يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ,28 February 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۰
وقتی تولید در قفس اهمال کاری گرفتار می شود؛
چوب بروکراسی پیچیده اداری لای چرخ سرمایه گذاری/قوانین متناقضی که فریاد جوانان کارآفرین را درآورد
 
این روزها بروکراسی پیچیده اداری و قوانین متناقض و دست و پاگیر برخی دستگاه های اجرایی، همچون غولی بزرگ راه سرمایه گذاری و تولید را سد كرده و فریاد جوانان کارآفرین و سرمایه گذار را درآورده است.
به گزارش عصرهامون؛ بروکراسی اداری یکی از بزرگترین مشکلاتی است که سال هاست سد راه سرمایه گذاران و تولیدکنندگان به ویژه جوانان و کارآفرینان برای طی مسیر می شود. 

قوانین دست و پاگیری که به دلیل عدم دلسوزی و دغدغه مندی مسئولان امر امیدها را نامید و پای سرمایه گذاران را سست کرده و به بزرگترین مانع تولید و کارآفرینی تبدیل شده است.
 
این در حالی است که برای توسعه و رونق هر منطقه باید از سرمایه گذاران، تولیدکنندگان و کارآفرینان حمایت و با ارائه بسته های تسهیل گر و سامان دهی بروکراسی اداری، مسیر جذب سرمایه گذاری را هموار کرد تا متقاضیان به جای صرف زمان طولانی و دست و پنجه نرم کردن با قوانین دست و پاگیر و متناقض، در کوتاه مدت موفق به دریافت مجوز شوند.
 

ناكارآمدی برخی مدیران و كاغذبازی های اداری

محمد شهرکی، یکی از متقاضیان سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان به خبرنگار ما گفت: متاسفانه به دلیل ناكارآمدی برخی مدیران و كاغذبازی های اداری نه تنها برخی از دستگاه های اجرایی گرهی از کار سرمایه گذاران و تولیدکنندگان باز نمی کنند، بلکه مشكلات پیچیده ای را خلق و چوب لای چرخشان می کنند.

وی ادامه داد: به دلیل این قوانین دست و پاپگیر بسیاری از متقاضیان از ادامه مسیر ناامید می شوند و ترجیح می دهند، سرمایه شان را در نقطه ای دیگر سرمایه گذاری کنند، این در حالی است که توسعه سیستان و بلوچستان و رونق اشتغال در این استان نیاز به ایجاد طرح های سرمایه گذاری و راه اندازی مراکز تولیدی دارد.

شهرکی اذعان کرد: متاسفانه به دلیل همین بروکراسی دست و پاگیر، بسیاری از بومیان این خطه در دیگر کشورها اقدام به سرمایه گذاری کرده اند، چراکه احساس می کنند این گونه زودتر به نتیجه می رسند، در حالی که می توان از ظرفیت آن ها برای بالفعل کردن قابلیت های بی نظیر استان استفاده کرد.
 

رفت و آمد های مكرر​ و کلافگی متقاضیان سرمایه گذاری

رضا صیادی، یکی دیگر از جوانان نیز بیان کرد: کشورمان و به ویژه سیستان و بلوچستان سرشار از ظرفیت هایی است که اگر مورد توجه قرار بگیرد و طرح های سرمایه گذاری حمایت و اجرایی شود، می تواند در رونق اشتغال و توسعه منطقه مثمر باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه با وجود نیاز مبرم این خطه به حضور سرمایه گذاران، گرفتن امضاهای متعدد، رفت و آمد های مكرر در ادارات و شنیدن جمله آشنای "امروز برو فرا بیا" صدای متقاضیان را درآورده و آن ها را کلافه کرده است.

صیادی اضافه کرد: انتظار می رود که طرح های سرمایه گذاری با ارائه بسته های تسهیل گر حمایت و قوانین مشخصی بدون بروکراسی های دست و پاگیر وضع شود تا هم کارآفرینان و سرمایه گذاران به اهدافشان برسند و هم مسیر توسعه منطقه هموار شود.

برخی ارگان ها؛ عامل ناامیدی سرمایه گذاران

مجتبی شجاعی، فرماندار دلگان نیز در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: برخی ارگان ها نه تنها به رفع موانع تولید و سرمایه گذاری کمک نمی کنند، بلکه با قوانین دست و پاگیر، بروکراسی پیچیده و عدم دلسوزی و دغدغه لازم، مانع تولید و سرمایه گذاری و همچنین ناامید کردن سرمایه گذاران به ویژه جوانان جویای نام در عرصه تولید و سرمایه گذاری هستند.

وی ادامه داد: عدم هماهنگی برخی ارگان های دخیل در صدور مجوزها، غرق شدن در مکاتبات و نامه نگاری ها، تناقضات بخشنامه ها در دستگاه های مختلف، عدم پیگیری مناسب مشکلات سرمایه گذاران نیز از جمله مشکلات و موانع رغبت و نشاط برای سرمایه گذاری است.

به گفته این مقام مسئول، مانع دیگر، قوانین دست و پاگیر و سخت گیری های مختلف نظام بانکی در ارائه تسهیلات است که البته خود در بین بانک های مختلف  نوسان و فراز و نشیب هایی دارد.

وی اضافه کرد: ابتدا باید تکلیفمان را با این دغدغه ها حل و سپس سرمایه گذاران پرامید و پرانگیزه را وارد میدان سخت یا به تعبیری جنگ با قوانین و نبرد با سخت گیری هایی کنیم که صرفا مقداری مسئولیت پذیری و مهمتر از آن دغدغه مندی و درک شرایط  کشور و ضرورت حمایت از سرمایه گذار می تواند آن را کاهش دهد.

شجاعی اظهار کرد: الزام دستگاه های دولتی به بهره مندی از ظرفیت پنجره واحد سرمایه گذاری و تعیین تسهیل گر در برخی دستگاه های اجرایی که چرخه مجوزهای قانونی لازم برای سرمایه گذاری و تولید اشتغال هستند، راهکار رفع این مشکلات است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۱۹۱


ارسال