حال های ناخوشی که زیر یک سقف خوش نمی شوند؛

گرانی به ایستگاه روانشناسان هم رسید/ هیچ؛ سهم خدمات مشاوره ای از چتر حمایت بیمه

15 شهريور 1400 ساعت 8:30

مشاوره پیش از ازدواج و در طول زندگی مشترک می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات زوجین شود و آن ها را به ادامه زندگی تشویق کند و آمار طلاق در جامعه را کاهش دهد، اما گرانی خدمات مشاوره ای به ویژه در کلینیک های غیردولتی اجازه استفاده از این خدمات را به بسیاری از افراد نمی دهد.


به گزارش عصرهامون؛ اهمیت مشاوره های پیش از ازدواج برای شناخت بهتر از فرد مقابل و مشاوره خانواده در دوران زندگی مشترک هر روز بیش از گذشته خود را نشان می دهد. 

بسیاری از افراد هستند که از خدمات کلینیک ها و مراکز مشاوره ای استفاده می کنند و توانسته اند در برخی از امور خود به توفیق برسند و زندگی شادتر همراه با روابط صمیمی تر داشته باشند. 

در این میان بسیاری از افراد هم هستند که اگرچه می دانند مشاوره می تواند به آن ها در بهبود شرایط زندگی کمک کند اما به سراغ آن نمی روند، زیرا توان پرداخت هزینه های گزاف آن را ندارند. 

گرانی خدمات مشاوره؛ سدی محکم در برابر مراجعه کنندگان

یکی از شهروندان زاهدانی در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: در هفت سال زندگی مشترک تاکنون سه بار به مشاور مراجعه کردم، انتخاب مشاور خوب می تواند سبب بهبود روابط زن و شوهر شود و راهنمایی های ویژه و تخصصی آن ها می تواند راه را برای تصمیم گیری بهتر هموار کند. 

وی ادامه داد: در این مراجعات که یکی در سال ۹۶ و دیگری در ۹۹ و آخرین مراجعه در سال ۱۴۰۰ بود به ترتیب برای هر ۴۵ دقیقه وقت مشاوره ۳۵، ۱۵۰ و ۱۶۰ هزار تومان پرداخت کردم، به جز مشاوره دوم که تاثیر چندانی بر احوالاتم نداشت در دو مشاوره دیگر توانستم تا حدی بهبود یابم و شرایط زندگی ام را مدیریت کنم.

این بانوی زاهدانی اظهار کرد: با توجه به اینکه شاغل نیستم برای تامین هزینه های هر جلسه مشاوره مشکل دارم و به همین دلیل نمی توانم هر چند وقت یک بار برای حل مشکلاتم به مشاور مراجعه کنم و زمانی که کارد به استخوانم می رسد و می دانم دیگر نمی توانم بیش از این تحمل کنم راهی مرکز مشاوره می شوم.

یکی دیگر از بانوان جوان زاهدانی به خبرنگار ما بیان کرد: برای تصمیم گیری در ازدواج با خواستگاری که داشتم چهار جلسه به مشاور مراجعه کردم و به رغم اصرار والدین برای جواب مثبت، با توجه به راهنمایی های مشاور جواب منفی دادم و اکنون خوشحالم که زندگی اشتباهی را آغاز نکردم، دانشجو هستم و هزینه مراجعه به مرکز مشاوره را از پدرم دریافت کردم، اما باید اقرار کرد که جلسه ای ۱۲۰ هزار تومان بسیار زیاد است و بسیاری از افراد از ادامه مشاوره منصرف می شوند. 

یکی از آقایان هم به خبرنگار ما بیان کرد: اوایل زندگی مشترک به دلیل عدم شناخت کافی از همدیگر با همسرم دچار تنش های بسیار زیادی بودیم، به طوریکه هنوز یک ماه از برگزاری جشن ازدواج نگذشته بود و همسرم حرف از جدایی می زد، با اصرار او به مرکز مشاوره رفتیم و اگرچه هزینه زیادی را متحمل شدم اما توانستیم تنش ها را برطرف کنیم و حالا با گذشت چهار سال و داشتن فرزند احساس خوشبختی می کنم. 

مراجعان نیازمند مشمول خدمات رایگان مراکز مشاوره دولتی می شوند

رفیع حسینی، معاون امور توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: هزینه خدمات ارائه شده در مراکز غیردولتی مشاوره بر اساس تعرفه مصوب هیئت وزیران برای هر دقیقه با مدرک کارشناسی ارشد ۱۳۰ هزار تومان و برای مدرک دکتری ۱۸۷ هزار تومان است.

این مقام مسئول اظهار کرد: هر مراجعه کننده می تواند از خدمات مشاوره دولتی با تعرفه ای تا یک هشتم تعرفه های غیردولتی و در مورد مددجویان و نیازمندان به صورت رایگان استفاده کند.

وی عنوان کرد: مراجعان نیازمند می توانند از خدمات یارانه مشاوره که از طریق سازمان پرداخت می شود استفاده کنند.

معاون امور توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: در دوران کرونا و با توجه به افزایش مشکلات روانشناختی، مراکز مشاوره تلفنی و مجازی در این زمینه کمک شایانی کرده و می کند و افراد می توانند از این طریق مشاوره های لازم را دریافت کنند. 

دسترسی زوجین به مشاور هموار شود و هزینه ها کاهش یابد

مریم  بجدی، روانشناس عمومی نیز در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: بی تردید نقش انکار ناپذیر مشاوره ها در کاهش طلاق چه پیش از ازدواج و چه پس از آن بر هیچ کس پوشیده نیست.

وی عنوان کرد: واقعیت این است که بسیاری از جوانان بدون اینکه مهارت لازم برای تشکیل خانواده را داشته باشند، ازدواج می‌کنند و در زندگی مشترک اولین بحران‌ها آنها را از پا در می آورد و کارشان را به طلاق می‌کشاند.

روانشناس عمومی ادامه داد: اگر افراد قبل و بعد از ازدواج به مشاور مراجعه کنند، تا حد زیادی مسائل آنها قابل حل است، در حالی که اکنون بسیاری از افراد به اهمیت مشاوره واقفند، اما گرانی این نوع خدمات باعث می‌شود همچنان درصد بالایی از افراد چه قبل و چه بعد از ازدواج نتوانند از آن استفاده کنند.

بجدی افزود: با توجه به اینکه مشاوره تا حد زیادی در دوام زندگی مشترک موثر است، باید راهکارهایی هم برای دسترسی آسان زوجین و خانواده ها به مشاور ایجاد شود تا بتوانند از راهنمایی های تخصص یک فرد کارشناس در امور خود استفاده کنند.

انتهای پیام/ 


کد مطلب: 141299

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/report/141299/گرانی-ایستگاه-روانشناسان-هم-رسید-هیچ-سهم-خدمات-مشاوره-چتر-حمایت-بیمه

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/