بهارِ دل‌ها آمد؛

وحدت؛ دژی محکم در برابر مستکبران/پیامبر مهربانی ها (ص)؛ الگوی تمام نمای همه عصرها و نسل‌ها هستند

2 آبان 1400 ساعت 0:00

وحدت دژی محکم در برابر مستکبرانی است که با همه توان برای از بین بردن و ضعیف کردن اسلام تلاش می کنند، درسی بزرگ که پیامبر مهربانی ها (ص) به عنوان الگوی تمام نمای همه عصرها و نسل‌ها به مسلمانان آموختند.


به گزارش عصرهامون؛ امروز سالروز ولادت پیامبر مهربانی‌هاست، رسولی که جلوه بی نظیر رحمت و مودت، صداقت و دانش هستند، آری امروز روزی است برای یادآوری رحمت جاویدان الهی بر زمینیان و بشارت مغفرت برای گناهکاران، پیامبری که در دوران جاهلیت عرب به فرمان خداوند سکان‌دار دگرگونی شدند.
 
رسولی که وحدت و انسجام یکی از دغدغه‌های اصلی در زمان حیات سیاسی و اجتماعی شان بودند، آمدند تا الگویی تمام نما برای همه مردمان جهان باشند.

پیامبر رحمت و مهربانی که محبت و اشاعه اخلاق و معرفت را سرلوحه دعوت خویش قرار دادند و اسوه و الگوی آدمی در تمام قرون و اعصار شدند.

اسوه ای بی نظیر که تلاش برای وحدت درسی است که به مسلمانان آموختند و اما در این میان ایرانیان با انسجام و همدلی شان نشان دادند که میهن اسلامی مان آیینه تمام نمای وحدت اقوام و مذاهب است.
 
هفت اصل مهم برای برقراری وحدت در جامعه اسلامی 

حجت الاسلام علیرضا اصغری حسامیه، کارشناس مسائل مذهبی درباره نوع نگاه به وحدت در جامعه اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: ما اگر انتظار داشته باشیم که اهل سنت از عقایدشان دست بردارند و شیعه شوند یا شیعیان به مذهب تسنن روی بیاورند، به طور قطع انتظار اشتباهی است، بلکه منظور از وحدت یعنی تکیه و توجه کردن به نقاط مشترک مذاهب برای تقویت دین مبین اسلام و مضاعف شدن قدرت جهان اسلام است.
 
وی با بیان این که نکته دوم درباره محل بروز وحدت اسلامی است، ادامه داد: مسلمانان در جاهایی که لازم است نمایش وحدت اسلامی داشته باشند، در آنجا یکپارچگی و همدلی را به هم نشان می دهند و نیازی نیست که ما در همه شئونات زندگی بخواهیم وحدت را تعریف کنیم، بلکه جاهایی که لازم باشد، جهت تقویت و یکپارچه و قدرتمند شدن اسلام نشان دهیم که مشترکاتی داریم و در مشترکات کنار هم هستیم.
 
این کارشناس با بیان این که نکته سوم درباره افرادی که قرار است با هم وحدت و یکپارچگی داشته باشند، اظهار کرد: کسانی می توانند با هم وحدت داشته باشند که نقاط مشترکی دارند، اینکه به وحدت بین فرق اسلامی به خصوص شیعه و سنی اصرار می شود به این دلیل است که مشترکات زیادی با هم داریم. اما هیچ گاه سراغ وحدت با داعش و وهابیت نمی رویم، چراکه نقاط مشترکی با همدیگر نداریم، توحید، نبوت، نگاهمان به قرآن و پیامبر اکرم (ص) یکی نیست، اما با جهان اهل سنت به شدت وجه و نقاط مشترک داریم.
 
وی با تاکید بر این که طبیعی است با کسانی که نقاط مشترک فراوانی داریم بتوانیم وحدت داشته باشیم، افزود: نکته چهارم درباره محور وحدت است، وقتی که در توحید، نبوت و در بسیاری از عبادات و احکام اسلامی در کتاب آسمانی دین مبین اسلام و قبله وجوه مشترکی داریم، این موارد می‌تواند محور وحدت باشد.
 

دین و احکام دین؛ محور وحدت 
 
اصغری حسامیه تاکید کرد: لازم نیست به سراغ فروعاتی برویم که در آن اختلاف داریم، لذا محور وحدت یعنی دین و احکام دین و دستورات قرآن می‌تواند محل وحدت باشد.
 
وی گفت: نکته پنجم درباره نوع نگاه به برخی از مواضع وحدت از جمله ذوات مقدسه معصومین (ع) است، ما و اهل سنت به ائمه و به اولاد رسول اکرم (ص) احترام می‌گذاریم و وجه مشترکمان احترام گذاشتن به اهل بیت پیامبر (ص) است، اما نگاه ما این است که امیرالمومنین (ع)، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) جانشینان رسول خدا هستند، اما اهل سنت آن ها را به عنوان افرادی بسیار پاکیزه، عالم بزرگوار می‌شناسند.
 
این کارشناس مذهبی تصریح کرد: این وجه مشترکی است که اهل بیت پیامبر (ص) برای ما محترم هستند و ما هم به آن بزرگواران ارادت داریم، اما محل اختلاف ما نوع تبعیت از ذوات مقدسه معصومین (ع) هست که می تواند در محل و زمان خودش بین علما مورد بحث قرار بگیرد. اما در ارادت به خاندان پیامبر (ص) شیعه و سنی و مشترک هستند.

ضرورت تغییر نگاه برای برقراری و استحکام وحدت جامعه اسلامی
 
وی ادامه داد: نکته ششم این که برای برقراری و استحکام وحدت جامعه اسلامی نیاز داریم این که نگاه خودمان را تغییر دهیم، از تمرکز به نقاط اختلاف و بحث کردن های بی فایده در محل نقاط اختلاف یا از حاکم کردن نظر خودمان و مذهب مان دوری کنیم، بلکه برعکس نگاه ما این باشد که مواضع اختلاف هم تبدیل به وحدت شود.
 
اصغری حسامیه عنوان کرد: بین شیعیان و اهل سنت در ولادت پیامبر (ص) اختلاف است، دسته ای ۱۲ ربیع اول را و عده ای ۱۷ ربیع الاول را قبول دارند، این موضوع می توانست محل اختلاف باشد، اما وقتی نگاه محبت و وحدت است، می بینید که همین مسئله ای که ظرفیت اختلاف دارد، تبدیل به محلی برای برقراری الفت و وحدت می شود، به گونه ای که از دوازدهم جشن ها آغاز می شود و هفدهم خاتمه پیدا می‌کند و هر دو گروه به عنوان شروع کننده و پایان دهنده در این زمان مبارک و شاد نقش‌آفرین می‌شود.
 
وی افزود: نکته هفتم درباره وحدت و اتحاد جامعه اسلامی، وجود دشمن مشترکی است که هم آرزوی از بین رفتن شیعیان را دارد و هم اهل سنت، با همه توان خودش برای از بین بردن و ضعیف کردن اسلام تلاش می کند، ما اگر به این دشمنان توجه کنیم، به طور قطع انگیزه بیشتری برای قدرت دادن به اسلام پیدا خواهیم کرد.
 
 
ایران؛ آیینه تمام نمای وحدت اقوام و مذاهب
 
فرهاد شهرکی، عضو هیئت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز با بیان این که هفته وحدت فرصتی برای یادآوری اهمیت و ضرورت انسجام و همدلی است، درباره الزامات وحدت بیان کرد: رمز پویایی یک جامعه وحدت و انسجام است و نه تنها الزامی برای توسعه پایدار بوده که یک ضرورت برای تداوم حیات یک جامعه و حرکت رو به جلو است، باید بپذیریم وحدت نه تنها به معنی تک صدایی نیست، بلکه به معنای پذیرش، فهم، درک و باور چند صدایی است.
 
وی افزود: در هیچ جامعه بشری نمی توان از وحدت و انسجام سخن گفت، اما تفاوت ها در جامعه و اختلاف دیدگاه ها را نفی یا حذف کرد و از تضارب آرا هراس داشت، اگر مراد از وحدت تک صدایی باشد باید پذیرفت که این فرایند منجر به حذف مجموعه ای از دیدگاه ها در جامعه می شود که با جامعه ایران در هیچ برهه ای از تاریخ سازگار نیست.
 
این استاد دانشگاه اضافه کرد: تاریخ ایران اسلامی در هر برهه ای از زمان، آیینه تمام نمای مجموعه متکثری از اقوام و مذاهب مختلف است و باور و پذیرش این تنوع مانع انواع تهدیدها و باعث ایمن سازی جامعه، اعتماد، همراهی، همگرایی، امنیت پایدار، انسجام، موفقیت و پیشرفت شتابان می شود.
 
به گفته وی، جامعه ای توان عبور از انواع بحران ها و تهدیدها را دارد که یکایک شهروندان آن جامعه در تک تک مولفه های منافع و امتیازات و هر آنچه که موجب تجلی قدرت می شود، خود را شریک و سهیم بدانند، در غیر این صورت در سراشیبی فروپاشی قرار خواهد گرفت.
 
 
ترویج وحدت و برادری با عمل به سیره نبی مکرم اسلام (ص)
 
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری امام جمعه سراوان نیز بیان کرد: حضرت محمد (ص) آخرین فرستاده خداوند متعال به عنوان رسول، ویژگی های متعددی در باب بندگی و رسیدن به کمال دارد که می طلبد از این ویژگی ها بهره کافی را برد.
 
وی افزود: در دین مبین اسلام و قرآن کریم همواره به ترویج وحدت و برادری و همچنین دوری از اختلاف و تفرقه توصیه شده، چرا که اسلام دین وحدت آفرین است.
 
امام جمعه سراوان گفت: تمامی آحاد جامعه به ویژه علما، اندیشمندان، روحانیون و معلمان وظیفه دارند در خصوص ترویج وحدت و برادری در جامعه تلاش و فرزندان خود را نیز با این تفکر و ایده تربیت کنند.
 
حجت الاسلام و المسلمین بامری اضافه کرد: دشمن همواره تلاش می کند تا با دسیسه های مختلف میان مسلمانان اختلاف ایجاد کند تا از این بستر بهره کافی را ببرد، اما می طلبد در این برهه از زمان با دشمن شناسی و بصیرت کافی نقشه های شوم دشمنان اسلام را نقش بر آب کنیم.
 
وی خاطر نشان کرد: دین مبین اسلام، قرآن و رسول مکرم اسلام (ص) همواره توصیه داشته اند که با وحدت و برادری بسیاری از پلشتی ها و زشتی ها از بین می رود، لذا از جامعه فرهنگی و روحانیت انتظار می رود که برای همبستگی و اتحاد میان فرق و مذاهب اسلامی تلاش مضاعف داشته باشند.
 
امام جمعه سراوان اذعان کرد: با الگو گیری از سیره نبوی و عمل به آن در امورات زندگی می توان بسیاری از فضیلت ها و خوبی ها به ویژه وحدت و برادری را درجامعه ترویج داد.
 
انتهای پیام/


کد مطلب: 142941

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/report/142941/وحدت-دژی-محکم-برابر-مستکبران-پیامبر-مهربانی-ص-الگوی-تمام-نمای-همه-عصرها-نسل-ها-هستند

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/