دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ,18 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۸
دردی که در رگ و خون نشسته است؛
استشمام بوی مرگ در مرداب اعتیاد/چگونه ناجی اطرافیان برای رهایی از منجلاب مواد مخدر باشیم؟
 
اعتیاد به مواد مخدر دردی است که در رگ و خون نشسته و زندگی بسیاری از مردم را تباه می کند، وضعیتی شکننده اما قابل تغییر، بنابراین در این مطلب به روش های رهایی معتادان از این منجلاب پرداختیم.
به گزارش عصرهامون؛ دنیای اعتیاد، عجیب است و شکننده، هم خود فرد را غرق می کند و هم خانواده را متاثر، دنیایی پر از نمی دانم و باورهای غلط، وضعیتی سخت که همه زندگی فرد را  تحت تاثیر قرار می دهد، حتی لذت پدر یا مادر شدن را ...
 
بسیار هستند خانواده هایی که به دلیل اعتیاد از بچه دار شدن محروم شده اند، یا این که فرزندانشان در دنیایی پر از تلخی رشد کرده اند، برخی هم ادامه دهنده راه پدر یا مادر ...
 
افرادی که قبل از فرو رفتن در منجلاب اعتیاد، زندگی سراسر زیبایی را تجربه کرده اند، زیبایی هایی که در آن از خماری، درد کشیدن، تنش و ... خبری نبود.  
 
مردها و زنانی بسیاری از آن ها میل به ترک و برگشتن به زندگی عادی دارند، اما نمی‌توانند اراده کنند و از دام اعتیاد رها شوند و دنیای متلاطمشان را آرام کنند، در این شرایط دوستان، خانواده و دیگر نزدیکان می توانند بهترین ناجی وی برای رهایی از این مرداب باشند.
 
نقش نزدیکان برای رهایی از مرداب اعتیاد
 
رضا وردانی، درمانگر اعتیاد در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: ممکن است در زندگی با مواردی برخورد کنید که یکی از دوستان شما درگیر مصرف مواد است، این دوست می‌تواند از نزدیکان، اقوام، برادر، دوستان و همکاران یا همکلاسی‌های تان باشد. شما که تاکنون توانایی‌های خود را برای مقابله با نه گفتن و تعارف دیگران برای مصرف مواد تقویت کرده اید و می دانید، در صورت اصرار آنها چگونه عمل کنید، اکنون نقش دیگری نیز دارید.
 
وی ادامه داد: اگر یکی از همکاران یا اقوام تان مبادرت به مصرف مواد می کند از شما انتظار می‌رود که دوست خوبی باشید و به وی را به مراکز باتجربه در این موضوع راهنمایی و به او کمک کنید تا ترک کند.
 
خطرات و عواقب مصرف مواد را شرح دهید
 
این کارشناس اظهار کرد: در همین راستا خطرات و عواقب مصرف مواد را برای او شرح دهید. یکی از علل درگیری در اعتیاد و ادامه آن عدم آگاهی است، احتمال دارد فرد علاوه بر اینکه از خطرات جسمی و روانی مصرف مواد اطلاع ندارد، از آثار آن بر سایر اعضای خانواده (برای مثال برادر کوچکتر یا خواهری که در انتظار ازدواج است) بی خبر باشد.
 
وی گفت: برای فرد توضیح دهید که با ترک اعتیاد عوارض جسمی (علائم ترک) به زودی برطرف می گردد، وی سلامتی و توانایی بدنی خود را بازخواهد یافت و در ادامه درمان، شخصیت اش نیز سلامت خود را به دست خواهد آورد.
 
وردانی اظهار کرد: به توضیح دهید که به او کمک خواهد شد که با تحمل کمترین مشکلات، اعتیاد خود را کنار بگذارند. افراد آموزش دیده، داروها و روش‌های جدیدی که اکنون به کار گرفته می شوند به وی کمک می‌کنند تا بتواند درد و بی قراری ناشی از ترک را کاهش دهد.
 
به افراد معتاد اطمینان دهید که می توانند موفق شوند
 
وی اضافه کرد: دوست تان را مطمئن کنید که با تصمیم قطعی، می تواند موفق شود، برای او توضیح دهید افراد زیادی هستند که در این راه موفق بوده اند، یادآوری کنید که هر چه زودتر اقدام کند. هر چه فرد دیرتر اقدام کند، عده بیشتری از اعتیاد وی باخبر می‌شوند و موقعیت اش در نزد اطرافیان خراب‌تر می‌شود.
 
این درمانگر اعتیاد افزود: از او بخواهید از خانواده و نزدیکان کمک بگیرد، مشکل خود را با آنها در میان بگذارد. روابط خود را با خانواده تقویت و رابطه اش را با دوستان مصرف کننده اش قطع کند؛ توجه فرد را به این موضوع جلب کنید که با ترک اعتیاد، دوستان جدیدی پیدا می‌کند. رابطه اش با خانواده و اطرافیان بهبود می یابد و در جمع آنها پذیرفته می شود.

مشوق و راهنما باشید
 

وی ادامه داد: فرد را به کوشش برای ترک تشویق کنید تا حتی در صورت عدم موفقیت قبلی باز هم تلاش کند. به او گوشزد کنید که بسیاری از افراد پس از چند مرتبه موفق شده اند.
 
وردانی گفت: او را به این به یکی از مراکز معتبر درمان اعتیاد راهنمایی کنید و بخواهید هر چه سریعتر برای درمان اقدام کند. در حال حاضر درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها و مراکز مختلفی برای ترک اعتیاد مجوز گرفته و در این زمینه فعالیت دارند. فرد معتاد می‌تواند به راحتی مراحل درمان را سپری کند، در ضمن خانواده ها نیز که نقش بسیار مهمی در درمان بیمار دارند، در این راستا موارد مورد نیاز را بیاموزند و بیمار را همراهی کنند.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۸۰۱


ارسال