کمبود در سایه گرانی تراژدی تکراری برای مردم جنوب شرق؛

‏ صف های طولانی و عدم نظارت گلایه مردم، سیستان وبلوچستان از بی تدبیری ها/ یک مسئول: مشکل تامین گاز استان نتیجه ‏بحران انرژی در سطح ملی بود

1 بهمن 1399 ساعت 14:15

در حالی صف های طولانی توزیع گاز زمینه نارضایتی شهروندان زاهدانی را فراهم کرده که به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان، مشکلی که در تامین گاز مایع به وجود آمد به دلیل بحران انرژی در سطح ملی بود.


به گزارش عصرهامون، "وضعیت تامین گاز مایع سیستان وبلوچستان امسال بهتر است"؛ این سخن ماندانا زنگنه، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار در نشست کارگروه سوخت استان در حالی ایراد شد که  مشکل توزیع گازمایع در زاهدان و برخی شهرهای دیگر سیستان و بلوچستان همه ساله وجود دارد و با وجودی که مسئولان از افزایش سهمیه خبر می دهند بازهم مشکل پابرجاست و روز بروز وخیم‌تر می‌شود.

گواه این ادعا وجود صف های طولانی گاز در برخی از نقاط استان به ویژه کلانشهر زاهدان بوده، که هر روز طویل تر از روز قبل شده و گاها مردم پس از ساعت ها معطلی، دست آخر با سلیندرخالی به خانه باز می گردند.

معطلی در صف های طولانی و عدم توزیع گاز درب خانه شهروندان در حالیست که از یک سو جیب دلالان در فروش سلیندرهای گاز در بازار آزاد پر زرق و برق بوده اما خانوارهای زیادی باید چراغ اجاقشان در نبود گاز خاموش باشد، از سوی دیگر اما پس از 3-4 روز معطلی علیرغم داشتن شماره اشتراک باید ماندن در صف های طولانی را با وجود سوز سرما تحمل کرده تا شاید بخت یارشان بود و یک سیلندر یازده کیلویی نصیبشان شد.

داستان کمرهای خمیده زنان و مردان این دیار زیر سنگینی کپسول های گاز در این صف ها سری دراز دارد، چرا که امسال علیرغم اینکه گازشهری به زاهدان و البته برخی از خانه ها رسید اما همچنان مشکل کمبود گاز و صف های عریض در سایه بی تدبیری مسئولان امر مبنی بر توزیع ناعادلانه و سایر موارد وجود دارد و البته طولاتر هم شده است.

مشکل بحران انرژی در سطح ملی بود

با این تفاسیر اما معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان در این نشست گفته است که در راستای این موضوع کارگروه سوخت استان نشست‌های متعددی برگزار کرد و تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از بحران گاز در فصل سرد سال انجام شد که در سالجاری وضعیت بهتری در مقایسه با سال گذشته در این حوزه داشتیم.

به گفته وی، مشکلی که در تامین گاز مایع در هفته نخست دی به وجود آمد به دلیل بحران انرژی در سطح ملی بود و با وجود همه مشکلات به سرعت در استان مدیریت شد.

زنگنه افزود: با توجه به افزایش درصد جذب سهمیه سیستان و بلوچستان موجودی گاز در محدوده شمال استان و در منطقه زاهدان حدود یکهزار تن بوده، اما باید با توجه به سرمای شدید پیشرو ذخیره استراتژیک مدیریت شود تا مشکلی برای مردم ایجاد نشود.

وی تصریح کرد: برنامه برای این بود که قبل از شروع سرما طرح توزیع الکترونیکی سیلندر گاز مایع تکمیل شود و نشست‌های زیادی برای ورود خانوار‌ها، صنوف، فاقدان شناسنامه و اتباع خارجی که کد دارند گذاشته شد، اما متاسفانه این اقشار در این سامانه به طور کامل نام‌نویسی نکردند و به ناچار توزیع گاز به روش‌های سنتی انجام شد.

نیروی انتظامی و مرزبانی موظف به برخورد با محموله‌های سیلندرگاز بدون تاییدیه  

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ظرف ۲ الی سه ماه آینده باید این طرح به مرحله‌ای برسد که در سال آینده مبنایی برای کنترل و نظارت باشد و نباید از طرح عقب‌نشینی کنیم.

این مقام مسئول گفت: در خصوص تشکیل صف‌های نامتعارف و برخورد با افراد متخلف که خارج از مصرف خانوار خرید و فروش سیلندر دارند، پیگیری از طریق دادستانی انجام می‌شود تا برخورد‌هایی با افراد متخلف از سوی ضابطان انجام شود.

زنگنه ادامه داد: نیروی انتظامی و مرزبانی نیز موظف هستند با محموله‌های سیلندرگاز که بدون تاییدیه شرکت‌های پخش از شهر خارج می‌شوند، برخورد کنند.
 
انتهای پیام/


کد مطلب: 134332

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/report/134332/صف-های-طولانی-عدم-نظارت-گلایه-مردم-سیستان-وبلوچستان-بی-تدبیری-یک-مسئول-مشکل-تامین-گاز-استان-نتیجه-بحران-انرژی-سطح-ملی

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/