شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ ,22 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
دپوی زباله، زباله گردها، دود ناشی از آتش زدن طلای کثیف و عدم مدیریت درست خدمات شهری منجر به بروز گلایه هایی از سوی شهروندان زاهدانی شده است.
به گزارش عصرهامون، زباله های رها شده و تنفس با چاشنی بوی مشمئز کننده، معضلی بی پایان در ‏کلانشهر زاهدان است که هر از گاهی ساکنین یک نقطه این شهر، از وجود آن گلایه دارند.‏

اگر چه در بروز این فاجعه برخی از مردم نیز مقصر هستند چرا که زباله ها را در مخزن مخصوص خود قرار نداده و با رها ‏سازی آنها در اطراف خیابان ها و اطراف سطل های زباله آن هم بدون محفظه استاندارد، در ایجاد چهره زشت و نازیبای شهری و به خطر افتادن سلامت دیگران دخیل ‏هستند.‏

در این بین نیز زباله گردها با زیر و رو کردن این طلای کثیف، منجر به پخش زباله ها و محتویات آن در ‏چندکیلومتری سطل ها شده و این موضوع عاملی بر هجوم سگ ها و گربه ها به آن نقطه می شود که این ‏امر با وجود شیرآبه ای که از زباله ها جاری شده بوی نامطبوعی در فضای منطقه پخش می کند؛ این عوامل دست در ‏دست هم داده تا دود این طلای کثیف، علاوه بر اینکه در چشم شهروندان در گام نخست و سپس شهر زاهدان برود، زمینه ای برای تهدید سلامت ‏شهروندان به ویژه در روزگار کرونایی باشد.‏
 

 
مشکل اما به اینجا ختم نمی شود، فاجعه آنجایی بیشتر می شود که زباله گردها پس از جمع آوری وسایل ‏مورد نیاز خود، سایر محتویات را در یک نقطه دپو کرده و گاها اقدام به آتش زدن آنها می‌کنند.‏

در همین راستا شماری از ساکنین خیابان میرزای شیرازی با ارسال تصاویری از محل زندگی خود از وضعیت ‏جمع آوری زباله ها توسط شهرداری گلایه کرده و گفتند: اگر چه شهروندان به موقع اقدام به بیرون گذاشتن ‏زباله ها نمی کنند اما ماشین حمل زباله و پاکبانان نیز به طور منظم اقدام به جمع آوری زباله ها نکرده و این ‏اقدام منجر به دپو شدن آنان و استشمام بوی نامطبوع شده است.‏

به گفته راشکی یکی از سکنه، گاها زباله های دپو شده تا دو روز در محل باقی مانده و توسط زباله گردها در ‏اطراف پخش شده؛ از سوی دیگر نیز وضعیت برخی از سطل های زباله در سطح شهر مطلوب نیست و خروج ‏شیرابه از آنها علاوه بر نمای بد، منجر به تهدید سلامت اهالی به ویژه کودکان شده است.‏
 

 
‏ شه بخش یکی از اهالی خیابان کریم آباد افزود: وجود مسیر جمع آوری و هدایت آبهای سطحی که از این منطقه می گذرد، در حال حاضر با توجه به عدم جمع آوری زباله ها توسط شهرداری، به محل تجمع زباله های خانگی تبدیل شده و این موضوع سلامت ساکنین را به خطر انداخته است چرا که از یک سو بوی نامطبوع موجود در گرما و سرمای هوا و از سوی دیگر وجود ‏حشرات موذی و سگ های ولگرد؛ آسایش را از اهالی ربوده است.‏

وی ادامه داد: عدم لایروبی جوی ها منجر به مسدود شدن مسیر آب و سرریز شدن آنها به کوچه و خیابان ‏ها شده که این مهم خود سلامت سکنه را تهدید می کند.‏

شهرکی یک دیگر از شهروندان با تاکید بر اینکه رسیدگی به مشکلات شهری عزم راسخ از سوی متولیان امر ‏را می طلبد، گفت: گاها در ساعات مختلف روز شاهد دپوی زباله ها و دود غلیظ ناشی از سوختن زباله ها از فاصله های دور و نزدیک ‏هستیم که نه تنها بوی نامطبوع و آزار دهنده ای دارند بلکه به محیط زیست با تولید گازهای سمی آسیب ‏رسانده و خسارات جبران ناپذیری بر جای می گذارد.‎

وی تصریح کرد: در این راستا می طلبد مسئولان عزم خود را جزم کرده و با زباله گردهایی که اقدام به آتش ‏زدم زباله ها کرده برخورد کنند.‏

با تمام این تفاسیر بوی مشمئزکننده و زننده زباله‌ها چندسالی است راه تنفس شهروندان در برخی از مناطق ‏کلانشهر زاهدان را گرفته و هر روز بر عمق این فاجعه می افزاید و زندگی را برای اهالی سخت کرده است؛ در ‏حالی که رفع این معضل عزمی جهادی می طلبد؛ چرا که این ها تنها بخش کوتاهی از صحبت ها و گلایه ‏های شهروندان بود و امیدواریم متولیات مدیریت شهر هرچه زودتر در رفع مشکلات ‏شهروندان اقدامات لازم را انجام دهند‎.

پایگاه خبری عصرهامون آماده انتشار پاسخ مسئولین نهادها و ارگانهای مرتبط با این گزارش می باشد.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۴۰۹۲


ارسال