شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۲۳
​وقتی رهبری عالمانه الگوهای اسلامی را زنده نگه می دارد؛
۱۵ خرداد؛ پیوند معنوی مردم برای مبارزه علیه استعمار و استبداد/انتخاب اصلح کابوس دشمنان را به واقعیت تبدیل می کند
 
پانزدهم خرداد ۱۳۴۲ نقطه عطف نهضت دینی و انقلاب اسلامی بود، مقاومت خستگی ناپذیر ملت ایران از سال ۴۲ تا ۵۷ ریشه در این قیام داشت که نمادی از پیوند معنوی توده های عظیم مردم برای مبارزه با ظلم و برکندن ریشه استبداد بود.
به گزارش عصرهامون؛ قیام پانزده خرداد نقطه عزیمت و سرمنشاء بسیاری از تحولات ایران، نقطه عطفی در مبارزات سیاسی و دینی انقلاب اسلامی و ثمره تلاش‌های گذشتگان به شمار می‌آید.

ابعاد و ویژگی های قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲  آن را در فهرست تاثیرگذارترین و مهم ترین رویدادهای ایران قرار داد، مردمی و خودجوش بودن قیام یکی از مهم ترین دلایل به ثمر رسیدن آن بود، رهبری منحصر به فرد و بی‌نظیر امام خمینی (ره) که دارای دارای شخصیتی ممتاز و ابعاد مختلف فکری بود سبب پیشبرد قیام شد.

مطرح شدن اسلام به عنوان یک مکتب مبارزه در این قیام یکی دیگر از ابعاد آن به شمار می آمد، مردم با الهام گرفتن از الگو‌های اسلامی دست به مبارزه با نظام مستبد و طاغوت زدند.

وقوع قیام در ماه محرم و به ویژه روز عاشورا، تشبیه شاه به یزید، رهبری روحانیت و مشارکت ‌گسترده گروه‌های مذهبی در این قیام همگی نشان دهنده اسلامی بودن مبارزه است.

همچنین یکی دیگر از ابعاد این قیام مبارزه همزمان علیه استبداد داخلی و استکبار خارجی است، امام خمینی (ره) به درستی واقف بود نهضت زمانی موفق می شود که همزمان علیه استکبار و استبداد مبارزه کند.

رویارویی با اصل نظام شاهنشاهی و مبارزه با شخص اول مملکت که ریشه مشکلات به شمار می رفت از دیگر ویژگی های این قیام تاثیربرانگیز بود، از این رو، قیام ۱۵ خرداد چهره مزورانه و منافقانه شاه را افشا و ماهیت رژیم وی را برای مردم روشن ساخت.

قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ هر چند اگرچه یک یا چند روز طول کشید، ولی به دلیل انگیزه‌هایی که داشت، به عنوان مبدا انقلاب اسلامی و منشا تحولات وسیع داخلی و بین‌المللی شد.

امام خمینی (ره) در رابطه با این قیام فرمودند: ۱۵ خرداد از خاطره‌ها محو نخواهد شد و باید در سالروز آن، هر چه بیشتر آن را زنده نگه داشت، پانزده خرداد که مصادف با دوازدهم محرم بود؛ سند زنده مخالفت شجاعانۀ ملت ایران در مقابل استبداد عمال اجانب و استعمار چپ و راست به شمار می رود.

۱۵ خرداد؛ پیوند معنوی توده های مردم برای مبارزه علیه استعمار و استبداد

محبعلی رهدار، عضو هیئت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان و مسئول بسیج اساتید استان در این زمینه به خبرنگار ما گفت: قیام پانزدهم خرداد ۱۳۴۲ مبدأ جنبش اسلامی مردم ایران علیه استعمار و استبداد به رهبری امام خمینی (ره) بود.
 
وی ادامه داد: پانزدهم خرداد نقطه عطف نهضت دینی و انقلاب اسلامی بود، مقاومت خستگی ناپذیر ملت ایران از سال ۴۲ تا ۵۷ ریشه در قیام پانزده خرداد داشت.
 
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: پانزده خرداد نمادی از پیوند معنوی توده های عظیم مردم و نمایشی از به پاخاستن مردمی است که می خواستند ریشه ظلم و ستم را از بن برکنند.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: واکنشی ناشی از احساس عمیق مذهبی ملت ایران بود که فداکاری و از خودگذشتگی خارج از وصف انسانهایی را نشان می داد که برای آرمان های الهی شان جان در کف به میدان آمده بودند.
 
رهدار تصریح کرد: قیام مردمی پانزده خرداد پایانی بود بر افسانه جدایی دین از سیاست و جنبشی ماندگار و اثرگذار در حیات و دوام انقلاب اسلامی و سرآغاز تحولاتی شگفت آور شد و به حق می توان از آن به عنوان یوم الله نام برد.
 
وی گفت: به اذعان دوست و دشمن پانزدهم خردادماه روز حماسه است، روز تولد جدید اسلام و مسلمانان، یک روز تاریخی که مردم مسلمان این کشور به خوبی رسالت خویش را به انجام رساندند و حماسه ای ماندگار را رقم زدند.

انتخاب اصلح و مشارکت حداکثری؛ تعبیر کابوس دشمنان به واقعیت

مسئول بسیج اساتید سیستان‌ و بلوچستان افزود: وقت آن رسیده که در انتخابات پیش رو در بیست و هشتم خردادماه ۱۴۰۰ همچون گذشته مردم دیندار و بصیر میهن اسلامی مان حماسه ای دیگر را رقم زنند و سکان اجرایی کشور را به فردی اصلح بسپارند و با مشارکت حداکثری کابوس دشمنان را تعبیر به واقعیت کنند.
 
رهدار بیان کرد: اشتباه وعدم تشخیص مصداق اصلح و انتخاب افراد ناکارآمد در برخی موارد در دوره های قبل دغدغه ها و نگرانی های به حقی را برای جوانان و عامه مردم به وجود آورده، دشمن نیز از این فرصت استفاده کرده و با تبلیغات بر کوس نا امیدی کوبیده است.
 
وی عنوان کرد: دغدغه و نگرانی جوانان و عامه مردم این است که فردی که مسئولیت اجرایی کشور یا شأن مشارکت تصمیم گیری در شهر و روستا را بر عهده می گیرد، کفایت و توانمندی های لازم را برای تصدی این مسئولیت های خطیر نداشته باشد.
 
این استاد دانشگاه اظهار کرد: مردم نگران این هستند فردی که در این مسئولیت ها قرار گیرد که دغدغه حل مسائل مردم را نداشته و یا مشکلات مردم و جوانان برای او ملموس نباشد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: مردم دغدغه دارند که مبادا فردی تصدی پست های کلیدی کشور، شهر و روستا را در دست بگیرد که معتقد به توان داخلی، استفاده از ظرفیت های ملی و منطقه‌ای، سرمایه انسانی و توان نخبگان جوان نباشد.
 
رهدار تصریح کرد: طبیعی است اگر افرادی که خود را در انتخابات عرضه می کنند، برنامه عملیاتی داشته باشند نه فقط شعار دهند، شفاف و بی حاشیه و از جنس مردم برای مردم باشند قطعا جوانان و عامه مردم با انگیزه و طیب خاطر پای صندوق های رای حاضر می شوند و با اشتیاق کاندیدای مدنظر خود را انتخاب می کنند.
 
وی افزود: به همین دلیل است که مقام معظم رهبری تاکید دارند؛ هر کس توان را در خود می‌بیند و برنامه دارد و به ظرفیت‌های این مرز و بوم مسلط است کاندید شود و در این عرصه انتخاباتی حضور پیدا کند.
 
رهدار بیان کرد: شرکت حداکثری در انتخابات شورای شهر نشان خواهد داد که مردم از نقش خویش در حل مسائل شهر و بوم خود آگاه هستند و رأی را هم حق شهروندی و هم تکلیف شرعی می دانند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۵۰۰


ارسال