پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ,21 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
سعید نمکی گفت: به شدت نسبت به مسئولین سطح استان اعتراض دارم به چه دلیل باید بیماران ‏کمبود اکسیژن داشته باشند با ‏اینکه 400-300 لیتر ارسال کرده ام و شما یک بیمارستان را اینگونه ‏گذاشته اید.
 به گزارش عصرهامون، سعید نمکی، وزیر بهداشت  و درمان در دومین روز از سفر خود به سیستان وبلوچستان عازم شهرستان های سراوان و ایرانشهر برای بازدید از زیرساخت های بهداشت و درمان و بیمارستان‌های کرونایی شد.

وی پس از بهره برداری رسمی از بخش های بیمارستان ایرانمهر سراوان در جلسه ستاد مدیریت کرونای این شهرستان گفت: امروز در نقطه ای از سرزمین مقدس جمهوری اسلامی هستیم که شاید محروم ترین و نیازمندترین نقطه این ‏سرزمین بود.

وی افزود: روزگاری برخورداری از مجموعه درمانی مجهزی در  سطح بیمارستان ایرانمهر با  6 اتاق عمل و سی تی اسکن و ام آر ای برای ما در حد رویا بود، خوشحالیم که این رویا محقق شد، هر چند شان مردم ما بیشتر از این است.

نمکی بیان کرد: اگر واقع بینانه تر به مسائل بنگریم بیمارستانی که امروز تحویل می شود با بودجه دولت راه اندازی شده است ‏در تامین اعتبار آن یکسری بیمارستان ها را به عنوان بیمارستان جایگزین مصوب کرده ایم و موافقت نامه ها ‏براین مبنا بوده که رئیس دانشگاه آن را امضا کرده است.

وی ادامه داد: بیمارستان های جایگزین بیمارستان های جدیدی هستند که وقتی ساختمان‌شان تکمیل می شود، نیروی انسانی و تجهیزات آنها از بیمارستان قدیمی تامین می شود و به مرور زمان نیروی انسانی و.تجهیزاتشان بهبود می یابد.

متخلفان را مورد توبیخ قرار می دهم

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه وقتی امکانات مهیا است نباید بیمار کرونایی زیر پنکه باشد، تصریح کرد: امروز دستور خرید اسپیلت را صادر کرده ام، وقتی بیمارستان 220 تختخوابه دارید نباید بیمار با پنکه در بیمارستان مواجه باشد، به شدت به مسئولین سطح استان اعتراض دارم به چه دلیل باید بیماران ‏کمبود اکسیژن داشته باشند با اینکه 400-300 لیتر ارسال کرده ام و شما یک بیمارستان را اینگونه معطل ‏گذاشته اید.

وی خاطرنشان کرد: به محض برگشت به سمت تهران حتما این موضوع را بررسی و متخلفان را مورد توبیخ قرار می دهم قرار نیست بیمارستان مدت ها آماده باشد و شما با پنکه ‏مریض اداره کنید.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه همین امروز این امکانات برای مریضی که روی تخت است فراهم و کمبودها باید جبران شود، گفت: واقعیت امر این است شما باید از این ظرفیت بیت المال استفاده کنید اگر نیروی انسانی و سایر امکانات می ‏خواهید سریع تعیین تکلیف و به ما اعلام کنید آن مجموعه لازم را در حد نرمال برای دسترسی به مردم ‏نگه داریم، اما مبنا این نیست این بیمارستان بلااستفاده بماند این بزرگترین ظلم به مردم منطقه است و هرکس ‏این کار را کرده  بدون استثنا با آن برخورد می کنم.

وی افزود: بیمارستانی که در اینجا دیدم در تهران ندیده ام ، اگر این بیمارستان به هر دلیلی بلااستفاده ‏مانده شما مقصر هستید و من برخورد می کنم، اینجا باید زودتر راه اندازی شده ودر اختیار مردم قرار گیرد.

نمکی همچنین با دستور به بابایی برای پیگیری مشکلات بیمارستان های درمان بستر در منطقه سیب و سوران و مهرستان، اذعان کرد: این مراکز باید تا یک ماه آینده مورد بهره برداری قرار گیرد هر امکاناتی هم بخواهد بسیج می کنم تا این دو بیمارستان به ‏بهره برداری برسد.

وی خاطرنشان کرد: از نظر کیت، دارو و امکانات قطعا این منطقه را در می یابیم قول می دهم یک روز هم نگذارم مشکل در این زمینه ‏داشته باشید ولی تقاضا دارم از بزرگان و پیشکسوتان و روحانیون که مردم را توصیه به رعایت پروتکل های ‏بهداشتی کنند .

نمکی با گلایه از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در استان، گفت: این مردم همیشه پای کار بوده و هستند در هر جا نیاز بوده از جان و دل برای نظام کم نگذاشته اند اما باید بزرگان و سران طوایف آنان را راهنمایی کنند، یک خیزی در منطقه همزمان با عید فطر و خیز دوم در انتخابات شهر و روستا، ضیافت ها،دورهمی ها و سُفرهای ‏آنچنانی درست شد، پروتکل ها وقتی رعایت نشود مدافعین سلامت، کادر اورژانس یا مریضی که زیر پنکه است چه گونه باید تحمل کند.

 رعایت،  هدایت و حمایت، 3 رفتار تاریخ ساز مقام معظم رهبری در همه گیری کرونا

وی خاطرنشان کرد: ‏این نیست که فقط از یک بیمار عذرخواهی کنم و غصه بخورم نه من از پرسنل خود نیز شرمسار و نگران تاب آوری نظام سلامت هستم؛ ما خدمت گذاران مردم هستیم  بنده به عنوان سرباز مدافع سلامت چگونه ‏به این افسر و سرباز خط مقدم بگویم منصفانه نگاه کنید؛ خانواده مدافع سلامت می گویند پدر مادر خواهر ‏و بردار من به چه دلیل از دست رفت باید بگویم ببخشید به علت بی دقتی دیگران و بی توجهی برخی از ‏مسئولان؛ من از مردم هیچوقت گلایه ندارم مردم همیشه خوب و مهربان و فداکار و باگذشت بوده و شهید دادند ‏و همراهی کردند.

وی تصریح کرد: از ریش سفیدان، بزرگان، روحانیون منطقه خواهش دارم در رعایت پروتکل ها مردم را هدایت ‏کنند، کاری که مقام معظم رهبری انجام دادند، ایشان  هم در زمینه رعایت شیوه های بهداشتی هم در زمینه هدایت بسیج ملی مبارزه با کرونا و هم در زمینه حمایت از مدافعان سلامت هیچ نقطه ابهامی باقی نگذاشتند؛ اگر نبود این مراعات، رعایت، هدایت و حمایت ما خیلی جاها کم می آوردیم خواهش من ‏این است علما و روحانیون اهل تسنن منطقه سعی و در این رابطه به ما کمک کنند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه واکسن قطعا مرگ و میرها را کم و در این موج ها آسیب ها را کم تر می کند، گفت: سیستان وبلوچستان اولین استانی ‏است که واکسن را از 50 سالگی شروع کرده ایم این را به 40 سال نیز می رسانیم و به گروه های پایین تر می ‏رسانیم.

کمبود واکسن، دارو و منابع دلیل کم ‏خدمتی به مردم نیست

وی ادامه داد: استان سیستان وبلوچستان اولین دروازه ورود ما به سن های پایین تر است تا جمعیت بیشتری را از آسیب پذیری ‏حفاظت کنیم، خواهش من این است مردم را ترغیب و تشویق به واکسیناسیون کنید این کار را هم نمایندگان هم پیشکسوتان و ‏روحانیون و بزرگان اهل تسنن و تشیع انجام دهند، هرچه قدر واکسن تزریق کنید برای شما بیشتر واکسن ارسال می کنم.

وی تاکید کرد: کمبود واکسن، دارو و منابع دلیل کم ‏خدمتی به مردم نیست.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه دیشب خبری دریافت کردم که یک بانوی بزرگوار به دلیلی فوت کردند، تاکید کرد: آقای جان بابایی و خانم عابدینی که از ‏فوق تخصص های برجسته بیمارستان مسیح هستند و بیش از 8-7 هزار بیمار را مداوا کرده اند مسئولیت داده ام ‏تا پرونده را رسیدگی کنند و در صورتی که قصور پزشکی صورت گرفته باشد طبق قانون برخورد صورت پذیرد.

نمکی بیان کرد: کووید 19 ویروسی است که چهره های بسیار متفاوت دارد علیرغم اینکه مریض می آید و هیچ ‏علامت دیگری ندارد و از دید ما مداوا شده به خانه می رود بعد از یک ساعت یا دو روز به علت یک لخته که از ‏گوشه ای از عروق دچار آمبولی ریه یا سکته مغزی و قلبی شده و هنگامی که به بیمارستان می آید دیگر کاری از دست ما بر نمی آید .


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۶۸۵


ارسال