سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ,4 August 2020
1
Share/Save/Bookmark
۰
نفس‌های آخر هامون سبب شد مسئولان وزارت نیرو و محیط زیست با حضور در منطقه سیستان عزم خود را برای نجات و احیی آن بیش از پیش جزم کنند.
به گزارش عصرهامون، تالاب بین‌المللی هامون به عنوان بزرگترین تالاب آب شیرین کشور از حدود ۱۵ سال پیش تاکنون با خشکسالی رو به روست که مشکلات فراوانی از جمله حرکت شن‌های روان و ریزگردهای ناشی از بادهای ۱۲۰ روزه، مشکلات زیست محیطی، اقتصادی و گردشگری را برای مردم منطقه سیستان ایجاد کرده است‌.

خشک شدن این تالاب علاوه بر اینکه زمینه مهاجرت مردم از منطقه را فراهم کرده باعث بیکاری بسیاری از کشاورزان منطقه شده است.

در راستای رفع مشکلات تالاب هامون و برطرف کردن مشکلات در حوزه تامین آب منطقه سیستان، وزیر نیرو، رئیس سازمان محیط زیست کشور، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با هئیت همراه وارد سیستان و بلوچستان شده و ضمن بازدید و افتتاح چند پروژه، مشکلات این حوزه را مورد بررسی قرار داده و تصمیمات لازم را برای برون رفت سیستان و بلوچستان از مشکلات زیست محیطی و کم آبی اتخاذ کردند.

وزیر نیرو عصر روز چهارشنبه چهارم دی ماه جاری در بدو ورود به سیستان و بلوچستان به سراغ پروژه‌های برق رفت که با حضور وی همزمان از خط ۴۰۰ کیلوولت زاهدان ـ بیرجند، پست ۴۰۰ کیلوولت نبوت زاهدان، کلیدخانه ۴۰۰ کیلوولت سفیدآبه زابل و خط ایرانشهر اسپکه آغاز شد.

بهره‌برداری از آب‌ شیرین‌کن بزرگ زاهدان

آب شیرین بزرگ زاهدان پروژه دیگری بود که با حضور حمید چیت‌چیان وزیر نیرو افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

حمید چیت چیان در مراسم بهره‌برداری از پروژه آب شیرین کن زاهدان که با حضور جمعی از مسئولان و مدیران استانی و کشوری انجام شد، اظهار داشت: برای سال آینده ۲۰۰ میلیارد تومان برای آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان ‌پیش‌بینی شده است.

وزیر نیرو بیان کرد: هرچند رقم قابل توجهی نیست اما برای شروع خوب است زیرا طی چند سال اخیر ردیفی برای این کار نداشتیم اما در سال جاری این ردیف پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم در سال‌های آینده نیز این ردیف استمرار داشته باشد.

چیت‌چیان اذعان داشت: در سال‎های گذشته فعالیت‌های خوبی انجام شده و چاه نیمه‌ها به بهره‌برداری رسیده و این خوب است از آن جهت که در فصولی که رودخانه هیرمند سیلابی می‌شود، امکان ذخیره آب وجود دارد.

وی با اشاره به وضعیت جوی و خشکسالی سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان مربوطه جریان حق‌آبه منطقه سیستان را از کشور افغانستان پیگیری می‌‌کنند و وزارت نیرو نیز اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

وزیر نیرو افزود: امیدواریم با بارش الهی و افزودن به ظرفیت چاه نیمه‎ها بتوانیم مشکلات مردم منطقه سیستان را رفع کنیم.

مطالعه‌ ۱۴ سد در ‌سیستان و بلوچستان در دست انجام است‌

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مطالعه‌ ۱۴ سد در این استان‌ در دست انجام است، ‌گفت: توجه به دو عنصر آب و نیرو سیستان و بلوچستان را بر مدار توسعه قرار می‌دهد.

علی‌اوسط هاشمی در مراسم بهره‌برداری از پروژه آب شیرین‌کن زاهدان اظهار داشت: در راستای عدالت‌محوری، کاهش محرومیت و برقراری توازن بین استان‌ها شاهد سفر مسئولان دولت به سیستان و بلوچستان هستیم.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: قطعا بهره‌برداری از پروژه‌های بخش نیرو و آب، زمینه سرمایه‎گذاری بخش خصوصی و ورود سرمایه‎گذار به استان را بیش از پیش فراهم می‌کند.

وی افزود: سیستان و بلوچستان بعضا با مشکل بحران آب مواج است که امیدواریم افتتاح پروژه‎های زیربنایی این مشکلات را برطرف کند.

هاشمی ادامه داد: این سفر به خواسته مردم منطقه است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۴ سد در دست مطالعه قرار دارد، انتظار داریم توجه ویژه به این استان شود زیرا دو عنصر آب و انرژی در سیستان و بلوچستان را بر مدار توسعه قرار داده و زمینه سرمایه‌گذاری را بیش از پیش فراهم می‌کند.

طرح انتقال آب از چابهار به زاهدان در دست بررسی قرار دارد

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: تمام گزینه‌ها برای رفع مشکل آب زاهدان بررسی شده و حتی گزینه انتقال آب از چابهار به زاهدان در دست بررسی قرار دارد.

حمیدرضا جانباز در مراسم بهره‌برداری از پروژه آب شیرین‌کن زاهدان که با حضور وزیر نیرو و جمعی از مسئولان و مدیران استانی و کشوری‌ انجام شد، اظهار داشت: با توجه به اقلیم سیستان و بلوچستان بزرگترین مشکل این منطقه، تامین آب شرب است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بیان کرد: برای آبرسانی درازمدت برنامه‌های جامعی را شرکت آب و فاضلاب در نظر دارد.

این مسئول اذعان داشت: تمام گزینه‌ها بررسی شده و حتی گزینه انتقال آب از چابهار به زاهدان در دست برسی است.

وی با بیان اینکه منابع آب روستاها، منابع آب پایداری نیستند و با کوچکترین خشکسالی با کمبود آب مواجه می‌شود، ‌افزود: یکی از بهترین مجتمع‌های آبرسانی در منطقه سیستان است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه با نگاه دولت یک ردیف متمرکز ملی در ردیف‌های لایحه بودجه درج شده است، گفت: امیدواریم تا سال‌جاری مشکلات آب این منطقه رفع شود، چرا که تامین آب سیستان و بلوچستان مهم‌ترین دغدغه مسئولان است.

آبگیری سد ماشکیدعلیا در جنوب سیستان و بلوچستان ‌آغاز شد

با حضور وزیر نیرو، معاونین وزارت نیرو، استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از مسئولان سیستان و بلوچستان آبگیری سد ماشکید علیا آغاز شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سیستان و بلوچستان در این مراسم با بیان اینکه آبگیری سد ماشکید علیا ‌‌در فاصله ۵۵ کیلومتری جنوب غرب شهرستان سراوان و ۳۰ کیلومتری شرقی شهرستان مهرستان ‌با هدف تامین سالانه ۴ میلیون مترمکعب آب شرب، کشاورزی و صنعت شهرهای مهرستان، سیب سوران، هیدوچ و روستاهای پایین دست ساخته شده است، اظهار داشت: کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه ماشکید و جلوگیری از خروج آب‌های مرزی از دیگر اهداف ساخت این سد است.

‌احمد عاقبت‌بخیر ‌درباره ویژگی‌های فنی این طرح اظهار داشت: سد ماشکید از نوع خاکی با هسته رسی با حجم مخزن ۶۷ میلیون مترمکعبی است که در زمان حاضر عملیات اجرایی آن به پایان رسیده است.

به گفته وی، برای ساخت سد ماشکید مبلغ ۴۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است و این سد دارای آثار بسیار زیاد زیست محیطی خواهد بود که موجب جلوگیری از مهاجرت روستاییان می شود.

بررسی مشکلات تالاب بین‌المللی هامون با حضور ابتکار در زابل

با هدف بررسی مشکلات تالاب هامون، معصومه ابتکار نیز پنج شنبه پنجم دی ماه جاری وارد زابل شد.

در بدو ورود ابتکار به شهرستان زابل، مردم شهرستان هامون در فرودگاه زابل با تشکیل زنجیره انسانی و تهیه پلاکادرهایی که در آنها نوشته شده بود «بانوی هامون هامون را دریابید» خواستار رفع مشکلات تالاب هامون شدند.

رئیس سازمان محیط زیست کشور نیز با بیان اینکه مردم سیستان صبور و خونگرم هستند، گفت: مردم این خطه با سختی‌های فراوان و خشکسالی توانسته‌اند طاقت بیاورند، از این رو برای بررسی و رفع مشکلات مردم منطقه سیستان قول مساعد می‌دهیم.

وی پس از شنیدن مشکلات مردم منطقه سیستان به همراه وزیر نیرو از این تالاب بین‌المللی به صورت هوایی بازدید کردند.

استفاده از نظر نخبگان برای نجات تالاب هامون

سپس وزیر نیرو در نشست هم اندیشی برای بررسی مشکلات منطقه سیستان اظهار داشت: این وزارتخانه برای نجات دریاچه هیرمند از نظرات نخبگان استفاد‌ه می‌کند.

حمید چیت‌چیان بیان کرد: در خصوص موضوع محیط زیست، مدیریت آب، مسئله معیشت مردم و محیط زیست که با آن مواجه هستیم همه اینها ابعاد مرتبط به یک مسئله است، اگر بخواهیم جداجدا به اینها نگاه کنیم، راه غلطی است، باید همه را در یک مجموعه مورد بررسی قرار دهیم.

این مسئول اذعان داشت: کارگروه‌های مختلف نجات دریاچه هیرمند، شورای عالی آب و غیر .. کارگروه‌های خوبی است که در راستای رفع این مشکلات تشکیل شده است.

وی ادامه داد: باید یک هم‌اندیشی در سطح ملی با حضور نخبگان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی داشته باشیم و با استفاده از نظرات آنها و مردم، برای رفع مشکلات این بخش اقدام کنیم.

وزیر نیرو افزود: در زمینه موضوع محیط زیست و مسئله آب و مدیریت آب، هرکسی پیشنهاد و نقطه نظری داشته باشد، استقبال می‌کنیم زیرا جمع کردن ایده‌ها و افکار مختلف ما را به نتایج خوبی می‌رساند.

چیت چیان در پایان گفت: امیدواریم با اتکا به نظرات نخبگان‌ ‌و محدود نکردن موضوع به سمت دولت، و اتکا به مردم و نظرات نمایندگان مجلس، تصمیمات خوبی را در این زمینه اتخاذ کنیم.

عزم محیط زیست برای احیای ‌تالاب هامون

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این نشست با بیان اینکه تمام سعی خود را برای احیای تالاب هامون به‌ کار خواهیم بست، گفت: دولت عزم جدی در این خصوص دارد و بحث حق‌آبه ایران را با جدیت پیگیری می‌کند.

‌معصومه ابتکار با اشاره به اینکه ‌سازمان محیط زیست با تمام تلاش زندگی را به تالاب هامون برمی گرداند، اظهار ‌داشت: امیدواریم دوباره شاهد حضور مردم برای امرار معاش در این منطقه باشیم.‌

وی با بیان اینکه خشکسالی‌های اخیر منطقه سختی زیادی برای مردم ایجاد کرده و در خصوص رفع مشکلات زیست محیطی منطقه دولت عزم جدی را در پیش گرفته است، ‌تاکید کرد: بحث حق‌آبه ایران با جدیت پیگیری می‌شود.

ابتکار با بیان اینکه حضور مسئولان کشوری در استان سیستان و بلوچستان نشان از توجه دولت برای رفع مشکلات مردم منطقه سیستان است، خاطرنشان کرد:‌ ‌هامون یکی از تالاب‌های بین‌المللی ایران به شمار می‌رود که طی خشکسالی‌های اخیر از بین رفته که با مساعدت دولت و همکاری کشور افغانستان امیدواریم به زودی مشکل آن حل شود.

‌مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه با بیان اینکه اهمیت و جایگاه ‌تالاب هامون در اقتصاد و محیط زیست منطقه سیستان برای همگان روشن و مبرهن است، گفت: ‌همه با مشکلات زیست محیطی از قبیل انتشار ذرات گرد و غبار در هوا و عدم مهاجرت پرندگان به این تالاب و مسائل دیگر ... آشنا هستند و بسیار جای خرسندی است که ریاست‌ سازمان‌، مسئله هامون را جزو اولویت‌های اصلی و درجه یک سازمان قرار داده و با جدیت و تلاشی همه جانبه و پیگیرِ مسئله تالاب هامون‌، احیا‌ و برطرف کردن موانع این مقوله است.

خسرو افسری با بیان اینکه دکتر ابتکار از نزدیک از تالاب بازدید کرده و تمام مراحل مطالعاتی و اجرایی احیای تالاب هامون را بررسی کردند، افزود: ‌این فرصت بسیار مناسب و مغتنم است که با توجه به حضور نمایندگان ‌استان‌، وزیر ‌نیرو‌، استاندار و سایر مسئولان، بتوانیم اهمیت و جایگاه تالاب هامون را بهتر درک و به عموم مردم معرفی کنیم‌.

خبر خوش ابتکار برای کارکنان سازمان محیط زیست‌ در سراسر کشور

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه توجه به مشکلات کارکنان ‌سازمان در اولویت قرار دارد، گفت: در حال پیگیری هستیم که حقوق کارکنان محیط زیست افزایش پیدا کند.

معصومه ابتکار در جمع کارکنان محیط زیست نیز زابل‌ اظهار داشت: بررسی مشکلات محیط‌بانان، توجه به رفع مشکلات مالی کارکنان از جمله مهم‌ترین برنامه‌های ‌سازمان محیط زیست است.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه توجه به مشکلات کارکنان ‌سازمان در اولویت قرار دارد، گفت: در حال پیگیری هستیم که حقوق کارکنان محیط زیست افزایش پیدا کند.

این مسئول اذعان داشت: محیط‌بانان نیت خدمت و حل و فصل مشکلات مردم آمده‌اند پس باید زمینه رفاه و آرامش خودشان نیز فراهم باشد.

وی با بیان اینکه محیط زیست در جامعه نقش محوری دارد، افزود: در مقابل من به عنوان رئیس سازمان محیط زیست از کارکنان و محیط‌بانان انتظار دارم خدمتی مبتنی بر دانایی، اطلاعات و آگاهی درست داشته باشند و از تمام جوانب و قوانین و مقررات اطلاع داشته باشند.

ابتکار اضافه کرد: احیای تالاب هامون، مدیریت صحیح آب و پسماند در اولویت کار مسئولان مربوطه باشد، همکاران محیط زیست نیز با اعضای شورای شهر تشکل‌های زیست محیطی و اجتماعی همکاری کرده و با هم از تمام ظرفیت‌ها برای پیشبرد اهداف سازمان استفاده کنند.

وی در پایان گفت: صادقانه از تمام توان خود برای پیشبرد برنامه‌ها و اهداف محیط زیست کشور استفاده می‌کنیم.

درخواست کمک از سازمان ملل برای رفع مشکلات تالاب‌های ایران

رئیس سازمان محیط زیست کشور بیان کرد: از ‌سازمان ملل خواسته‌ام از ظرفیت‌های بین‌المللی و روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای برای رفع مشکلات تالاب‎ها استفاده کنیم.

معصومه ابتکار در جمع مردم، مسئولان و معتمدان منطقه سیستان در سالن اجتماعات دانشگاه زابل اظهار داشت: با همکاری مردم، جوانان و دانشجویان و نخبگان منطقه مشکلات قطعا قابل حل خواهد بود.

رئیس سازمان محیط زیست کشور بیان کرد: با آغاز به کار دولت جدید تحولات خوبی را در کشور شاهد هستیم که امیدوارم این تحولات سر منشا اقدامات درست به دور از شعار و اقدامات عملی در راستای بهبود شرایط زندگی مردم باشد.

ابتکار تاکید کرد: باید ‌با راهکارها و راه‌حل‎های کارشناسی ‌زمینه رفاه مردم را فراهم کنیم.

این مسئول افزود: از همان روزهای آغاز به کار خود در دولت جدید‌، رفع مشکلات هامون در دستور کار‌ بود و تاکنون در بعد بین‎المللی اقدامات خوبی انجام شده و‌ ‌نشست‌هایی نیز با وزیر امور خارجه داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه در ارتباط با تالاب‎های ایران به ویژه هامون از مجامع بین‌المللی در‌خواست کمک ‌کرده‎ا‌م افزود: باید از تمامی ظرفیت‌های بین‌المللی برای نجات تالاب هامون استفاده کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه از ‌سازمان ملل خواسته‌ام از ظرفیت‌های بین‌المللی و روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای برای رفع مشکلات تالاب‎ها استفاده کنیم، گفت: باید مجموعه تالاب‌های بین‌المللی هامون را یک زیست‌بوم بدانیم و با مدیریت یکپارچه برای احیای آنها در افغانستان و ‌ایران تلاش شود ‌تا زندگی مردم رونق بگیرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: برای رفع مشکلات محیط زیست به ویژه تالاب‎ها در سطح ملی مطالعاتی از گذشته آغاز کرده‌ایم و همکاری خوبی با مراکز دانشگاهی داشته‎ایم. وی گفت: مطالعات تفصیلی تالاب هامون برای احیای تالاب در دست اقدام است و امیدواریم بتوانیم آن را اجرایی و به تصویب ‌کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه باید کارگروهی زیر نظر استاندار به دبیری محیط زیست سیستان و بلوچستان تشکیل و مسائل، مشکلات و اقدامات بررسی شود، اضافه کرد: ‌می‌طلبد ‌در این کارگروه از نظرات، پیشنهادها و راهکارهای تمام‌ نخبگان، صاحبنظران، اساتید و تشکل‌های مردم‌نهاد بهره برده شود تا شاهد مدیریت یکپارچه آب و احیای زیست‌بوم هامون ‌باشیم.

ابتکار با تاکید براینکه برای رفع این موضوع تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست، اظهار امیدواری کرد ‌این مشکلات بر اساس مصوباتی که صورت می‌گیرد ساماندهی شود.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه‌ شوراها نسبت به مسائل زیست‌محیطی ‌توجه بیشتر داشته باشند، گفت: مدیریت آب، پسماند و ‌تکمیل طرح‌های جمع‌آوری فاضلاب باید در اولویت باشد.‌

این مسئول گفت: سازمان محیط زیست امکان حمایت از تمامی طرح‎های انجمن‎های علمی در زمینه محیط زیست را دارد.

وی با بیان اینکه مردم مطالبات خود را از دولت و مسئولان بخواهند چرا که فضا فضای امید است، تاکید کرد: مردم اگر از این فرصت استفاده کنند یک تعامل اجتماعی ‌در سطح کشور شکل خواهد گرفت.‌‌

امام جمعه زابل، نمایندگان مردم در منطقه سیستان در مجلس و فرماندار زابل و معتمدان نیز در ابتدای این دیدار به بیان مشکلات مردم منطقه پرداختند.‌

بازدید مدیرعامل آب و فاضلاب کشور از پروژه‎‎های آب در خاش

مدیرعامل آب و فاضلاب کشور نیز که به همراه وزیر نیرو به سیستان و بلوچستان سفر کرده بود، با هئیت همراه وضعیت پروژه‎های منابع تامین آب شرب و بهداشتی شهرستان خاش را بررسی کرد.

حمیدرضا جانباز از پروژه آبرسانی به شهر نوک‌آباد و روستاهای اسکه آباد، دهپابید و کهنوک که بخشی از این پروژه اجرایی شده اما نیمه تمام است نیز بازدید کرد.دست تمام اقوام و مذاهب را برای رفع مسائل زیست‌محیطی به گرمی می‎فشاریم

رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: ‌دست تمام اقوام و مذاهب را برای رفع مسائل زیست‌محیطی به گرمی می‎فشاریم.

معصومه ابتکار در دیدار با مولوی احمد نارویی امام جمعه موقت مسجد مکی زاهدان اظهار داشت: تمام اقوام و مذاهب برای دولت تدبیر و امید قابل احترام است و دست همگان را برای مسائل زیست‌محیطی به گرمی می‎فشارد.

رئیس سازمان محیط زیست کشور افزود: اگر همکاری مردم با محیط زیست نباشد نمی‎توان از محیط زیست به خوبی مراقبت کرد.

این مسئول اذعان داشت: دولت تدبیر و امید برای بحث‎های زیستی محیطی و رفع مشکلات آن تمام تلاش خود را به کار خواهد خواهد بست.

امام جمعه موقت مسجد مکی زاهدان نیز اظهار داشت: مردم سیستان و بلوچستان مردمی رنج دیده و ستمدید مظلوم هستند که در مسائل خشکسالی و زیست محیطی بسیار آسیب‌پذیر شده‎اند.

مولوی احمد نارویی گفت: محیط زیست باید تلاش خود را در راستای رفع مشکلات این منطقه به کار ببندد و ما نیز نهایت همکاری را با این مجموعه خواهیم داشت.دیدار رئیس سازمان محیط زیست با نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان

رئیس سازمان محیط زیست کشور پس از دیدار با کارکنان محیط زیست زاهدان، با حضور در بیت نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان به تشریح اقدامات انجام شده خود در سفر یکروزه به منطقه سیستان پرداخت.

معصومه ابتکار در دیدار با آیت‌الله سلیمانی در زاهدان‌ اظهار داشت: بازدید از تالاب هامون، بررسی وضعیت محیط زیست، شنیدن مشکلات مردم منطقه از جمله برنامه‌هایی است که امروز انجام شد.

رئیس سازمان محیط زیست کشور از دیدار با مردم، معتمدان و مسئولان منطقه سیستان در دانشگاه زابل خبر داد و افزود: در این دیدار برنامه‌های دولت در زمینه محیط زیست و اقداماتی که برای نجات تالاب هامون در دست بررسی است برای حضار تشریح شد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان نیز در پایان اظهار امیدواری کرد: فعالیت‌ها و اقدامات این سفر منتج ‌به رفع مشکلات منطقه شود.

وزیر نیرو، رئیس سازمان محیط زیست کشور، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور، استاندار و نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی در استانداری سیستان و بلوچستان گرد هم آمده و برای رفع مشکلات سیستان و بلوچستان تصمیمات لازم را اتخاذ کردند.

امیدواریم سفر دولت مردان به سیستان و بلوچستان و بازدید و لمس مشکلات منطقه از نزدیک، سبب شود تا آنها با اندیشیدن راهکار درست و مدیریت صحیح بر مشکلات منطقه غلبه کرده و مزد سالها صبوری و تحمل مشقت مردم سیستان و بلوچستان را با فراهم کردن زمینه‌های توسعه و آبادانی و رفاه اجتماعی، پاسخ دهند.

-----------------------------

گزارش: شیبا سرگزی
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۶۵۷۲


ارسال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۰/۰۷ ۱۰:۱۱
اینها فقط میان چند روز مردم رو مشغول میکنن و دیگه کاری انجام نمیدن و میرن اگر راست میگین آبی که به زاهدان میاد یک ماه بفرستن تالاب پر آب میشه