سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۶
روایتی از اشک ها و لبخندها؛
شکست یا پیروزی در گرو تصمیم مردم در آخرین یلدای قرن/ درخانه ماندن بهترین هدیه به کادر درمان است
 
در تلاقی شب یلدا با روز پرستار، کادر درمان سیستان و بلوچستان از مردم خواستند تا در خانه ماندن را به آنها هدیه دهند چرا که شکست یا پیروزی در میدان مبارزه با کرونا بستگی به تصمیم آنها دارد.
به گزارش عصرهامون، یکسال است که هر شبشان یلدایی طولانی بر بالین بیماران است موج های پی در پی کرونا، تاب و توان کادر درمان را گرفته و رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی خستگی آنها را دو چندان کرده است.

روزهای سختی که جهادِ پزشکی کادر درمان، همچنان برای خدمت به بیماران در میدان نبرد مبارزه با کرونا در خط مقدم ادامه دارد و حالا در آستانه روز پرستار که تلاقی آن با شب یلدا است تنها یک خواسته از مردم دارند "آن هم ماندن در خانه است"، و چه خوب اگر به بهانه شادی کوتاه طولانی ترین شب سال و به قول معروف یلدای آخر قرن بیستم؛ گستره انتقال کرونا را طولانی تر نکنیم چرا که شب یلدا، دراز است و کرونا بیدار.

با این تفاسیر در حالی تاکنون یک میلیون و 145 هزار و 651 نفر در کشور به ویروس منحوس کرونا مبتلا شده اند که از این میزان 53 هزار و 273 نفر فوت کردند و علیرغم آن عده‌ای پرونده ویروس کرونا را مختومه کرده و رعایت ملاحظات بهداشتی در اماکن عمومی را کنار گذاشته این در صورتی است که مدافعان سلامت به تنهایی نمی توانند کرونا را شکست دهند و برای ادامه مبارزه به همکاری مردم در رعایت دستورالعمل های بهداشتی نیاز دارند.

برای آن که از حال این روزهای مدافعان سلامت با خبر شویم به بیمارستان بوعلی زاهدان رفته تا حضور زینبی وار پرستاران در صحنه دفاع را روایت گری کنیم.
از شروع صحبت‌ها مشخص است که حرف‌ها و ناگفته‌های زیادی برای گفتن دارند، دلتنگی برای خانواده، دغدغه و استرس درمان بیماران و نگرانی برای انتقال این ویروس به والدین و فرزندانشان، همیشه همراهشان بوده و امان کادر درمان را بریده است.

روزهای سخت مدافعان سلامت در بیمارستان ها

مینا راحت دهمرده، یکی از پرستاران بخش آی سی یو (ICU) با بیان اینکه پرستاران و کادر درمان شرایط روحی و جسمی سختی را سپری می‌کنند، گفت: خیلی سخت است شاهد دردکشیدن هموطنان باشیم سخت تر از آن، مراجعه بیماران با حال وخیم به بیمارستان است که علی‌رغم رسیدگی‌های متعدد بعد از 3 الی 4 روز فوت می‌کنند، این اتفاق ناخوشایند فشار و خستگی از کار را دوچندان می کنند.
 

 
وی با بیان اینکه ماه هاست بدون دغدغه و به راحتی خانواده و اطرافیان خود را ندیده و آنها را در آغوش نکشیده است، بیان کرد: دختر سه ساله ای دارم که پس از پایان هر شیفت کاری، هنگام ورود به خانه استرس دارم مبادا باعث انتقال ویروس به خانواده ام شوم؛ دلتنگی برای بوسیدن و درآغوش گرفتن فرزندم از یک سو و بهانه های شیرین دخترم از سوی دیگر که چرا نمی تواند به راحتی با مادرش در ارتباط باشد برایم سخت است؛ تنها آرزویم نابودی ویروس کرونا است که این امر جز با همراهی مردم و رعایت پروتکل های بهداشتی محقق نخواهد شد.

این پرستار جوان ادامه داد: در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار داریم و انتظارمان از مردم این است که از ماسک استفاده کرده و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند چرا که کادر درمان از لحاظ روحی و جسمی خسته و فرزندانمان چشم به راه هستند،و این خستگی با کاهش آمار مبتلایان و بهبودی بیماران از تن خارج می شود.

وی تصریح کرد: در تلاقی روز پرستار و شب یلدا مدافعان سلامت این خواسته را از مردم دارند که در خانه مانده و با دورهمی های خانوادگی باعث گسترش این بیماری نشوند.

لباسی که امان ما را برید

به گفته وی، برای رسیدگی به بیماران و حفظ جان مردم در ساعات کاری باید از ماسک و دستکش استفاده کنیم، پوشیدن گان در ساعت های طولانی و تحمل این شرایط بسیار سخت است برای رهایی از این وضعیت و شکست کرونا مردم باید یاریگر کادر درمان باشند و خودشان را جای مدافعان سلامت فرض کنند؛ باور کنید ما نیز از این وضعیت خسته شده و خانواده داریم.
 

 
راحت دهمرده اذعان کرد: سال گذشته شب یلدا در کنار خانواده خاطرات خوبی داشتیم امسال اما؛ عدم حضور در مهمانی و دورهمی های خانوادگی تنها خواسته وبهترین هدیه ای است که کادر درمان از مردم تقاضا دارند.

هر روز شوکه می شویم

حجت جان آبادی یکی دیگر از پرستاران بخش ویژه بیمارستان بوعلی در ادامه گفته های همکارش افزود: نباید منتظر محدودیت و قرنطینه از سمت ستاد ملی مبارزه با کرونا بود، خودمان باید رعایت و با فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات و دورهمی ها ریشه ویروس کرونا را از بین ببریم تا شاهد از دست دادن اطرافیان و هم نوعان خود نباشیم.

وی بیان کرد: با رعایت پروتکل های بهداشتی و حذف کامل کرونا؛ حس های گذشته یعنی در آغوش کشیدن والدین و فرزندان و اطرافیان، دست دادن، دورهمی ها و هرچیز که این بیماری باعث از بین رفتن آن شد دوباره برایمان تداعی خواهد شد.

این پرستار جوان ادامه داد: خاطرات تلخ و شیرین در این روزهای کرونایی زیاد است، وقتی بیمار با حال وخیم و تنگی نفس به بیمارستان می آید همچون کسی است که در دریا غرق شده و توان دست و پا زدن برای نجات خود را ندارد، فوت یک بیمار و داغدار شدن همراهانش سخت ترین لحظات را برایمان رقم می زند.

وی گفت: پرسنل بخش آی سی یو (ICU) در خط مقدم مقابله با کرونا بوده و بیشتر از دیگران با بیمار در ارتباط هستند در همین راستا بهبودی بیماران مبتلا شیرین ترین لحظه را برایمان به ارمغان می آورد؛ در این بخش تلخی ها و شیرینی های زیادی وجود دارد هنگامی که نتیجه تلاش ها و خدمات مدافعان سلامت، بهبودی یک بیمار است خستگی از جسم و روحمان جدا می شود، در این مسیر بر اساس رسالتی که بر عهده داریم تا آخرین نفس ایستاده ایم.

در خانه ماندن را به پرستاران هدیه دهید

جان آبادی تصریح کرد: قریب به یکسال است که با کووید-19 دست و پنجه نرم می کنیم فکرش را نمی کردم روزی با این حجم از بیمار در بیمارستان ها مواجه شویم؛ این روزها یکی از دغدغه ها و معضلاتی که همیشه با آن درگیر هستم انتقال این ویروس به اعضای خانواده ام است هرچند که فاصله گذاری در خانه هم رعایت می شود حتی مدت هاست بر سر یک سفره با خانواده ام غذا سرو نکرده ام.
 

 
وی گفت: سال گذشته که از کرونا و محدودیت ها خبری نبود در بخش آی سی یو (ICU) به مناسبت شب یلدا جشن گرفته و همکاران دور هم بودند امسال اما تلاقی روز پرستار و یلدا باعث شده تا خواسته ما از مردم پرهیز از تجمعات و دورهمی های خانوادگی باشد و در خانه ماندن را هدیه پرستاران بدانند و برای برقراری ارتباط با اطرافیان و خانواده از درگاه فضای مجازی استفاده کنند.

انتظار...

سخت است که پس از یک روز کاری سخت، فرزندت برای در آغوش گرفتن مادر و پدر انتظار بکشد اما پایانی برای این چشم انتظاری و حسرت ها نباشد، دردناک تر از همه استرس اینکه مبادا ویروس کرونا به یکی از اعضای خانواده منتقل شود یا کسی تب کند؛ اینها را افرادی درک می کنند که خود پدر و مادر باشند و بدانند چه عذابی را مدافعان سلامت تحمل می کنند تا آلام مردم کاهش و ریشه کرونا از بین برود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۳۲۸۶


ارسال