شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ,23 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
جواد آقالوحسینی یکی از راویان دفاع مقدس گفت: اخلاص، معرفت و معنویت شهید میرحسینی باعث شد تا حاج قاسم از او مدد گرفته و لقب سید و سالار شهیدان سیستان وبلوچستان و بزرگ لشکر ثارالله را بر وی انتخاب کند.
به گزارش عصرهامون، درست همان لحظه که در مرزهای جنوب و غرب کشور رزمندگان از خاک پاک وطن پاسداری می کردند در مرزهای شرقی نیز هر روستا یک پایگاه غیرت و جوانمردی شده بود؛ برای رفتن به جبهه همه از یکدیگر سبقت گرفته چه آنان که پابه سن گذاشته چه آنان که همچون حاج قاسم، فرزند کوچک خانواده بودند.

میرقاسم میرحسینی درسال 1342در روستای صفدرمیربیک در نزدیکی شهر زابل به دنیا آمد، کوچک‌ترین فرزند خانواده حاج مرادعلی میرحسینی بود که پس از اخذ مدرک دیپلم در سال 1360 به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در واحد پذیرش مشغول به خدمت و پس از چند ماه کار و تلاش صادقانه و خالصانه برای گذراندن دوره عالی برگزیده شد.

20 سال بیشتر سن نداشت اما روحیه خود باوری اش از او فرمانده ای دلیر ساخته بود به گونه ای که در سال 1361 به عنوان فرمانده گردان شهید مطهری منصوب شد و پس از شرکت در عملیات‌هایی چون رمضان و والفجر مقدماتی و با لیاقتی که فرماندهان در او سراغ داشتند او را به عنوان مسئول طرح و عملیات تیپ 41 ثارالله (ع) منصوب کردند.

در عملیات والفجر 4 نیز به همراه رزمندگان اسلام ارتفاعات دره شیلر و پنجوین را با یاری خداوند و رزمندگان اسلام تصرف کردند و در عملیات خیبر به عنوان فرمانده تیپ منصوب شد و در این عملیات در جزیره مجنون پس از دلاوری‌های فراوان بر اثر بمباران شیمیایی دچاره مسمومیت گازهای سمی و مجروح و به پشت جبهه اعزام و پس از آن به تهران منتقل شد.
 

 
در سال 1363 مسئولیت طرح و عملیات لشکر 41 ثارالله (ع) به او واگذارشد، در عملیات بدر دو باره بر اثر اصابت تیر مستقیم دشمن بعثی از ناحیه پا به شدت زخمی شد.

میرحسینی در سال 1364 به زیارت خانه خدا مشرف و در همان سال به سمت قائم مقامی لشکر 41 ثارالله (ع) معرفی شد.

در عملیات والفجر 8 پس از رشادت‌ها و شجاعت‌های نیروهای سپاه اسلام شهر فاو آزاد و در عملیات کربلای یک که منجر به فتح ارتفاعات قلاویزان شد شرکت داشت، همچنین در کربلای 4 که مقدمه کربلای 5 بود خالصانه و شجاعانه جنگید و به همراه همرزمان خود نیروهای بعثی را از مرزهای کشور بیرون راند. کربلای پنج اما برای قاسم میرحسینی حکایت وصال داشت.

حضور شهید میرحسینی، قوت قلب رزمندگان بود

جواد آقالو حسینی، یکی از راویان جنگ تحمیلی در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه شهید میرحسینی دارای خصوصیات زیادی است که بخش زیادی از آنها شناخته مانده است، گفت: اگر امروز با سربلندی، عزت و افتخار زندگی می‌کنیم مرهون جانفشانی شهدایی است که از جان و مال خود گذشتند و برای رضای خدا در میدان نبرد حق علیه باطل حضور یافتند.
 

 
وی با بیان اینکه سردار شهید میرحسینی دارای معنویتی مثال زدنی بود، ادامه داد: حاج قاسم نقش بسیار کلیدی در دوران دفاع مقدس و در عملیات های مختلف به ویژه در طراحی ها و نظرات تخصصی در بحث محورها و طرح های عملیاتی ایفا کرده به نحوی که نظرات او، مورد قبول فرماندهان یگان های دیگر بود.
 
این راوی دفاع مقدس بیان کرد: حاج قاسم با تدبیر و مدیریت خاصی جنگ را اداره می کرد، در نقاطی که رزمندگان نمی توانستند پیشروی کنند یا به اصلاح نظامی کُپ می کردند و کار سخت بود شجاعانه وارد میدان عمل می شد؛ حتی در بیانات شهید حاج قاسم سلیمانی هم بارها آمده که به محض ورود میرحسینی به میدان نبرد تمام رزمندگان قوت قلب و روحیه می گرفتند و پیروزی از آن آنان بود.

وی تصریح کرد: در برخی از عملیات ها در حاليكه رگبار گلوله از هر طرف می بارید و همه در پناهگاه ها پنهان می شدند اما شهید میرحسینی بر روی خاکریز ایستاده و هراسی نداشت و می گفت "اکنون موقع شهادت من نیست".

توکل، اخلاص و معنویت شاخصه های اخلاقی شهید میرحسینی بود

حسینی ادامه داد: این شخصیت در توکل، اخلاص، عبادت و راز و نیازهای شبانه با معبود خویش به قدری معنویت داشت که قبل از شهادتش از اصابت تیر به پیشانی اش به رزمندگان گفته بود و سرانجام این سردار رشید اسلام در سال 1365 در خاک مقدس شلمچه و در عملیات کربلای 5 پس از ساماندهی نیروها در حین عملیات بر اثر اصابت تیر مستقیم دشمن به ناحیه پیشانی سر به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

وی خاطر نشان کرد: اخلاص، معرفت، سادگی در زندگی، درایت و شجاعت شهید میرحسینی و معنویت و مدیریتی که در جنگ داشت باعث شد تا شهید سلیمانی از وی مدد بگیرد و از شهید میرحسینی این مالک اشتر سپاه اسلام به عنوان سید و سالار شهیدان سیستان وبلوچستان و بزرگ لشکر ثارالله نام ببرد.

این روایتگر دوران جنگ تحمیلی گفت: امید است چهره های شاخص و معنوی استان را به خوبی بشناسیم و از آنها الگو بگیریم همانگونه که شهید سلیمانی معتقد بود " نباید هیچ بچه ای در سیستان وبلوچستان وجود داشته باشد که با شخصیت شهید میرحسینی آشنا نباشد"، بر این اساس باید در ترویج فرهنگ شهدا و شناسایی آنها به نسل آینده، راه رستگاری را مهیا کنیم.
 

 
با این تفاسیر اما، رشادت های شهید میرحسینی در میدان نبرد چنان بود که فرماندهی معظم کل قوا و مقام معظم رهبری در تجلیل از این شهید بزرگوار فرمودند:«شهید حاج قاسم میرحسینی که از سرداران لشکر 41 ثارالله می باشد از آن شخصیت هایی استثنایی و جالب است که من مردم سیستان را اینگونه شناختم».

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۳۹۵۰


ارسال