يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ,7 March 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
طوفان اخیر که از پنج شنبه گذشته در سیستان و بلوچستان آغاز شد 135 نفر را به مراکز درمانی کشاند و خسارت های زیادی را تاسیسات زیربنایی به ویژه برق و کشاورزی وارد کرد.
به گزارش عصرهامون، وزش بادهای سیستان از 120 روز فراتر رفت و علاوه بر سرزمین رستم به دیگر بخش های استان هم تسری یافت.

طوفان اخیر که از اواخر هفته گذشته شروع شد کام مردم سیستان و بلوچستان را با خاک دوباره آشنا کرد، بسیاری را به بیمارستان ها کشاند و خسارت های زیادی هم به تاسیسات زیربنایی استان و محصولات کشاورزی زد.

این طوفان به قدری شدید بود که از شمال تا جنوب استان را فراگرفت و نفس ها را به شماره انداخت، درختان و تیرهای برق بر اثر سرعت بادها به زمین افتادند و حاصل دسترنج کشاورزان در زیر خروارها شن دفن شدند.

وقوع این طوفان در نیمه های زمستان آن هم همه نقاط استان ارمغان شوم خشکسالی تالاب های هامون و جازموریان است، ساکنان شمال سیستان و بلوچستان 2 دهه است که با این طوفان ها آشنایی دارند و نفس هایشان به شماره می افتد.

خانه هایشان در زیر شن های ناشی از فرسایش تالاب خشکیده هامون دفن می شود و زمین های کشاورزی آن ها هم از بی آبی می سوزد، اما با این وجود تنگه احد را رها نکرده اند و ایستاده در غبار مقابل قهر طبیعت و ناملایمات کشور همسایه شانه خالی نکردند.

حالا خشکی تالاب جازموریان در غرب سیستان و بلوچستان زخمی دیگر بر زخم های استان زده است و با وزش طوفان ها در سرزمین کریدور بادهای پرقدرت سبب کاهش دید افقی می شود و هوا را از مردم سیستان و بلوچستان می گیرد.
 

چهار شهرستان خطرناک شدند

وزش باد و گرد و خاک که از روز پنجشنبه بسیاری از مناطق سیستان و بلوچستان را فرا گرفت وضعیت آلودگی در چهار شهرستان زابل، هامون، ایرانشهر و چابهار در سطح خطرناک قرار دارد.

بر اساس استانداردهای اعلامی سامانه پایش کیفی هوای کشور، شاخص کیفیت هوا به ۶ دسته تقسیم بندی می‌شود که از نظر بهداشتی ۲ دسته آن پاک و سالم و چهار دسته دیگر نشان دهنده درجات مختلف هوای ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک است.

بر اساس اطلاعات سامانه پایش کیفی هوای سازمان محیط زیست شاخص کیفیت هوا در شهرهای زابل، ایرانشهر و چابهار ۵۰۰ واحد و در کوه خواجه در شهرستان هامون نیز این شاخص به ۳۵۲ واحد رسید شرایطی که بر اساس راهنمای کیفیت هوای این سامانه، در شرایط خطرناک قرار دارد و مردم نباید هیچ فعالیتی در خارج از منزل داشته باشند.

مراجعه 135 نفر به مراکز درمانی

روح اله سرگزی، معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: در طوفان اخیر 135 نفر به مراکز درمانی مراجعه کردند که 14 نفر از آن ها بستری شدند و 121 نفر به صورت سرپای درمان شدند.

وی ادامه داد: خسارات طوفان و گردو غبار به زیرساخت ها، تاسیسات برق و آب، محصولات  کشاورزی و ... هنوز به صورت کامل توسط دستگاه های اجرایی جمع بندی نشده است و ارزیابان دستگاه های اجرایی پس از احصا خسارت ها میزان آن را به ما اعلام می کنند.

این مقام مسئول اظهار کرد: براساس آمار هواشناسی در سال گذشته ۵۹ روز باد با سرعت ۵۴ کیلومتر بر ساعت گزارش شد که این میزان در سالجاری تا پایان دی و اول بهمن ۳۰ روز بود و از این تعداد ۲ روز دید افقی زیرهزار متر بوده است.
 

2 میلیارد تومان خسارت به شبکه برق دلگان

مجتبی شجاعی، فرماندار دلگان در جنوب سیستان و بلوچستان به خبرنگار ما بیان کرد: بر اساس برآوردهای اولیه میزان خسارت توفان اخیر به شبکه برق این شهرستان ۲ میلیارد تومان بود و سبب قطعی برق ۲ هزار ۵۰۰ خانوار شد که در ساعات اولیه برق ۲ هزار ۳۰۰ خانوار وصل شد.

وی ادامه داد: میزان خسارت توفان به بخش کشاورزی دلگان زیاد بود که توسط کارشناسان جهاد کشاورزی در حال بررسی است و  این خسارت‌ها تنها محدود به این شهرستان نیست و به دیگر شهرستان‌های همجوار و جنوب کرمان نیز آسیب رسانده است.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۴۲۳


ارسال