يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ,24 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۱
یکه تازی اعتیاد در دوران کرونا با باور های غلط؛
مصرف مواد مخدر بر پیشگیری از کووید_۱۹ تاثیری ندارد/تکمیل ظرفیت تخت های بستری
 
مسئول بخشicu کووید_۱۹ بیمارستان خاتم ایرانشهر گفت: پرهیز از دورهمی ها و اجتماعات و رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی در روند مبارزه با بیماری کرونا همچنان ضروری است.
به گزارش عصرهامون به نقل از پهره؛ در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، مافیای مواد مخدر با سوءاستفاده از شرایط، اقدام به انتشار تبلیغاتی درباره تاثیر مواد مخدر و روانگردان از جمله حشیش و تریاک، شیره آن در درمان این بیماری منحوس کردند.

با توجه به این که انواع دود، حتی دخانیات، مجاری و سیستم تنفسی را آسیب‌پذیر می‌کند و هر چقدر آسیب بیشتر باشد، ریه فرد مستعد ورود و رشد ویروس بیشتری خواهد بود.

معتادان نیز از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستتد و بروز عوارض و علائم در آن‌ها بیشتر است و آن‌ها دسترسی مطلوبی به خدمات بهداشتی و مراقبتی ندارند و در صورتی که به کرونا ویروس مبتلا شوند، میزان مرگ و میر در آن‌ها به مراتب بالاتر از جمعیت عادی خواهد بود.

سمیرا هاشم‌ زایی؛ مسئول بخشicu کووید_۱۹ بیمارستان خاتم ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: با توجه به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در این روزهای اخیر ظرفیت تخت های بستری این بخش تکمیل شده است و در پذیرش بیماران جدید با مشکل مواجه شدیم.

وی افزود: بنده و همکاران کادر درمان دو دوز واکسن کرونا را تزریق کردیم و هیچ گونه مشکلی برایمان پیش نیامده است و من از شهروندان عزیز می خواهم در این زمینه به شایعاتی از قبیل آهنربایی شدن، نازایی، مرگ بعد از دو سال توجه نکنند و طبق برنامه زمان بندی کشوری واکسن شان را در اسرع وقت تزریق کنند.

هاشم زایی تصریح کرد: برخی به اشتباه تصور می کنند استفاده از مواد مخدر در پیشگیری و روند درمان کرونا تاثیر به سزایی دارد، در حالی که این طرز فکر اشتباه بوده و این گونه موادها هیچ تاثیری در درمان این بیماری ندارند.

هاشم زایی خاطرنشان کرد: چنین خود درمانی را در خصوص چند بیمار شاهد بودیم که وضعیت بیماران بدتر هم شده، حتی بیماری را هم داشتیم که با استفاده از این شیوه، کرونای شدید تری هم گرفت و پس از آن نیز درگیر ترک اعتیاد آن شدیم، این روش اصلا توصیه نمی‌شود، چرا که جدای همه مشکلات ممکن است این مواد با داروهای دیگر تداخل کرده و وضعیت بیماران را وخیم‌تر ‌کند.

وی اضافه کرد: تنها راه مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی و تزریق واکسن طبق برنامه زمان بندی کشوری است و باید همه شهروندان به خاطر سلامتی خود و خانواده هایشان به این دستورالعمل ها عمل کنند.

وی عنوان کرد: همان طور که ماسک زدن ضروری بوده، رعایت فاصله‌ گذاری های اجتماعی و پرهیز از دورهمی ها و اجتماعات هم ضروری است و هر یک از این ها حلقه‌ هایی را تشکیل می‌دهند که مانع گسترش ویروس می شود و تضعیف هر یک از این حلقه ها کل مدیریت مقابله با کرونا را از بین می برد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۲۰۱


ارسال