دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ,11 November 2019
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۳
به مناسبت هفته وقف عصر هامون گزارش می دهد؛
سنت وقف در سیستان و بلوچستان کمرنگ تر از سایر استان های همجوار است/رزاق زاده اولین واقف استان
 
"وقف " سنّت حسنه اي است که از دير باز به اشکال گوناگون در تاريخ بشر وجود داشته است و اسلام نيز آن را در مسيري روشن، منطقي و هدفدار، مترّقي و دقيق مورد استفاده قرار داده است.
به گزارش عصر هامون، قبل از تاسیس اداره کل اوقاف و امور خیریه سیستان و بلوچستان، خدمات فرهنگی و مذهبی مساجد تشیع و تسنن منطقه بلوچستان و بنادر دریای عمان از طریق کرمان، استان هفتم صورت می گرفت و در شمال استان کفیل امورات اوقافی سیستان به وسیله استان خراسان بود که این امر باعث می شد با توجه به بعد مسافت و عدم وسائط نقلیه ، نظارت دقیق بر اماکن متبرکه و موقوفات این استان بطور دقیق انجام نگردد.
بر همین اساس حتی توان تردد به استان کرمان و خراسان توسط هیئت امناء متولیان واقفین خیلی ضعیف و دشوار بوده است که این امر سبب شد که اداره کل آموزش و پرورش نماینده اوقاف منطقه کرمان و خراسان جهت رفق و فتق امورات اوقافی و مساجد استان انتخاب گردد.

42سال از تاسیس اوقاف سیستان و بلوچستان می گذرد

معاون پشتیبانی اداره کل اوقاف استان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصر هامون گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سال ۱۳۵۰ تاسیس و با تعداد اندکی نیرو مشغول به فعالیت امورات حج و اوقافی استان شد.
عباس عباسی اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد مساجد و موقوفات که دارای پرونده در این اداره بوده اند حدود ۴۰۰ باب و ۷ مکان متبرکه شامل " بقعه سید غلام رسول چابهار، بقعه سید مهدی ایرانشهر، بقعه ابوالفضل ایرانشهر، بقعه ابوالفضل زابل، بقعه کوه خواجه زابل، بقعه بی بی دوست زابل، بقعه سید باقر (ره) زابل" بوده است که در آن زمان از موقعیت ساخت و ساز و مراجعه زائرین کمتری برخوردار بود.
وی ادامه داد: بحمد الله بعد از پیروزی انقلاب و توجه خاص نظام مقدس جمهوری اسلامی به اماکن متبرکه و فعالیت های پرسنل این مدیریت، سال به سال رشد و شکوفایی در موقوفات و اماکن مذهبی و متبرکه این استان افزایش یافت.

اولین واقف سیستان و بلوچستان محمد رزاق زاده است
عباسی با اشاره به سوابق و مدارک که در این اداره کل موجود می باشد اولین واقف استان "محمد رزاق زاده" معرفی کرد و افزود: این واقف در سال ۱۲۲۶ حسینیه یزدیهای شهرستان زاهدان را وقف نمود.
عباسی گفت: این اداره در سه شهرستان زاهدان، ایرانشهر و زابل دارای اداره و دفتر نمایندگی می باشد که حوزه فعالیت اداره اوقاف ایرانشهر در منطقه بلوچستان و دفتر نمایندگی اوقاف در سیستان و اداره اوقاف زاهدان در زاهدان و حومه میباشد.

3286 موقوفه در سطح استان وجود دارد
وی خاطر نشان کرد: تعداد مساجد تشیع و تسنن که در این اداره دارای پرونده می باشد ۲۹۵۷ باب و تعداد رقبات استان ۳۲۹ رقبه (مغازه) است.
معاون پشتیبانی اداره کل اوقاف استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: تعداد مساجد تحت پوشش و دارای پرونده اعم از تشیع و تسنن در زاهدان و بخش های میر جاوه، نصرت آباد، کورین ۶۵۰ باب است که تعداد مغازه های متصرفی و غیر متصرفی ۶۱ موقوفه متصرفی که از این تعداد موقوفات مسئولیت حوزه علمیه تشیع ، مسجد جامع زاهدان ، حسینیه یزدیها ، حسینیه کرمانیها و موقوفه زینبیه که متولی آن امام جماعت راتب مسجد جامع می باشد تحت تصدی آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه معزز زاهدان است.
وی با اشاره به زائر سرای حضرت امام رضا (ع) که درابتداء ورودی شهر زاهدان است گفت: این زائر سرا در سال ۱۳۷۲ با همکاری استانداری و سازمان اوقاف و امور خیریه و ریاست جمهوری وقت ( آیت الله رفسنجانی ) در دو فاز و تعداد ۳۷ باب در یک هکتار زمین تاسیس شد تا میزبان زائرین داخلی و خارجی که از طریق شبه قاره هند و پاکستان از طریق مرز میرجاوه وارد خاک جمهوری اسلامی و پس از ان به عتبات عالیات مشهد ، قم و کربلا و نجف و مرقد حضرت امام خمینی (ره) عزیمت می نمایند باشد.
وی زمان تاسیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان زابل را بهمن ۵۷ بیان کرد و افزود: در طول این سال ها نسبت به مرمت و بازسازی بقعه هایی همچون بی بی دوست-حضرت ابوالفضل (ع) – کوه خواجه و سید باقر مبادرت ورزیده است و ۳۶۱ مسجد دارای سابقه و پرونده در این دفتر موجود است که بیشترین وقف از لحاظ موقوفات انتفاعی مربوط به شهرستان زابل به تعداد ۱۰۷۶ اماکن مذهبی ثبت شده است.
عباسی ادامه داد: اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ایرانشهر در سال ۵۷ تاسیس و فعالیت های خود را در حوزه شهرستان ایرانشهر ، چابهار ، نیکشهر ، سراوان شروع نموده است که با تلاش همکاران موجب گردیده است سه بقعه متبرکه که در چابهار تحت عنوان سید غلام رسول و ایرانشهر بنام سید مهدی و ابوالفضل (ع) بین جاده بم ، بزمان فعالیت چشمگیری انجام دهد و ۲۲۳ مسجد تحت پوشش که دارای پرونده و سابقه هستند در این دفتر موجود است .

سنت وقف در سیستان و بلوچستان کم رنگ شده است
وی تعداد موقوفات استان را اعم از انتفاعی و منفعتی ۲۹۵۷ باب و تعداد موقوفات منفعتی استان را ۸۵ باب عنوان کرد و افزود: با وجود تمام در آمد زایی این موقفات، استان سیستان و بلوچستان در مقایسه با استان های همجوار ضعیف تر بوده و طبق آمار رسمی از حیث موقوفات منفعتی در ردیف بیست و هفتم و از حیث انتفاعی و خدماتی در ردیف دهم قرار دارد.
به گزارش عصر هامون،موقوفات انتفاعی به تمامی اماکن مذهبی اطلاق می گردد و منفعتی به موقوفات که درامد زاست.
عباسی خاطر نشان کرد: که در سال ۱۳۹۱ از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه از تاریخ 9دی لغایت15 دی هفته وقف نامگذاری شد تا از این طریق از واقفین ،متولیان، متصدیان، هیئت امنا و خادمین تجلیل شود و هم این سنت حسنه و صدقه جاریه گسترش پیدا نماید.
همچنین وی ادامه داد: جهت تسریع در امر خدمت رسانی به هیئت امنا و متولیان و متصدیان و اماکن مذهبی به زودی در ۱۱ شهرستان استان دفتر نمایندگی تصویب  خواهد شد که به محض تامین اعتبارات این دفاتر راه اندازی می شد .
عباسی در پایان بیان کرد: امیدواریم با فرهنگ سازی توسط رسانه ها، روحانیون و اساتید صاحب قلم فرهنگ وقف این سنت حسنه که باقیات و صالحات است موجب انگیزه برای عموم مردم شود تا همه به این امر خیر روی آورند و روزی فرا رسد که همه واقف باشیم.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۶۶۴۲


ارسال