده است که این روزها توسط سازندگان سریال های ایرانی به راحتی بدون هیچ واهمه ای به آن پرداخته و بولد می شود.
 
این کارشناس گفت: تماشای این فیلم ها چیزی جز افزایش آسیب های اجتماعی در پی ندارد و این مهم می طلبد مسئولان فرهنگی دغدغه و دقت بیشتری در ارائه مجوز برخی از فیلم ها و سریال ها داشته باشند تا این چنین خانواده ها سردرگم نشوند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۲۱۵۱


ارسال