سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ,30 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
مشاوره های ناصحیح و غیر تخصصی در شبکه های اجتماعی می تواند سبب دور شدن همسران از یکدیگرو برقراری ارتباط های غیر مجاز صوتی و تصویری شود که در بسیاری از موارد طلاق عاطفی همسران را به دنبال دارد.
به گزارش عصرهامون؛ در سال های اخیر اینترنت به تدریج جای خود را در زندگی امروزه باز کرده و به یکی ازمحبوب ترین ابزارهای اطلاعاتی و ارتباطی بدل شده است.

ویژگیهای منحصر به فرد اینترنت و فضای مجازی سبب تحول و دگرگونی عظیمی در روابط و تعاملات انسانی شده و همه عرصه های ارتباط انسان را با فرصت ها و چالش های بحث برانگیزی مواجه کرده است.

با اندکی جستجو در میان صفحات اینستاگرامی می توان به پیج هایی رسید که خدمات مشاوره ای ارائه می دهند، برخی در دنیای واقعی هم روانشناس هستند و برخی با تجربه هایی که کسب کرده اند مخاطبان خود را راهنمایی می کنند و تنها در فضای مجازی نام روانشناس را یدک می کشند.

عده ای هم صرفا با به اشتراک گذاشتن داستان های زندگی افراد، از دیگر دنبال کنندگان می خواهند فرد مورد نظر را راهنمایی کنند و آن ها هم در قالب نظرات کاملا غیرتخصصی و برگرفته از احساس و تجربیات شخصی خود به مشاوره های غیرتخصصی می پردازند.

گاهی هم دنبال کنندگان در قالب توهین و ناسزا نظراتی را برای فردی که داستان زندگی اش را به اشتراک گذاشته ارسال می کنند که می تواند تبعات روانی بدی را برای وی داشته باشد.

برخی برای روابط غیر متعارف خود از بستر شبکه های اجتماعی و تجربه های دیگر افراد استفاده می کنند و عده ای هم به دلیل عدم دسترسی به مشاور و ناتوانی مالی به این صفحات مجازی پناه می آورند تا مشکلی را که در زندگی مشترک خود دارند حل کنند.

اما توصیه ها و مشاوره هایی که از طریق صفحات مجازی به افراد ارائه می شود تا چه حد می تواند اصولی باشد و آن ها را از بحرانی که در آن دچار شده اند نجات دهد؟

با اندکی جستجو در میان این صفحات و نظرات غیرتخصی ارائه شده از سوی دنبال کنندگان می توان گفت این نظرات به هیچ وجه نمی تواند ضامن حل بحران و چالش زندگی افراد شود، زیرا نسخه هایی که در این صفحات پیچیده می شود قابل تعمیم به همه افراد نیست و گاهی نتایج عکس در پی دارد و فرد را می تواند وارد مراحل بحرانی تری از زندگی کند.

نظرات غیرتخصصی با چاشنی توهین و ناسزا

اسماعیلی، یکی از شهروندان زاهدانی در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: علاقه زیادی به صفحات روانشناسی و داستان زندگی در اینستاگرام دارم و گاهی علاوه بر خواندن مشکلات مردم، نظرات دنبال کنندگان را هم می خوانم که برخی از آن ها بدون رعایت شرایط روحی فرد، با انواع توهین ها و ناسزاها او را شماتت می کنند.

میری یکی دیگر از شهروندان زاهدانی نیز در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: ادمین برخی از پیج ها به عنوان روانشناس فرد را راهنمایی می کند، اما آیا این نظرات کارشناسانه است و یا می تواند برای فرد مفید باشد؟ افراد زیادی بودند که با اتکا به نظرات عنوان شده در این پیج ها در زندگی خود دچار مشکل شدند.

حتی اگر یک روانشناس فرد را در صفحات اینستاگرامی راهنمایی کند، به دلیل اینکه اشراف کاملی به مشکلات روحی و روانی او ندارد و به صورت چهره به چهره با وی سخن نگفته است، نمی تواند راهنمایی های کاملی را به او ارائه دهد و به دلیل اینکه اغلب این خدمات رایگان و در قبال لایک و جذب فالوور انجام می شود آن چنان که باید بازدهی ندارد.

مشاوره های غیرتخصصی آسیب زا در قالب شبکه های اجتماعی

مهدیه حسین زاده، روانشناس عمومی در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: تاثیر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در روابط همسران بستگی به مقطع زمانی دارد که زوجین در آن به سر می‌برند.

وی ادامه داد: مثلا زمانی که زوج به تازگی با هم آشنا شده اند و تجربه زیست مشترک خود را آغاز نکرده باشند، استفاده از شبکه های اجتماعی به عنوان پل ارتباطی برای برقراری ارتباط میان آن ها به شمار می‌رود و پیام های اینترنتی می ‌توانند نقشی به سان نامه نگاری عاشقانه سنتی ایفا کند.

این روانشناس عمومی بیان کرد: اما اگر بعد از ازدواج و در فضای زندگی مشترک که افراد نیاز به تعامل رو در رو دارند، یکی از زوجین نتواند رفتار مناسب با موقعیت را جایگزین ارتباط با اینترنت کند مشکل جدی در فضای تعاملی با همسر ایجاد شده و اثرات مخربی بر سلامت روابط زوجین و دوام زندگی خواهد گذاشت.

حسین زاده تصریح کرد: با توسعه روزافزون فضای مجازی شبکه های اجتماعی به موقعیتی برای دریافت مشاوره های غیر تخصصی تبدیل شده اند.

وی گفت: ورود به شبکه های اجتماعی با اهداف مختلفی انجام می شود، به دلیل عدم فرهنگ سازی و نبود سواد رسانه ای کافی در افراد مختلف جامعه، در حال حاضر ضررهای شبکه های اجتماعی بیشتر از فواید آن شده است.

این روانشناس عمومی تصریح کرد: عده ای سود جو نیز برای جذب فالوور، از افراد ساده لوح و ناآگاه سوءاستفاده می کنند که این به ضرر زندگی فرد می شود.

حسین زاده بیان کرد: مشاوره های ناصحیح و غیر تخصصی در شبکه های اجتماعی می تواند باعث دور شدن همسران از یکدیگرو برقراری ارتباط های غیر مجاز صوتی و تصویری شود.

وی اظهار کرد: به علاوه همسران با مطالب دروغین، تصاویر و نمایش زندگی های غیرواقعی، به مقایسه زندگی های خود با آن ها می پردازند، مشاوران مجازی که اغلب دروغین هم هستند فرد را به طلاق سوق می دهند در حالی که در مشاوره های تخصصی ریشه های منفی شناسایی می شود و مشاور به حل تعارضات می پردازد و زوجین را به سازش دعوت می کند.

شبکه های اجتماعی طلاق عاطفی همسران را به دنبال دارد

این روانشناس عمومی گفت: فعالیت نادرست و خارج از چهارچوب های اخلاقی و تعهدات خانوادگی، می تواند مشکلاتی را برای روابط همسران به وجود آورد، متاسفانه فعالیت های نابجا در شبکه های اجتماعی از سوی هر کدام از زوجین می تواند سبب افزایش ناسازگاری، بی اعتمادی و دروغگویی میان اعضای خانواده و کاهش ارتباط های کلامی و چهره به چهره در خانواده شود.

حسین زاده بیان کرد: طبق آمارهایی که هر روز می شنویم، بسیاری از طلاق هایی که در دادگاه های خانوادگی ثبت می شود، به دلیل استفاده نابجا از شبکه های اجتماعی است.

وی افزود: زمانی که هر کدام از همسران سرگرم استفاده از شبکه های مجازی به مدت طولانی و کنترل نشده هستند، در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده و آرامش را که لازمه اصلی حفظ خانواده است، از بین می برند.

این روانشناس عمومی اظهار کرد: متاسفانه فعالیت در شبکه های اجتماعی باعث شده تا برخی از متاهل ها، همانند مجردها رفتار کنند، و در نتیجه دیگر احساس مسئولیت در قبال خانواده نمی‌کنند و باعث ایجاد فاصله گرفتن اخلاق در جامعه می‌شود که منجر به شکل‌گیری دوستی های نابه‌جا و غیراخلاقی و در نهایت سرگرم شدن در این شبکه ها منجر به طلاق عاطفی بین همسران می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۰۱۵


ارسال