پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ,21 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۴
جدال جنوب شرق با سویه جهش یافته؛
ورود اتباع بیگانه به سیستان و بلوچستان ادامه دارد/ کنترل مرز؛ اقدامی که برای کاهش کرونای دلتا ضروری است
 
سویه دلتا کماکان در سیستان و بلوچستان افراد زیادی را به بیماری مبتلا می کند و خانواده های زیادی سوگوار از دست دادن عزیزانشان می شوند، در این میان ترددها از مرزهای استان همچنان ادامه دارد و اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان وارد ایران می شوند.
به گزارش عصرهامون؛ کرونا در سیستان و بلوچستان با همان سرعت یک ماه گذشته می تازد، اگرچه برخی از روزها آمار مبتلایان به زیر هزار می رسد، اما این اتفاق به ندرت رخ می دهد.

تعداد کسانی هم که هر روز بر اثر بیماری کرونا جان می دهند هنوز حدود ۲۰ نفر را شامل می شود و نشان می دهد، به رغم اقدامات انجام شده، تعطیلی و اعمال قرنطینه های جدی، سیستان و بلوچستان کماکان درگیر کروناست.

در این میان ترددها از مرزهای استان همچنان ادامه دارد و اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان وارد ایران می شوند که احتمال ابتلای آن ها به بیماری وجود دارد و لازم است اقدامات سختگیرانه تری برای ورود آن ها در نظر گرفته شود تا بتوان روند شیوع کرونا در استان را کنترل کرد.

فعلا در قله پیک موج ثابت هستیم

به گفته علیرضا شهرکی، مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان، پیش از این در گفت و گو با خبرنگار ما ابتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان نسبت به روزهای گذشته روند کاهشی داشته است اما با این وجود فعلا در قله پیک موج ثابت هستیم و هنوز نمی توانیم بگوییم از پیک گذر کرده ایم، زیرا تعداد بستری شدگان هنوز هم بیش از پیش بینی ظرفیت های بیمارستانی است.

بر این اساس باید گفت؛ سویه دلتا کماکان در سیستان و بلوچستان افراد زیادی را به بیماری مبتلا می کند و خانواده های زیادی سوگوار از دست دادن عزیزانشان می شوند و نشان می دهد که هنوز استان به آرامش لازم ناشی از مقابله با کرونا نرسیده است.

۸۰ درصد افرادی که از پاکستان و افغانستان وارد سیستان و بلوچستان به کرونا آلوده هستند

در این زمینه حبیب اله دهمرده، عضو مجمع نمایندگان سیستان‌ و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی به یکی از رسانه ها بیان کرد: کاهش میزان شیوع بیماری کرونا در این منطقه تنها از طریق کنترل مرزها امکانپذیر است.

وی ادامه داد: ۸۰ درصد افرادی که از پاکستان و افغانستان از طریق مرز وارد سیستان و بلوچستان می‌شوند به ویروس کرونا آلوده هستند.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مهمترین مشکل کنونی سیستان و بلوچستان نحوه و میزان تردد از مرز است و اگر نتوانیم مانع تداوم این روند شویم، نمی‌توانیم مشکل شیوع کرونا در این منطقه را حل کنیم.

دهمرده اظهار کرد: وزارت کشور و دیگر دستگاه‌های مربوطه باید دست به دست یکدیگر بدهند و برای کاهش میزان تردد از مرزهای این استان وارد عمل شوند.

وی تصریح کرد: البته ارتش، سپاه و نیروی انتظامی برای کمک به مردم این منطقه ورود پیدا کرده‌اند و با تامین تجهیزات لازم باعث کاهش میزان شیوع کرونا در این منطقه شده‌اند اما تا زمانی که تردد از مرز کاهش پیدا نکند نمی‌توان شیوع این بیماری را در این استان به خوبی کنترل کرد.

وزارت کشور مرز را کنترل کند

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، تصریح کرد: در این منطقه که اغلب خانواده‌ها پُرجمعیت هستند وقتی یک نفر به کرونا مبتلا شود دیگر اعضای خانواده را نیز به این ویروس آلوده می‌کند و ورود اتباع افغانستانی و پاکستانی از مرز نیز بر این مشکل دامن زده است که می‌طلبد وزارت کشور در این حوزه به وظیفه خود عمل کند.

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: البته ما در این مدت محدود امیدی به اینکه وزارت کشور برای کنترل مرز اقدام مطلوبی انجام دهد، نداریم، بنابراین باید منتظر بمانیم تا دولت آینده برای این مهم تصمیماتی را اتخاذ کند.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۱۶۱


ارسال