سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ,7 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۱
چراغ سبز دولت سیزدهم به مردم؛
روشن شدن نور امید در دل مستاجران با نهضت ملی مسکن/خرید و فروش امتیاز طرح‌های حمایتی دولت ممنوع است
 
در حالی جهش قیمت مسکن در دولت‌ تدبیر و امید منجر به ناامیدی بسیاری از خانواده‌ها شد، که در دولت سیزدهم رویای خانه دار شدن خانه به دوش ها تعبیر عملی به خود گرفته و بارقه ای از امید در دل مستاجران روشن شده است.
به گزارش عصرهامون، طرح نهضت مسکن ملی سومین طرح برای ساخت مسکن توسط دولت ها طی سال های اخیر است، مسکنی که قرار است برای افراد فاقد مسکن ساخته شود تا تبعیض و طبقات اجتماعی در کشور کاهش پیدا کند.

مسکن مهر در دولت نهم و دهم، اقدام ملی مسکن در دولت یازدهم و دوازدهم و هم اینک نیز طرح نهضت مسکن ملی که امید و رویای خانه دار شدن را در دل بی خانمان ها تقویت کرده است.

بیان این مطلب بدان جهت است که به طرح اقدام ملی مسکن گلایه های بیشماری وارد شد که قطع سامانه و دریافت مبالغ هنگفت از مردمی که مستاجر بوده و در تامین پرداخت کرایه خانه و سایر هزینه ها درمانده اند از نمونه های آن است، اگر چه بسیاری از آن ها برای ادامه مسیر کم آورده و دیگر توان بازپرداخت وام و اقساطی که تاکنون گرفته اند را نداشته و رویای رهایی از مستاجری و رسیدن به کلید مسکن و صاحب خانه دار شدن را ناممکن می دانند.

با این تفاسیر اما در دولت سیزدهم بار دیگر بارقه ای از امید در دل ها زنده و طرح نهضت مسکن ملی رویای خانه دار شدن را برای بی خانمان ها تسهیل کرد؛ اکنون در حالی ثبت‌نام در این طرح نیزآغاز شده که برخی از متقاضیان سوالات مختلفی در این باره مطرح کرده اند.

به گفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان نهضت ملی مسکن باید چهار شرط اصلی، تاهل یا سرپرست خانوار بودن، حداقل سابقه ۵ سال سکونت در شهر موردتقاضا، فاقد مالکیت خصوصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در حوزه مسکن را داشته باشند. همچنین بانوان مجرد بالای ۳۵ سال سن، معلولان جسمی و حرکتی با ۲۰ سال سن، می‌توانند در قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) مشارکت داشته باشند.
 
خرید و فروش امتیاز طرح‌های حمایتی دولت ممنوع است

یکی از سوالات خرید و فروش امتیاز است که در اینباره ابوالفضل مهدیار، معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه هرگونه خرید و فروش امتیاز طرح‌های حمایتی دولت در حوزه مسکن ممنوع است، بیان کرد: هرگونه خرید و فروش امتیاز طرح نهضت ملی مسکن و سایر طرح‌های حمایتی تامین مسکن وزارت راه و شهرسازی از طریق ثبت‌نام کنندگان در طرح‌ها، مشاورین املاک، افراد و طرق مختلف ممنوع بوده و می‌تواند منجر به ابطال ثبت‌نام اولیه و حذف از طرح‌ها و پروژه‌ها شود.

معضل دیگر اما عدم ارائه کدپستی به مستاجران توسط صاحبخانه ها است که وی در این زمینه گفت: متقاضیانی که با این معضل مواجه هستند، می توانند با مراجعه به اداره ثبت یا پُست اقدام به دریافت کدپستی محل مورد نظر کنند.

انصراف ندهید

این مقام مسئول با بیان اینکه طرح جهش تولید مسکن در دولت سیزدهم با هدف ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال مشخص شد که سیستان وبلوچستان نیز در این عرصه سهم دارد، افزود: کسانی که قبلا در طرح های حمایتی ثبت‌نام کرده و پولی برای پرداخت نداشته اند نیز نگران نباشند امتیازشان سلب نمی شود.

وی تصریح کرد: عده ای هستند که در اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کرده اند اما خواهان انصراف از آن و متقاضی ثبتنام در این طرح هستند، این افراد بدانند که طرح ها با یکدیگر هیچ فرقی ندارد هر حمایتی که بشود از هر دو طرح بوده و نیازی به انصراف نیست، افرادی که پول واریز کرده اند و پروژه برای آنها در طرح اقدام ملی مشخص شده به هیچ عنوان نیاز به انصراف ندارند.
 
چگونگی اختصاص زمین رایگان به فاقدین مسکن

مهدیار در پاسخ به سوالی مبنی بر ارائه زمین رایگان برای کسانی که مسکن ندارد، اذعان کرد: برای کمک به متقاضیان این امر در دستور کار قرار دارد، از آنجایی که بهای زمین حدود 250 درصد قیمت تمام شده مسکن را به خود اختصاص می دهد چه در این طرح چه طرح های گذشته برنامه ریزی کرده ایم اراضی به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار گیرد تا دیگر بهایی برای زمین پرداخت نشود و آن را به عنوان آورده در ساخت بکار گیری کنند.

وی خاطر نشان کرد: برای بهره مندی از این پتانسیل نیز متقاضیان باید در سامانه ثمن (سامانه طرح جهش تولید مسکن یا نهضت ملی مسکن) https://saman.mrud.ir/ ثبت‌نام کنند تا فرصت آن نیز تا 28 آبان ماه جاری است.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اضافه کرد: متقاضیانی که در حال حاضر شهر محل سکونت آنها در سامانه نیست نگران نباشند، به مرور زمان این مهم تامین و برای این شهرها دسترسی ایجاد می شود و آنها نیز فرصت کافی برای ثبت‌نام خواهند داشت.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۳۰۵۱


ارسال