پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ,20 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۵
در پی بارش شدید باران؛
رودخانه های فصلی سیستان وبلوچستان جانی دوباره گرفت/ از مسدود شدن راه ها تا ریزش کوه و تلف شدن دام ها
 
طنین بارش باران بهاری و جاری شدن سیلاب در اقصی نقاط سیستان وبلوچستان علاوه بر اینکه جانی دوباره به رودخانه های فصلی بخشید، باعث خوشحالی مردم و کشاوزان شد.
به گزارش عصرهامون، روز گذشته بارش باران شدید در نقاط مختلف استان پهناور سیستان وبلوچستان موجب آبگرفتگی و انسداد مسیرها و محورهای مواصلاتی شد.

اگر چه این رحمت الهی جانی دوباره به رودخانه های فصلی بخشید و رضایت مردم و کشاورزان را به دنبال داشت امادر برخی از شهرهای این استان مانند مهرستان، قرقند، ایرانشهر، نیکشهر، خاش، سرباز و برخی دیگر از نقاط حجم بارش و سرازیر شدن آب باران باعث آبگرفتگی منازل و بروز مشکلاتی شد و در معابر شهری نیز بارش شدید موجب گرفتار شدن خودروها و زیر آب رفتن کوچه ها و خیابان‌ها شد.

تلف شدن دام ها بر اثر بارش تگرگ و رعد و برق

در جریان بارندگی‌های شدید و وقوع سیلاب طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی شدید خیابان‌ها اما، بارندگی ها در استان باعث بروز خساراتی به اماکن دامی و تلف شدن دام ها در شهرستان برخی از نقاط شد؛ به گونه ای که بارش تگرگ و رعد و برق در مناطق عشایری ریگان منجر به تلف شدن دام اهالی این منطقه و متحمل شدن خسارت به آنان شد.
 
ریزش کوه به جاده ها و مسدود شدن راه ها

بارش شدید باران در برخی دیگر از نقاط استان موجب ریزش کوه در مسیر جاده ای و مسدود شدن راه های ارتباطی شد که ریزش کوه در محور ایرانشهر-نیکشهر محدوده تنگ سرحه یک نمونه از آن به شمار می رود.

این بارندگی همچنین در برخی از مناطق منجر به جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه های فصلی و محلی شد که این اتفاق، بخش هایی از محورهای مواصلاتی مانند جاده پسکوه به خاش را مسدود کرد.

بارشهای شدید باران همچنین سبب ریزش کوه و به وجود آمدن مشکل در مسیر ارتباطی خاش به ایرانشهر در محدوده پنج کیلومتری شد.

به گفته محمدامین میربلوچزهی رییس شورای اسلامی روستای شوگه خاش، در چند ماه گذشته بی آبی و خشکسالی عرصه را بر زندگی مردم این روستا را چنان تنگ کرده بود که برخی از آنان مجبور به کوچ کردن به مکانی دیگر و به حراج گذاشتن دام هایشان شده بود که به لطف خدا بارندگی ها شامل حال مردم شد و حداقل برای مدت کوتاهی نیز می توانند با خیالی آسوده به زندگی روزمره شان در روستا بپردازند؛ با جاری شدن روان آب در سطح بیابان و وقوع سیلاب و جمع شدن آب در برکه ها و برخی بندهای خاکی تا حدودی ذخیره آب مصرفی مردم تامین می شود.

سیلاب 5 مسیر در جنوب سیستان و بلوچستان رامسدود کرد

به گفته علیرضا شهرکی، مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان، ️بارندگی‌های شدید و طغیان رودخانه‌ها سبب بسته شدن مسیر های فنوج_ کتیج، قصرقند_ نیکشهر، قصرقند به نیکشهر، ایرانشهر به خیرآباد، ایرانشهر- مهرستان و دلگان - زهکلوت شد.  
 
عملیات تخلیه آب و امدادرسانی به متاثران از سیلاب و بارندگی

 در پی بارش شدید باران در ایرانشهر و روستاهای حومه برخی از منازل دچار آبگرفتگی شدند که با همکاری سازمان های مربوطه تخلیه آب در منازل مسکونی انجام و تیم های ارزیاب با توجه به برآورد خسارات وارده اقدام به توزیع اقلام امدادی کردند.

طبق گزارش اداره مدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان وبلوچستان با توجه به تصاویر دوربین های نظارت تصویری مرکز و گزارشات دریافتی از راهداران از نظر ترافیکی تردد در محورهای اصلی استان به صورت عادی و روان است، از نظر جوی نیز با توجه به تصاویر دوربین های نظارت تصویری مرکز و گزارشات دریافتی در حال حاضر در تمامی نقاط استان به صورت نیمه ابری و تمام ابری گزارش شده است
 
گفتنی است خسارت های ناشی از بارندگی های اخیر در سیستان وبلوچستان مشخص نیست، و پس از پایان بارندگی ها و جمع آوری خسارت ها به تاسیسات زیرساختی، حوزه راه ها و سایر موارد جزییات به صورت دقیق اطلاع رسانی خواهد شد.

 انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۰۹۸


ارسال